Ubezpieczenie na narty i deskę do Czech [poradnik]

Czeka Cię szusowanie po kurortach narciarskich w Czechach? Dowiedz się wcześniej, co powinno się znaleźć w Twojej polisie narciarskiej do tego kraju.
ubezpieczenie-narciarskie-do-Czech

Harrachov, Mała Upa, a może Velke Karlovice? Bez względu na kurort, który zamierzasz odwiedzić i po którym będziesz szusować – dowiedz się, co powinno się znaleźć w Twoim ubezpieczeniu narciarskim do Czech.

Narciarzu. Ile zapłacisz za leczenie w Czechach?

Koszty leczenia w Czechach, jak i standardy opieki medycznej – są zbliżone do tych w Polsce. Jak podaje portal fuko.pl* za leczenie w oddziałach intensywnej terapii w Czechach zapłacimy od 4 000 zł wzwyż. Natomiast za transport medyczny do Polski poniesiemy koszty rzędu 10 000 zł wzwyż. Do tego warto doliczyć koszty wszystkich badań, lekarstw, opieki medycznej oraz koszty pobytu za dni spędzone w szpitalu za granicą. MSZ zaleca, aby przed wyjazdem zakupić polisę z prywatnym ubezpieczeniem – która pokryje świadczenia związane z wypadkiem narciarskim lub uprawianiem trekkingu w Czechach.

Co powinno znaleźć się dobrym ubezpieczeniu narciarskim do Czech?

Polisa bez rozszerzenia ochrony o narciarstwo – to nieważna polisa!

Zanim zadecydujesz, która polisa jest idealna na Twój wyjazd na narty do Czech – nie zapomnij wskazać rozszerzenia na sport, który będziesz uprawiać – np. narty. Dlaczego? Bez niego w razie wypadku lub zderzenia na stoku ubezpieczyciel ma prawo odmówić Ci pokrycia kosztów, a Twoje ubezpieczenie narciarskie zmieni się w nic nieznaczący kawałek papieru…

Ubezpieczenie kosztów leczenia w Czechach

Suma ubezpieczenia kosztów leczenia na wyjazd do Czech, nawet na krótki wyjazd, powinna być stosunkowo wysoka – zwłaszcza, że jedziemy na narty, gdzie szanse na wypadek lub zderzenie z innym narciarzem są dość wysokie. Główne składowe ubezpieczenia KL, o których warto wspomnieć to: pokrycie kosztów wizyt lekarskich, badań i leków w szpitalu. W kosztach leczenia znajduje się informacja o zakresie usług assistance. Dokładniej wiedza na temat m.in.: kosztów transportu medycznego – zarówno tego z i do szpitala – ale również informacja o kosztach na pokrycie bezpiecznego transportu chorego z powrotem do Polski.

Rekomendujemy, aby suma kosztów leczenia na czas wyjazdu na narty do Czech wynosiła od 200 000 zł wzwyż.

…za ratownictwo górskie w Czechach też zapłacisz

Pewnie nie przewidujesz, że pomoc medyczna, gdzieś na stoku w Czechach może być Ci potrzebna… Ale jednak – trzeba mieć to na uwadze. Warto nadmienić tutaj – że EKUZ, czyli karta ubezpieczenia zdrowotnego dla osób ubezpieczonych w NFZ – nie pokryje ewentualnych kosztów za usługi ratownictwa górskiego w Czechach. Opłaty za ratownictwo dla polskich turystów – przyzwyczajonych do darmowych usług GOPR-u czy TOPR-u – mogą być sporym zaskoczeniem. Jednego możemy być pewni – za swoją pomoc – Horská služba ČR – na pewno wystawi nam duży rachunek… Dlatego rekomendujemy, aby kwota za ratownictwo w polisie narciarskiej do Czech wynosiła od 25 000 zł wzwyż.

Rodzinne i grupowe szusowanie po Czechach. Pomyśl o ubezpieczeniu OC.

Jeśli na zimowy urlop zabierasz ze sobą całą rodzinkę – zastanów się, jak wysoka powinna być kwota ubezpieczenia OC w polisie dla każdego z Was. Ubezpieczenie OC zapewni Wam ochronę, nie tylko wtedy, gdy np. staniesz się sprawcą wypadku, w którym ucierpią inne osoby. Jeśli niechcący zalejesz apartament w hotelu w Czechach czy dojdzie do stłuczki z innym narciarzem. Tam też chroni Cię ubezpieczenie OC na wyjazd do Czech.

