Izrael

Izrael

Pustynia

Pustynie w Izraelu są obszarem przyciągającym wielu backpackersów. Amatorzy podróży z plecakiem i namiotem powinni jednak wystrzegać się nocowania na pustyni na dziko. Jest to niebezpieczne ze względu m. in. na dzikie zwierzęta oraz…policję, która bardzo skrupulatnie wlepia mandaty miłośnikom nocowania na pustyni. Wystrzegać się należy także rozbijania namiotów na opuszczonych i zamkniętych plażach Morza Martwego. Nie bez powodu zostały zamknięte. Występuje tam bowiem zjawisko tzn. sink holes – głębokich na kilka lub kilkanaście metrów kraterów, które pojawiają się nagle w wyniku zapadnięcia się ziemi. Co roku ginie w ten sposób kilka osób.

Ostrożnie z zakupami

Izrael jest celem pielgrzymkowym milionów ludzi, o czym doskonale wiedzą lokalni sprzedawcy. Różańce z Chin sprzedawane przez muzułmanina za cenę kilkunastokrotnie wyższą od rzeczywistej to tutaj chleb powszedni. Dlatego z zakupami pamiątek warto poczekać i wybrać się do sprawdzonych miejsc, które polecają mieszkańcy. No i ponad wszystko – targować się, targować się i jeszcze raz targować się. To nie tylko tutejszy zwyczaj, ale także dobry sposób na to, aby nie przepłacić za pamiątki.

Sprawdź swoją wizę

Chociaż na terytorium Izraela można przebywać do trzech miesięcy na wizie turystycznej, którą dostajemy automatycznie po przylocie, to jednak zdarza się, że – z jakichś powodów – zezwolenie na pobyt, które otrzymamy, będzie miało krótszy termin. Może to być miesiąc, dwa lub okres wyznaczony przez termin lotu powrotnego. Warto to sprawdzić, ponieważ przekroczenie czasu pobytu grozi deportacją i zakazem ponownego wjazdu na jakiś czas. Ponadto – wiza nie jest wbijana do paszportu, ale ma formę małej karteczki. Łatwo ją zgubić, więc należy jej pilnować jak oka w głowie.

Razzouk Tattoo

Nieopodal Bramy Jafskiej w Jerozolimie znajduje się salon tatuażu, prowadzony przez rodzinę Razzouk. Nie jest to jednak zwykły salon – jego historia sięga 1300 r., a sztuka tatuowania przekazywana jest w rodzinie z pokolenia na pokolenie. Można oczywiście przyjść z własnym projektem, jednak specjalnością salonu są sięgające XVI w. wzory, utrwalone na kamiennych stemplach. Większość wzorów zawiera motywy religijne, ponieważ tradycja nawiązuje do koptyjskiego zwyczaju tatuowania krzyża na nadgarstku. Wiele osób przychodzi, aby przez tatuaż upamiętnić swoją pielgrzymkę do Ziemi Świętej.

Wschód Słońca na Masadzie

Znajdujące się na samym środku pustyni Masada to twierdza, w której miała miejsce dramatyczna historia. Kiedy Rzymianie podbijali Palestynę, resztka Zelotów – żydowskich wojowników – schroniła się na Masadzie, próbując ją utrzymać. Było to oczywiście na dłuższą metę niemożliwe – zwłaszcza ze względu na newralgiczne położenie. Honorowi Zeloci nie brali jednak pod uwagę kapitulacji – w heroicznym geście popełnili zbiorowe samobójstwo. Legenda mówi, że w kanałach ocalały dwie kobiety i pięcioro dzieci. Na Masadę można wjechać kolejką linową lub wejść pieszo. Najlepiej zrobić to zaraz przed świtem. Szczyt, z którego rozciąga się piękny widok na pustynię i Morze Martwe, stanowi idealne miejsce do obserwacji wschodu słońca nad pustynią.

Wzgórza Golan

Wzgórza Golan to równie piękny jak niedoceniany obszar Izraela. Wielu osobom kojarzy się jedynie z wojną i komunikatami nt. polskich żołnierzy niegdyś tam stacjonujących. Współcześnie jest dość opustoszałym terenem, który jednak warto odwiedzić, najlepiej samochodem. Z jednej strony piękna przyroda i majestatyczne góry, a z drugiej przygnębiające widoki opustoszałych wiosek i zdemolowanych budynków, pełnych dziur po kulach. Sam za siebie mówi również fakt, że często łatwiej jest tam spotkać czołg lub wóz opancerzony niż cywilne auto.

