Ubezpieczenie na narty i deskę do Austrii [poradnik]

Czas na długo wyczekiwany wyjazd na narty do Austrii. Ośnieżone alpejskie stoki to prawdziwy raj dla narciarzy, snowboardzistów i miłośników sportów zimowych.
ubezpieczenie-na-narty-do-austrii

Czas na długo wyczekiwany wyjazd na narty do Austrii. Ośnieżone alpejskie stoki to prawdziwy raj dla narciarzy, snowboardzistów i miłośników sportów zimowych. Przed wyjazdem polecamy lekturę naszego artykułu, z którego dowiesz się co powinno zawierać ubezpieczenie narciarskie do Austrii.

Ile kosztuje leczenie narciarza w Austrii?

Portal rp.pl wskazuje historię nastolatka, który złamał nogę na stoku w Austrii*. Na szczęście chłopak był ubezpieczony na wyjazd z uwzględnieniem narciarstwa w polisie turystycznej. Ubezpieczyciel pokrył koszty wypadku – w tym blisko 18 500 zł za transport helikopterem do placówki medycznej. 34 800 zł wyniósł koszt 2-dniowej hospitalizacji w prywatnej klinice (z zabiegiem operacyjnym), do tego doszły dodatkowe opłaty jak: 310 zł za sprzęt ortopedyczny oraz koszty transportu do Polski. To łącznie 53 610 zł za same 2 dni pobytu w szpitalu w Austrii

Koszty leczenia w Austrii należą do najwyższych w Europie. Jak podaje MSZ wizyta u internisty kosztuje tam od 60 do 200 euro (~ od 300 do 900 zł). Cena samego pobytu w szpitalu w Austrii wynosi od 800 do 2000 euro (od 3 500 do 8 700 zł). Na oddziałach intensywnej terapii koszty mogą być jeszcze wyższe.

Urazy na nartach – co może nam się przydarzyć?

Najczęstsze urazy na nartach to ukazy kolan – jak naciągnięcia i zerwania więzadła krzyżowego oraz urazy barków i urazy kręgosłupa. Większość z tych urazów wymaga interwencji lekarza – a duża część pokrycia kosztów zabiegów, operacji i późniejszej długiej rehabilitacji. O tym jak zapobiegać urazom i jak się przygotować kondycyjnie na najbliższy sezon narciarski pisaliśmy tutaj: Jedziesz za granicę na narty? Poznaj najczęstsze urazy i sposoby ich zapobiegania

Ubezpieczenie dla narciarza w Austrii – co powinno zawierać?

Koszty leczenia – ubezpieczenie KL do Austrii

Wysoka suma ubezpieczenia kosztów leczenia to fundament dobrego ubezpieczenia narciarskiego. Im wyższa suma KL, tym możemy się czuć lepiej chronieni podczas szusowania na stoku w Austrii. W dobrym ubezpieczeniu kosztów leczenia do Austrii na narty koniecznie powinna znaleźć się informacja o ochronie związanej z kosztami:

 • wizyty u lekarza, pobytu w szpitalu i koszty leków
 • transportu chorego: z i do szpitala, transport powrotny do Polski oraz – kosztu transportu zwłok
 • kosztów leczenia ambulatoryjnego

Rekomendujemy zakup ubezpieczenia KL na narty w Austrii od 200 000 zł wzwyż.

Choroba a wyjazd na narty za granicę

Jeśli chorujesz przewlekle tzn. w ciągu ostatnich kilku lat leczyłeś/aś się na: nadciśnienie, zwyrodnienia czy choroby serca – wiedz, że na stoku przy zwiększonym wysiłku fizycznym – łatwo o zaostrzenie objawów tych chorób. Dlatego nie zapomnij wskazać zwyżkę na chorobę przewlekłą w polisie. Jeśli tego nie zrobisz ubezpieczyciel może odmówić pokrycia kosztów leczenia za zaostrzenie objawów tej choroby podczas szusowania na stoku w Austrii.

Na Gorilo.pl wskazujemy w Kosztach leczenia, czy ubezpieczyciel przewidział ochronę na Choroby przewlekłe.

Uszkodzenie sprzętu narciarskiego w Austrii

W ubezpieczeniu podróżnym możesz ochronić sprzęt sportowy, który bierzesz ze sobą w podróż m.in. narty, deski do uprawiania snowboardu czy nawet specjalistyczny sprzęt do nurkowania. Aby zapewnić sobie ochronę – należy wejść na Gorilo.pl i wskazać w polisie Sprzęt sportowy. Zakres odpowiedzialności ubezpieczycieli różni się, ale większość z nich chroni nasz sprzęt sportowy na wypadek:

 • działania niszczycielskich sił żywiołów
 • akcji ratowniczych prowadzonych w związku ze zdarzeniami losowymi
 • kradzieży z włamaniem i rozbojów
 • nieszczęśliwych wypadków lub nagłego zachorowania

Ratownictwo górskie w Austrii

Jak podaje Mondial Assistance – w Austrii – sam start śmigłowca ratunkowego wycenia się na dokładnie 4 275 euro (~ 18 600 zł). Do tego należy doliczyć: koszty poszukiwania (często w trudnych warunkach pogodowych) – co przekłada się na wielokrotnie wyższy rachunek za działania austriackiego odpowiednika GOPR-u.

