Ubezpieczenie dla rowerzystów i top 10 tras w Europie

Holandia to prawdziwy raj dla rowerzystów.

Długo wyczekiwana podróż na rowerze? Chcesz spróbować swoich sił na Bałkanach, a może gdzieś bliżej np. na Słowacji, w Czechach? Bez względu na trasę, którą wybierzesz – pamiętaj o zakupie właściwej polisy na okres wyjazdu.

1. Co ma w sobie dobra polisa dla rowerzysty?

Dobra polisa turystyczna zapewnia: wysokie pokrycie kosztów ratownictwa i poszukiwań, ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadów oraz ubezpieczenie od ochrony cywilnej (OC). Zazwyczaj można wykupić nieco droższą polisę, która gwarantuje ochronę sprzętu sportowego (w tym roweru) oraz OC podczas jazdy na rowerze – potrzebne w razie niefortunnej stłuczki np. z innym rowerzystą.

2. Jak kupić dobrą polisę turystyczną dla rowerzysty?

Dla przykładu podajemy Wam wzór na dobrą polisę rowerową. Wygenerowana przykładowa polisa obejmuje ochronę na miesięczny pobyt za granicą w Europie dla osoby dorosłej – w której zapewnione są wysokie koszty leczenia, ubezpieczenie od NNW, ubezpieczenie OC, OC sportowe + ochrona sprzętu sportowego. W Gorilo.pl pokazujemy Ci dokładnie za jaki sport płacisz i generujesz polisy tylko tych ubezpieczycieli, których oferty są dla Ciebie atrakcyjne.

Ubezpieczenie dla rowerzystów.
Ubezpieczenie dla rowerzystów.

Najlepsze miejsca na podróż rowerem po Europie

1. Rowerem wzdłuż Dunaju – Pasawa/Budapeszt

Stopień trudności: 2/5 gwiazdek (dość łatwa)

To najsłynniejsza trasa rowerowa na Węgrzech, prowadząca wzdłuż największego jeziora Europy. Długość całej trasy liczy sobie około 510 kilometrów. Szlak zaczyna się w zabytkowym mieście Pasawa, a na trasie mijamy niezwykłe miejscowości jak: Linz, Melk, Bratysławę, Esztergom, Viesegád, a na końcu w Budapeszcie. Podróż dla zaprawionych cyklistów nie powinna zająć dłużej niż 2 tygodnie.

2. Rowerem przez Pireneje, Francja

Stopień trudności: 5/5 gwiazdek (bardzo trudna)

Tutaj propozycja już dla doświadczonych cyklistów, których żadne góry nie zniszczą. Trasa prowadzi od uzdrowiska górskiego Luchon łącznie przez 4 przełęcze: Peyresourde, Aspin, Tourmalet i Aubisque – aż do Bajony. To stały odcinek trasy Tour de France. Zwycięscy z 1910 roku przejazd tego odcinka zajął 14 godzin (po nieutwardzonych wówczas drogach). A Ty, będziesz szybszy?

3. Rowerem wzdłuż wysp (Land’s End – John Groats), Wielka Brytania

Stopień trudności: 3/5 gwiazdek (trudna)

Wyjątkowa trasa łącząca dwa skrajne punty Wielkiej Brytanii. Prowadzi od Land’s End w Kornwalii na południowo-zachodniej aż do John O’Groats w szkockiej prowincji Highlands na północy kraju. Łączna długość (biorąc pod uwagę lądową trasę samochodu) to łącznie 1400 kilometrów. Czas, w którym aktywni rowerzyści zwykle pokonują całość tej trasy to około 2 tygodnie. Ze względu na długość, trzeba się wcześniej dobrze przygotować kondycyjnie.

4. Rowerem wzdłuż Flandrii, Belgia

Stopień trudności: 1/5 gwiazdek (bardzo łatwa)

„Flamandzka trasa rowerowa” to idealne wyzwanie dla osób początkujących w rowerowych wyprawach, rodzin z dziećmi. Prowadzi wiejskimi ścieżkami i drogami. Szlak Route du Comte Jean, o długości 220 kilometrów prowadzi z Brugii aż do północnej Francji.

