Grecja

Grecja

Atrakcje

Jedyny taki maraton albo 246-kilometrowy Spartathlon

Dla biegaczy długodystansowych, przebiegnięcie trasy z Maratonu do Aten będzie niezwykłym przeżyciem. To właśnie na pamiątkę legendarnego biegu posłańca Filippidesa, który oznajmił Atenom wygraną z Persami pod Maratonem (w 490 r. p.n.e.) na całym świecie organizowane są dziś biegi uliczne. W Grecji odbywa się jeszcze drugi niezwykły bieg – Spartathlon, czyli 246-kilometrowy ultramaraton z Aten do Sparty.

Trekking w górach Peloponezu

Półwysep Peloponez zachwyci wszystkich pasjonatów gór. Największą atrakcją jest oczywiście masyw Olimp, czyli mityczna siedziba greckich bogów. Ze względu na trudną dostępność i wymagające podejścia greckie góry nie są tak oblegane przez turystów jak polskie Tatry, a równie mocno zachwycają.

Surfing, windsurfung, kitesurfing

Wiatr wiejący w u wybrzeży greckich wysp jest idealny dla wszystkich uprawiających sporty wodne. Szczególną popularnością cieszą się m.in. wyspy Kos, Kreta, Naksos.

Mandaty

Drobne wykroczenia, ale wysokie kary W Grecji sporo zapłacimy nawet za stosunkowo niewielkie przewinienia. Przykładowo przyłapani przez policję na jeździe bez zapiętych pasów bezpieczeństwa narażamy się na grzywnę w wysokości 350 euro, a na niezatrzymaniu się przed znakiem „STOP” aż 700 euro. Podobnej wysokości mandat zapłacimy również m.in. za przejazd na czerwonym świetle, nieprawidłowy przejazd przez tory kolejowe, czy ściganie się na autostradzie.   Uważaj, gdzie parkujesz Znalezienie wolnego miejsca parkingowego w większych miastach greckich to naprawdę spore wyzwanie. Mimo to w tej kwestii nie powinniśmy jednak liczyć na wyrozumiałość policji. Kary za nieprawidłowe parkowanie sięgają od 80 do 150 euro. Parkując warto uważać nawet w miejscach, gdzie nie ma żadnych zakazów. W Grecji zabronione jest bowiem parkowanie w odległości mniejszej niż 3 metry od hydrantu, 5 metrów od skrzyżowania i 15 metrów od przystanku autobusowego.  Płacisz szybko, tracisz mniej pomimo dużych kar za mandaty, koszt większości z nich można zredukować nawet o połowę, jeśli opłacimy je w terminie 10 dni od wystawienia. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się na odwrocie mandatu.  

Prędkość

W trenie zabudowanym dopuszczalna prędkość dla samochodów osobowych wynosi 50 km/h, poza terenem zabudowanym – 90 km/h, na drogach ekspresowych 110 km/h, a na autostradach 130 km/h. Zbyt szybka jazda może skończyć się naprawdę źle. Mandat za takie wykroczenie wynosi od 40 do nawet 350 euro. Dodatkowo za przekroczenie prędkości o ponad 30 km/h grozi nam zatrzymanie prawa jazdy na 60 dni. Alkohol – limity wyższe niż w Polsce Greckie prawo w kwestii prowadzenia po alkoholu jest bardziej liberalnie niż polskie. Dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila (w Polsce prowadząc przy stanie powyżej 0,2 promila popełniamy wykroczenie). Bardziej restrykcyjnie grecki kodeks traktuje jedynie kierowców początkujących i zawodowych. U nich stężenie alkoholu we krwi nie może przekraczać 0,2 promila. Co grozi za przekroczenie norm? Podobnie jak w przypadku przekroczenia prędkości – wysoka grzywna – od 200 do nawet 1200 euro. Natomiast wielokrotne stwierdzenie prowadzenia po spożyciu alkoholu zakończyć się może mandatem sięgającym 2000 euro, a nawet utratą prawa jazdy lub aresztowaniem.

Greckie drogi

Na greckich drogach bywa naprawdę gorąco. Wymuszanie pierwszeństwa, lekceważenie czerwonych świateł czy wyprzedzanie bez kierunkowskazów jest niemal na porządku dziennym. Sytuacji na drogach nie ułatwia ogromna ilość motocyklistów i kierowców skuterów. Nie daj się jednak zwieść pozorom, że wszystko tu wolno. Grecka policja potrafi naprawdę bezwzględnie i skrupulatnie egzekwować przepisy. Dokumenty jadąc samochodem do Grecji, powinieneś mieć przy sobie dowód osobisty lub paszport, polskie prawo jazdy, dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem technicznym oraz ubezpieczenie OC.  Przekroczenie prędkości – nawet 350 euro kary i zatrzymanie prawa jazdy.

Podróż z dzieckiem samochodem

Podróż z dzieckiem W Grecji obowiązuje zakaz przewozu na przednich siedzeniach dzieci do lat 12. Powinny one być przewożone na tylnych siedzeniach w odpowiednich rozmiarów fotelikach. Natomiast dzieci o wzroście powyżej 135 cm mogą być zabezpieczone jedynie pasami bezpieczeństwa.  Ronda funkcjonują inaczej W Grecji, podobnie jak w Polsce, poruszamy się prawą stroną jezdni. Warto jednak zachowywać szczególną ostrożność. Przykładowo organizacja ruchu na greckich rondach jest zupełnie inna niż w Polsce. U nas pierwszeństwo mają samochody znajdujące się już na rondzie, w Grecji natomiast pierwszeństwo mają pojazdy wjeżdżające na rondo. Motocykle i skutery naprawdę są wszędzie W Grecji ze względu na ogromne natężenie ruchu oraz sprzyjający klimat na drogach przez cały rok jest mnóstwo motocykli i skuterów. Trzeba zachować szczególną ostrożność m.in. przy zmianie pasa i wyprzedzaniu, bo motocykl może nadjechać w najmniej spodziewanym momencie.

Wyjeżdżasz za granicę?

Czuj się bezpiecznie i porównaj oferty 29 ubezpieczeń podróżnych.