Najpopularniejsze ośrodki narciarskie – Francja

najlepsze-osrodki-narciarskie-we-francji

Stojąc w piętrzącej się kolejce do jednego z wyciągów, gdzieś w polskich górach często przychodzą do głowy myśli o tym, jak wygląda to gdzieś za granicą. Gdzie stoki są dłuższe, nikt nikomu nie depcze po nartach i jadąc na górę robi się cieplej od podgrzewanego siedzenia. Z roku na rok coraz prościej jest wykupić odpowiednie ubezpieczenie na narty (np. na Gorilo.pl), zabookować hotel, wsiąść w wybrany środek transportu i pojechać na zachód. Tylko gdzie dokładnie?

Przedstawiamy kilka najlepszych propozycji narciarskich w całej Francji. Te miejsca warto odwiedzić.

Val Thorens

Jednym ze sławniejszych i największym na świecie narciarskich regionów jest obszar Trzech Dolin. Jeśli zależy nam na nie zdejmowaniu nart i nieustającym zjeżdżaniu to jest to najlepsze miejsce. Znajdziemy tu 335 tras o łącznej długości ponad 600 kilometrów. Nawet entuzjaści nart biegowych mogą tu poruszać się po 120 różnych trasach przeznaczonych specjalnie dla tego rodzaju nart. Najbardziej prestiżowym w tym regionie jest małe miasteczko znajdujące się na wysokości 2300 m n.p.m. – Val Thorens.

Wysokość ta gwarantuje długo utrzymujące się świetne warunki śnieżne, a bardzo rozbudowana baza gastronomiczno hotelarska zapewnia każdą zachciankę. Każdego roku otwarcie sezonu w tym francuskim miasteczku rozpoczyna sezon narciarski w całej Francji. Na uroczystą imprezę, rozpoczęcia białego szaleństwa, zostaje przygotowany każdy kilometr tras narciarskich, a jest ich aż 140. Jeśli zaś szukamy chwilowego oderwania się od powierzchni ziemi Val Thorens udostępnia również 5 różnych snowparków, które funkcjonują przez cały sezon. Ale również inne atrakcje, jak wielką poduchę do skoków, czy trampolinę dla Snowscoot’a. W tym wysoko położonym miasteczku na pewno zaspokoimy swoje potrzeby narciarskie, jednak przyjazd tu nie będzie należał do najtańszych.

Chamomix

Jeden ze starszych i bardzo znanych ośrodków w całych Alpach, znajduje się w pobliżu najwyższego szczytu tego pasma – Mont Blanc. To tu odbyły się pierwsze Zimowe Igrzyska Olimpijskie w 1942 roku. Tutaj też znajduje się najwyżej położona kolejka linowa na świecie. Każdy doświadczony narciarz, który miał przyjemność odwiedzić ten ośrodek twierdzi, że każdy powinien odwiedzić to miejsce chociaż raz. Ci wytrawni sportowcy cenią to miejsce za niesamowite możliwości jazdy po świeżym puchu, poza wszelkimi wyznaczonymi trasami. Należy pamiętać, że w niektórych rejonach można poruszać się tylko z przewodnikiem. 

Chamonix nie jest tylko dla bardzo zaawansowanych. Znajduje się tu wiele przygotowanych tras wysokiej jakości w wielu stopniach trudności. Każdy znajdzie coś dla siebie. Niestety kilka z wyciągów oddalonych jest od miasteczka przejazd do nich odbywa się busem lub pociągiem, które bywają niekiedy bardzo zatłoczone.

Les 2 Alpes

Ośrodek ten położony jest w okolicach francuskiego miasta Grenoble. Znajduje się tu aż 225 kilometrów, szerokich, dobrze przygotowanych nartostrad. L2Alpes leży na wysokości od 1300 do 3520 m n.p.m. Wysokość pozwala na korzystanie z dobrodziejstw zimy w pasujący nam sposób. 

Możemy zostać na wyciągach nie dojeżdżających zbyt wysoko, kiedy panujące warunki atmosferyczne powodują, że na większych wysokościach jest bardzo zimno i wietrznie. Lecz gdy wysokie temperatury zaczynają dominować u podnóża gór i tam śnieg powoli znika, możemy przenieść się na szczyty, gdzie znajdziemy go zdecydowanie więcej. 

Ośrodek ten jest też przyjaźnie nastawiony do osób zaczynających swoją przygodę z narciarstwem. Pięć specjalnie oznaczonych wyciągów jest dostępnych całkowicie za darmo. Wciągają one narciarzy na trasy przeznaczone dla osób stawiających pierwsze kroki. 

Po L2Alpes krąży również bus, który zatrzymuje się w wielu przystankach i jest dostępny bez żadnych opłat. Możemy nim wygodnie przedostać się spod hotelu do wybranego przez siebie wyciągu.

Val d’Isere

Dolina położona wśród wielu 3 tysięczników. Dzięki temu, że leży nieopodal lodowca Pissaillas sezon trwa tu czasem cały rok. Niestety przez rosnącą globalnie temperaturę nieco się skurczył przez kilka ostatnich lat. Jednak odpowiednie wyposażenie w szereg armat śnieżnych pomaga w utrzymywaniu odpowiednich warunków nawet w czerwcu. Ponad 150 wyciągów przenosi narciarzy na 300 kilometrów tras na różnych poziomach. Można spędzić tu kilka dni cały czas jeżdżąc bez powtarzania żadnej z nich. Jednym z ciekawszych środków transportu jest kolej liniowo – terenowa, która przebiega przez tunel pod górą Bellevarde, a kończy swój bieg na jej szczycie. Poza 20 czarnymi trasami doświadczeni narciarze zjeżdżają się tutaj, aby móc sprawdzić się w terenie nieprzygotowanym do rekreacyjnego zjeżdżania. Dobre warunki śnieżne gwarantują tu wiele wrażeń z jeżdżenia w świeżym puchu.

Oczywiście Val d’Isere bogate jest w restauracje, kafejki i karczmy w pobliżu wyciągów i nie tylko. Każdy kto lubi spędzać dużo czasu poza stokami, szczególnie wieczorem, na pewno nie będzie zawiedziony.

Oczywiście to tylko kilka z wielu dostępnych ośrodków i miasteczek. Każdy z nich ma swoją tradycję, swój klimat i niesamowite warunki narciarskie, których nie doświadczymy w Polsce. Francuskie Alpy to niesamowity obszar. Widoki zapierają dech w piersiach, a nartostradom nie ma końca.

Wyjeżdżasz za granicę?

Czuj się bezpiecznie i porównaj oferty 29 ubezpieczeń podróżnych.