5 perełek na mapie Albanii

5-niezwyklych-miejsc-w-albanii

Są takie miejsce w podróży do Albanii, których po prostu nie wolno przegapić. Poznaj 5 naszych propozycji.

Bunk’Art

Kiedy w latach 90. albański dyktator Enver Hoxha popadł w konflikt z ZSRR i najazd wojsk radzieckich stał się niebezpiecznie prawdopodobny, wydał on rozkaz wybudowania tysięcy bunkrów na terenie całego kraju. Jednak największy i najbardziej okazały tajny schron przeciwatomowy wybudował dla siebie, swojej rodziny i współpracowników w Tiranie. Po wielu latach został on udostępniony do zwiedzania. Zobaczyć można prawie 100 pomieszczeń na 5 kondygnacjach. W niektórych pokojach pozostawiono oryginalne wyposażenie, inne przekształcono w muzeum historii bunkra, a w pozostałych można ujrzeć instalacje sztuki współczesnej.

Tirańska piramida

Choć Albania to nie Egipt, a Tirana to nie Giza, to jednak można tam odnaleźć…piramidę. Wybudowana w ubiegłym wieku powstała dla uczczenia Envera Hoxhy, komunistycznego przywódcy, który po śmierci Stalina był odpowiedzialny za utrzymanie się w Albanii idei stalinizmu przez długie dziesięciolecia. Powstało z inicjatywy córki dyktatora i początkowo było po prostu jego mauzoleum. Jednak z biegiem lat ta marmurowa piramida wielokrotnie zmieniała swoje zastosowanie: od muzeum, przez obiekt militarny, aż po stację telewizyjną. Współcześnie jest niemal całkowicie nieużywana, ale lokalni mieszkańcy walczą o to, ażeby nie została zniszczona – widzą oni w niej bowiem część (jakkolwiek mroczną) swojego dziedzictwa.

Syri i Kaltër

Dla wszystkich, którzy marzą o nurkowaniu w słynnej Blue Hole w Belize, jednak tak odległa wyprawa przerasta ich możliwości – jest nadzieja. W znacznie bliższej, choć niekoniecznie mniej egzotycznej Albanii, znajduje się The Blue Hole, czyli po albańsku Syri i Kaltër. Jest to źródło krystalicznie czystej wody, bijące ze skały na głębokości około 40m. Jego fenomenem jest nie tylko niesamowita przejrzystość, ale również niespotykanie intensywny błękitny kolor. Jeziorko jest także rajem dla amatorów skoków do wody z dużej wysokości. Warto wybrać się tam poza sezonem, kiedy odwiedzających jest nieco mniej.

Kanion Osum

Podróż wzdłuż rzeki Osum liczącej blisko 160 kilometrów to prawdziwy raj dla miłośniku raftingu. Rzeka wije się przez górskie wąwozy, których ścian osiągają wysokość nawet 100 metrów.

Butrint

Krocząc śladami historycznego dziedzictwa Albanii – docieramy do Butrint. Mieściła się tu niezwykła osada iliryjska. Raz będąc pod rządami Rzymu, a później Wenecji. Dzisiaj miejsce jest wpisane do światowej listy dziedzictwa UNESCO, a na terenie całej osady znajduje się Park Narodowy Butrint.

Wyjeżdżasz za granicę?

Czuj się bezpiecznie i porównaj oferty 29 ubezpieczeń podróżnych.