Ubezpieczenie na narty i deskę do Austrii [poradnik]

Czas na długo wyczekiwany wyjazd na narty do Austrii. Ośnieżone alpejskie stoki to prawdziwy raj dla narciarzy, snowboardzistów i miłośników sportów zimowych.
ubezpieczenie-na-narty-do-austrii

Czas na długo wyczekiwany wyjazd na narty do Austrii. Ośnieżone alpejskie stoki to prawdziwy raj dla narciarzy, snowboardzistów i miłośników sportów zimowych. Przed wyjazdem polecamy lekturę naszego artykułu, z którego dowiesz się co powinno zawierać ubezpieczenie narciarskie do Austrii.

Ile kosztuje leczenie narciarza w Austrii?

Portal rp.pl wskazuje historię nastolatka, który złamał nogę na stoku w Austrii*. Na szczęście chłopak był ubezpieczony na wyjazd z uwzględnieniem narciarstwa w polisie turystycznej. Ubezpieczyciel pokrył koszty wypadku – w tym blisko 18 500 zł za transport helikopterem do placówki medycznej. 34 800 zł wyniósł koszt 2-dniowej hospitalizacji w prywatnej klinice (z zabiegiem operacyjnym), do tego doszły dodatkowe opłaty jak: 310 zł za sprzęt ortopedyczny oraz koszty transportu do Polski. To łącznie 53 610 zł za same 2 dni pobytu w szpitalu w Austrii

Koszty leczenia w Austrii należą do najwyższych w Europie. Jak podaje MSZ wizyta u internisty kosztuje tam od 60 do 200 euro (~ od 300 do 900 zł). Cena samego pobytu w szpitalu w Austrii wynosi od 800 do 2000 euro (od 3 500 do 8 700 zł). Na oddziałach intensywnej terapii koszty mogą być jeszcze wyższe.

Urazy na nartach – co może nam się przydarzyć?

Najczęstsze urazy na nartach to ukazy kolan – jak naciągnięcia i zerwania więzadła krzyżowego oraz urazy barków i urazy kręgosłupa. Większość z tych urazów wymaga interwencji lekarza – a duża część pokrycia kosztów zabiegów, operacji i późniejszej długiej rehabilitacji. O tym jak zapobiegać urazom i jak się przygotować kondycyjnie na najbliższy sezon narciarski pisaliśmy tutaj: Jedziesz za granicę na narty? Poznaj najczęstsze urazy i sposoby ich zapobiegania

Ubezpieczenie dla narciarza w Austrii – co powinno zawierać?

Koszty leczenia – ubezpieczenie KL do Austrii

Wysoka suma ubezpieczenia kosztów leczenia to fundament dobrego ubezpieczenia narciarskiego. Im wyższa suma KL, tym możemy się czuć lepiej chronieni podczas szusowania na stoku w Austrii. W dobrym ubezpieczeniu kosztów leczenia do Austrii na narty koniecznie powinna znaleźć się informacja o ochronie związanej z kosztami:

 • wizyty u lekarza, pobytu w szpitalu i koszty leków
 • transportu chorego: z i do szpitala, transport powrotny do Polski oraz – kosztu transportu zwłok
 • kosztów leczenia ambulatoryjnego

Rekomendujemy zakup ubezpieczenia KL na narty w Austrii od 200 000 zł wzwyż.

Choroba a wyjazd na narty za granicę

Jeśli chorujesz przewlekle tzn. w ciągu ostatnich kilku lat leczyłeś/aś się na: nadciśnienie, zwyrodnienia czy choroby serca – wiedz, że na stoku przy zwiększonym wysiłku fizycznym – łatwo o zaostrzenie objawów tych chorób. Dlatego nie zapomnij wskazać zwyżkę na chorobę przewlekłą w polisie. Jeśli tego nie zrobisz ubezpieczyciel może odmówić pokrycia kosztów leczenia za zaostrzenie objawów tej choroby podczas szusowania na stoku w Austrii.

Na Gorilo.pl wskazujemy w Kosztach leczenia, czy ubezpieczyciel przewidział ochronę na Choroby przewlekłe.

Uszkodzenie sprzętu narciarskiego w Austrii

W ubezpieczeniu podróżnym możesz ochronić sprzęt sportowy, który bierzesz ze sobą w podróż m.in. narty, deski do uprawiania snowboardu czy nawet specjalistyczny sprzęt do nurkowania. Aby zapewnić sobie ochronę – należy wejść na Gorilo.pl i wskazać w polisie Sprzęt sportowy. Zakres odpowiedzialności ubezpieczycieli różni się, ale większość z nich chroni nasz sprzęt sportowy na wypadek:

 • działania niszczycielskich sił żywiołów
 • akcji ratowniczych prowadzonych w związku ze zdarzeniami losowymi
 • kradzieży z włamaniem i rozbojów
 • nieszczęśliwych wypadków lub nagłego zachorowania

Ratownictwo górskie w Austrii

Jak podaje Mondial Assistance – w Austrii – sam start śmigłowca ratunkowego wycenia się na dokładnie 4 275 euro (~ 18 600 zł). Do tego należy doliczyć: koszty poszukiwania (często w trudnych warunkach pogodowych) – co przekłada się na wielokrotnie wyższy rachunek za działania austriackiego odpowiednika GOPR-u.