Mury Starego Miasta

Wydawać by się mogło, że w Starym Mieście w Jerozolimie nie ma ani jednego miejsca, które nie byłoby oblegane przez turystów. A jednak. Chociaż spacer po słynnych jerozolimskich murach możliwy jest już od dawna, wciąż nie ma na niego wielu chętnych. Mury dzielą się na dwie części i nie ma możliwości przejścia całych murów wkoło za jednym razem – nie pozwala na to Wzgórze Świątynne. Jednak wciąż jest to fantastyczne miejsce do tego, aby zobaczyć z góry całe centrum, “zaliczyć” wszystkie bramy Jerozolimy, zajrzeć mieszkańcom do ogródków, a także (a może przede wszystkim) uniknąć tłumów turystów i natrętnych sprzedawców, od których aż roi się na uliczkach Starego Miasta.

Rosz Ha Nikra

Rosz Ha Nikra jest ostatnią izraelską osadą na zachodnim wybrzeżu. Pół kilometra dalej jest już nieczynne przejście graniczne z Libanem. Warto się tam wybrać ze względu na niewiarygodnie niebieską wodę, nietypowe formacja skalne, strome klify i groty w kredowych skałach wytoczone przez wody Morza Śródziemnego. Dostęp do grot jest aktualnie ułatwiony przez powstanie kolejki linowej, która w zasadzie stanowi atrakcję samą w sobie. Jest bowiem najbardziej stromą kolejką na świecie.

Reporter wojenny

Wycieczka na Wzgórza Golan może obfitować w garść nowych doświadczeń takich, jak chociażby to, że czasem – zwłaszcza bliżej Syrii – łatwiej spotkać na drodze czołg lub pojazd opancerzony niż cywilny samochód, a większość przydrożnych zabudowań to obiekty wojskowe. Należy jednak wystrzegać się robienia zdjęć. Fotografowanie obiektów wojskowych jest zabronione i jeśli zostaniemy na tym przyłapani, może się to skończyć nieprzyjemnie.

Szabat szalom!

Co tydzień w piątkowy wieczór zaczyna się szabat, który trwa aż do zachodu słońca w sobotę. Żydzi traktują go bardzo poważnie, w związku z czym załatwienie różnych spraw może okazać się w tym czasie niemożliwe. Nie kursuje komunikacja miejska ani międzymiastowa, pozamykane są sklepy, a nierzadko również recepcje w hotelach. Jeśli więc przylatujesz do Izraela w piątek, upewnij się, że zdążysz na ostatni popołudniowy autobus. Inaczej możesz utknąć lub być skazanym na bardzo drogą komunikację alternatywną.

Autonomia Palestyńska a samochód

Na terenie Izraela funkcjonuje autonomiczny (do pewnego stopnia) obszar zamieszkiwany przez Palestyńczyków. Poruszanie się po tym obszarze jest ograniczone – zwłaszcza, jeśli przemieszczasz się wypożyczonym samochodem. Zabroniony jest wjazd do tzw. Strefy A na Zachodnim Brzegu, która obejmuje główne miasta (również te turystyczne jak Betlejem czy Jerycho). Wjechanie tam samochodem na izraelskich numerach może się skończyć bardzo źle. Mitem jest natomiast fakt, jakoby zakazane było poruszanie się po całym obszarze Zachodniego Brzegu. Zwłaszcza główna droga (nr 90) jest bezpieczna i w całości kontrolowana przez Izrael. Niemożliwe i skrajnie niebezpieczne jest natomiast zbytnie zbliżanie się do Strefy Gazy. Jest ona całkowicie kontrolowana przez Palestyńczyków, po egipskiej stronie granicy kręci się ISIS, a od czasu do czasu można natknąć się na ostrzały rakietowe.

Wyjeżdżasz za granicę?

Czuj się bezpiecznie i porównaj oferty 29 ubezpieczeń podróżnych.