Rekomendujemy, aby kwota za ratownictwo i poszukiwanie przed wyjazdem na narty do Austrii wynosiła od 30 000 zł wzwyż.

Zderzenie na stoku w Austrii. Kto pomoże?

Tutaj bardzo pomocne może okazać się sportowe OC na narty. Będzie przydatne, jeśli podczas uprawiania sportu doszło do niezamierzonego wypadku, w którym z naszej winy doszło do wyrządzania szkody osobie trzeciej. Jak wiadomo szanse na zderzenie na stoku są bardzo wysokie. Tutaj prezentujemy kilka autentycznych historii:

 1. 17-latek pod opieką rodziców wjeżdża na stoku w Austriaczkę, powodując liczne urazy, stłuczenia i złamania – odszkodowanie w sumie 50 984 EUR
 2. Mężczyzna najechał na nartach w Niemkę, w wyniku czego ta złamała obie ręce – odszkodowanie w sumie 17 799 EUR
 3. Polski narciarz wjechał w Holenderkę na stoku, efektem zderzenia było pęknięcie więzadła i uszkodzenie łąkotki u narciarki– odszkodowanie w sumie 16 276,56 EUR

źródło: Mondial Assistance

Wejdź na Gorilo.pl – zobacz, jak chroni Cię sportowe OC dla narciarstwa.

Rodzinny wyjazd na narty do Austrii. Co uwzględnić?

Podróżując na narty do Austrii – wielu Polaków wybiera jako środek transportu samochód i jedzie w podróż wraz z całą rodziną. To nie lada wyzwanie, bo trzeba wziąć odpowiedzialność za działania naszych bliskich. Przed podróżą warto zadać sobie pytanie: co jeśli jeden z naszych maluchów zniszczy własność gospodarza hostelu, w którym nocujemy w Austrii? Albo co jeśli przez przypadek dojdzie do stłuczki na drodze z austriackim pieszym lub rowerzystą – i ucierpi ta obca osoba? W takim momencie może przydać się ubezpieczenie ochrony cywilnej (OC). Świadomość ubezpieczeniowa ludzi żyjących w Austrii jest bardzo duża – stąd trzeba mieć na uwadze, że możemy być łatwo pociągnięci do konsekwencji prawnych.

Rekomendujemy, aby ubezpieczenie OC w polisie narciarskiej do Austrii wynosiło od 200 000 złotych wzwyż.

Pomoc tłumacza albo prawnika w Austrii

Podczas pobytu w Austrii, może się okazać, że będziesz potrzebować pomocy tłumacza lub prawnika na granicą. Stąd w ubezpieczeniu warto zwrócić uwagę na zakres usług assistance. W podróży – nawet nie znając języka – masz dostęp do całodobowej infolinii ubezpieczyciela – a w razie gdybyś np. spowodował wypadek na stoku lub w innej problematycznej sytuacji.

Picie alkoholu na stoku w Austrii

W Austrii na stoku dozwolone stężenie alkoholu we krwi u narciarza na stoku wynosi do 0,5 promila. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe wyszły naprzeciw potrzebom klientów – i dodały informację dotyczącą ochrony po spożyciu alkoholu w swoich regulaminach. Oznacza to w praktyce, że niektórzy ubezpieczyciele pokryją koszty leczenia w austriackim szpitalu – nawet jeśli wypijemy o kilka grzańców za dużo…

Na Gorilo.pl bez dopłat dostaniesz informację, który ubezpieczyciel oferuje ochronę po spożyciu alkoholu na Twój wyjazd.

Wyjazd na narty do Austrii a EKUZ

Wyjazd na narty z Elektroniczną Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego – w skrócie EKUZ (czyli darmową kartą opieki medycznej na zagraniczny wyjazd dla opłacających składkę NFZ) to bardzo duże ryzyko. Nawet MSZ ostrzega, że nie każdy rodzaj pomocy medycznej jest dostępny w ramach ubezpieczenia NFZ – m.in. osoby, które nie mają odpowiednich ubezpieczeń, będą obciążane kosztami tzw. Akcji ratunkowych (przyjazd karetki, dowóz do szpitala itp. O różnicach między EKUZ a polisą turystyczną pisaliśmy tutaj: Jakie są różnice między EKUZ a polisą ubezpieczeniową

Źródła:

 • www.rp.pl/Ubezpieczenia/301199941-Po-wypadku-na-stoku-za-granica-koszty-moga-byc-ogromne.html
Share on facebook
Facebook
Share on telegram
Telegram
Share on vk
VK
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Wyjeżdżasz za granicę?

Czuj się bezpiecznie i porównaj oferty 29 ubezpieczeń podróżnych.