Rekomendujemy, aby kwota za ratownictwo i poszukiwanie przed wyjazdem na narty do Austrii wynosiła od 30 000 zł wzwyż.

Zderzenie na stoku w Austrii. Kto pomoże?

Tutaj bardzo pomocne może okazać się sportowe OC na narty. Będzie przydatne, jeśli podczas uprawiania sportu doszło do niezamierzonego wypadku, w którym z naszej winy doszło do wyrządzania szkody osobie trzeciej. Jak wiadomo szanse na zderzenie na stoku są bardzo wysokie. Tutaj prezentujemy kilka autentycznych historii:

 1. 17-latek pod opieką rodziców wjeżdża na stoku w Austriaczkę, powodując liczne urazy, stłuczenia i złamania – odszkodowanie w sumie 50 984 EUR
 2. Mężczyzna najechał na nartach w Niemkę, w wyniku czego ta złamała obie ręce – odszkodowanie w sumie 17 799 EUR
 3. Polski narciarz wjechał w Holenderkę na stoku, efektem zderzenia było pęknięcie więzadła i uszkodzenie łąkotki u narciarki– odszkodowanie w sumie 16 276,56 EUR

źródło: Mondial Assistance

Wejdź na Gorilo.pl – zobacz, jak chroni Cię sportowe OC dla narciarstwa.

Rodzinny wyjazd na narty do Austrii. Co uwzględnić?

Podróżując na narty do Austrii – wielu Polaków wybiera jako środek transportu samochód i jedzie w podróż wraz z całą rodziną. To nie lada wyzwanie, bo trzeba wziąć odpowiedzialność za działania naszych bliskich. Przed podróżą warto zadać sobie pytanie: co jeśli jeden z naszych maluchów zniszczy własność gospodarza hostelu, w którym nocujemy w Austrii? Albo co jeśli przez przypadek dojdzie do stłuczki na drodze z austriackim pieszym lub rowerzystą – i ucierpi ta obca osoba? W takim momencie może przydać się ubezpieczenie ochrony cywilnej (OC). Świadomość ubezpieczeniowa ludzi żyjących w Austrii jest bardzo duża – stąd trzeba mieć na uwadze, że możemy być łatwo pociągnięci do konsekwencji prawnych.

Rekomendujemy, aby ubezpieczenie OC w polisie narciarskiej do Austrii wynosiło od 200 000 złotych wzwyż.

Pomoc tłumacza albo prawnika w Austrii

Podczas pobytu w Austrii, może się okazać, że będziesz potrzebować pomocy tłumacza lub prawnika na granicą. Stąd w ubezpieczeniu warto zwrócić uwagę na zakres usług assistance. W podróży – nawet nie znając języka – masz dostęp do całodobowej infolinii ubezpieczyciela – a w razie gdybyś np. spowodował wypadek na stoku lub w innej problematycznej sytuacji.

Picie alkoholu na stoku w Austrii

W Austrii na stoku dozwolone stężenie alkoholu we krwi u narciarza na stoku wynosi do 0,5 promila. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe wyszły naprzeciw potrzebom klientów – i dodały informację dotyczącą ochrony po spożyciu alkoholu w swoich regulaminach. Oznacza to w praktyce, że niektórzy ubezpieczyciele pokryją koszty leczenia w austriackim szpitalu – nawet jeśli wypijemy o kilka grzańców za dużo…

Na Gorilo.pl bez dopłat dostaniesz informację, który ubezpieczyciel oferuje ochronę po spożyciu alkoholu na Twój wyjazd.

Wyjazd na narty do Austrii a EKUZ

Wyjazd na narty z Elektroniczną Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego – w skrócie EKUZ (czyli darmową kartą opieki medycznej na zagraniczny wyjazd dla opłacających składkę NFZ) to bardzo duże ryzyko. Nawet MSZ ostrzega, że nie każdy rodzaj pomocy medycznej jest dostępny w ramach ubezpieczenia NFZ – m.in. osoby, które nie mają odpowiednich ubezpieczeń, będą obciążane kosztami tzw. Akcji ratunkowych (przyjazd karetki, dowóz do szpitala itp. O różnicach między EKUZ a polisą turystyczną pisaliśmy tutaj: Jakie są różnice między EKUZ a polisą ubezpieczeniową

Źródła:

 • www.rp.pl/Ubezpieczenia/301199941-Po-wypadku-na-stoku-za-granica-koszty-moga-byc-ogromne.html
Wyjeżdżasz za granicę?

Czuj się bezpiecznie i porównaj oferty 29 ubezpieczeń podróżnych.