My rekomendujemy, aby suma ubezpieczenia OC w Twojej polisie narciarskiej do Czech wyniosła od 120 000 zł wzwyż.

Ubezpieczenie OC sportowe – czyli co po zderzeniu?

Bardzo nieprzyjemna, ale bardzo często spotykana sytuacja – czyli zderzenie z innym narciarzem. Oczywiście, najlepiej jeśli uda nam się wyjść bez szwanku w takiej sytuacji. Co jednak, jeśli zderzymy się z innym narciarzem w Czechach, a ten ucierpi przez nasz błąd? Tutaj ratunkiem może okazać się OC sportowe. To część ubezpieczenia ochrony cywilnej przeznaczona właśnie na wypadek stłuczki podczas uprawiania sportu za granicą. Wejdź na Gorilo.pl, wskaż w Sportach narciarstwo i sprawdź, jak wysoka suma OC sportowego na wyjazd na narty znajduje się w Twojej w polisie.

Pomoc tłumacza i prawnika w Czechach

Chociaż język polski i czeski są bardzo podobne – to jeśli obie strony nie znają dobrze np. angielskiego – możemy mieć problem, aby się dogadać. Zwłaszcza, gdy w grę wchodzą emocje, a my akurat rozmawiamy z policjantem albo próbujemy się dogadać z innym narciarzem, z którym doszło do stłuczki na stoku. Dlatego przed zakupem polisy proponujemy wejść na Gorilo.pl i zajrzeć do kosztów leczenia, gdzie znajduje się informacja o usługach assistance – m.in. pomocy prawnika lub tłumacza.

Choroba a wyjazd na narty do Czech

Nawet krótki wyjazd na narty niedaleko granicy z Polską – może się zamienić się w koszmar. Zwłaszcza dotyczy to osób, które w przeciągu ostatnich kilku lat borykały się z chorobami przewlekłymi – jak zwyrodnienia czy choroby układu krążenia – którym łatwo (pod wpływem dużego wysiłku fizycznego) – o zaostrzenie objawów tych chorób. Pamiętaj, że bez wskazanego rozszerzenia ochrony o Choroby przewlekłe – w takiej sytuacji (zaostrzenia objawów choroby podczas uprawiania sportu) – bez zwyżki Twój ubezpieczyciel ma prawo odmówić pokrycia kosztów leczenia.

Na Gorilo.pl wskazujemy w Kosztach leczenia, czy ubezpieczyciel przewidział ochronę na Choroby przewlekłe. Jeśli jego wysokość nie jest wystarczająca – możesz wskazać rozszerzenie ochrony.

Czy warto ubezpieczyć sprzęt narciarski na wyjazd do Czech?

Ten punkt dotyczy wszystkich narciarzy, którzy na szusowanie po czeskich stokach zabierają własny sprzęt narciarski. Trzeba mieć na uwadze, że każda z polis ma swoje wyłączenia. Tak – zakres odpowiedzialności ubezpieczycieli różni się, aczkolwiek większość z nich chroni sprzęt m.in.: na wypadek kradzieży sprzętu, nieszczęśliwych wypadków lub nagłego zachorowania czy działań niszczycielskich żywiołów.

Po wskazaniu Sprzętu sportowego na Gorilo.pl, dowiesz się do jakiej kwoty chroni Twoje narty i deskę każdy z ubezpieczycieli.

Czy EKUZ pomoże jak polisa narciarska?

Karta EKUZ, tak często wybierana przez wielu polskich turystów, nie stanowi kompleksowej ochrony na wyjazd na narty. O tym co różni EKUZ a ubezpieczenie podróżne pisaliśmy tutaj. Natomiast poniżej wymienimy kilka korzyści wynikających z posiadania ubezpieczenia prywatnego na wyjazd do Czech. Ubezpieczyciel pokryje m.in.:

  • wizytę na szpitalnym oddziale ratunkowym
  • leczenie stomatologiczne w stanach nagłych
  • prywatne usługi medyczne (na wypadek konieczności skorzystania z prywatnych świadczeń zdrowotnych)

Źródło:

*www.fuko.pl/ubezpieczenia/narciarskie/w-czechach.html

Wyjeżdżasz za granicę?

Czuj się bezpiecznie i porównaj oferty 29 ubezpieczeń podróżnych.