5. Rowerem wzdłuż Parku Burren, Irlandia

Stopień trudności: 3/5 gwiazdek (dość trudna)

Niezwykła trasa, krótka – ale wyjątkowa. Prowadzi przez obszar hrabstwa Clare, gdzie na zachodnim krańcu płaskowyżu trasa prowadzi do dramatycznych Klifów Moher, łącznie 8-kilometrowy odcinek wybrzeża Oceanu Atlantyckiego. Najwyższy klif osiąga wysokość 214 metrów. Na przystani na wyspie Inishmore możemy wypożyczyć rower. Nie ma tu komunikacji publicznej, a czas jakby się zatrzymał – stąd rower jest idealną formą transportu.

6. Rowerem wzdłuż Sognefjord, Norwegia

Stopień trudności: 4/5 gwiazdek (trudna)

Podróż wzdłuż najdłuższego fiodru Norwegii stanowi niezwykłe wyzwanie. Fiord liczy sobie 72 kilometry na północy od Bergen i ciągnie się ponad 200 km w głąb lądu. Wyjątkowe widoki czekają na nas przy wodospadzie Feigefossen, gdzie spoglądamy na morze z wysokości prawie 300 metrów! Skaliste i górzyste zbocza stanowią duże wyzwanie dla rowerzystów, dlatego nie polecamy tej trasy początkującym cyklistom.

7. Rowerem wzdłuż Prowansji, Francja

Stopień trudności: 4/5 gwiazdek (trudna)

Trasa między masywem górskim Luberon a szczytem Mont Ventoux (łączna długość to 20 kilometrów) na pewno zostanie na zawsze w Twojej pamięci. Takie widoki tylko w Prowansji! Wybór tej ścieżki tylko w czasie kwitnięcia lawendy! Wśród wapiennych wzgórz i winnic mijamy na trasie piękne małe prowansalskie miasteczka i starożytne rzymskie ruiny budowli. Obraz jak z bajki! Trasa liczy sobie 20 kilometrów przy łącznej różnicy wysokości 1300 m. Ostatni podjazd na szczyt może być zabójczy (i to dosłownie) dlatego odradzamy tę trasę niezaprawionym cyklistom lub skrócenie jej do części na miarę naszej możliwości.

8. Rowerem wzdłuż Isle of Wight, Wielka Brytania

Stopień trudności: 3/5 gwiazdek (w zależności od szlaku)

Niezwykłe ukształtowanie terenu sprawia, że Isle of Wight to prawdziwy raj dla rowerzystów. Wyspa posiada sieć szlaków, których łączna długość wynosi 320 kilometrów. Prowadzi ona przez lasy, wzgórza, aż do głębokich wąwozów i niezwykłych klifów. Można się tutaj dostać promem pasażerskim płynącym do Portsmouth do Ryde. Przewoźnik wlicza pożyczenie roweru w cenę biletu.

9. Rowerem wzdłuż Bałtyku, Łotwa

Stopień trudności: 2/5 gwiazdek (dość łatwa)

Trasa przeznaczona jest również do trekkingu. Łącznie wynosi ok. 445 kilometrów. Zaczyna się w Kłajpedzie – ważnym porcie bałtyckim, dalej wzdłuż morza. Na trasie mijamy takie miasta portowe jak – Lipawa, Windawa, kurort Jurmala i oczywiście Ryga – punkt końcowy. To niezwykła okazja, żeby poznać wschodnią część „naszego morza”, czyli Bałtyku. Trasa stanowi część szlaku rowerowego ECF (Cycle Route 10), która prowadzi dookoła całego Bałtyku (nazywana Pierścieniem Hanzeatyckim – to łącznie aż 8 tysięcy kilometrów długości). Łącznie łączy ona terytorium również Łotwy i Litwy.

10. Rowerem wzdłuż Jeziora Bodeńskiego, Niemcy/Austria/Szwajcaria

Stopień trudności: 4/5 gwiazdek (dość trudna)

Widoki na Jezioro Bodeńskie położone u stóp malowniczych Alp zagwarantują udaną wyprawę. Położone u stóp Alp, leżące na granicy trzech państw (Niemiec, Austrii i Szwajcarii). Łączna długość trasy wynosi 280 kilometrów. Zaczyna się w Niemczech, w Konstancji, a następnie kieruje nas do szwajcarskiego miasta Stein am Rhein. Na trasie mijamy malownicze winnice, masiteczka jak Meersburg z pięknym zamkiem, Friedrihshafen i bawarskie Lindau. Trasa nie powinna osobie wprawionej (wliczając czas na zwiedzanie wodospadów) o dobrej kondycji nie zająć dłużej niż 8 dni. Pomimo, że trasa prowadzi głównie brzegiem jeziora to ze względu na na długie odcinki na ruchliwych trasach nadaje się ona dla bardziej dla doświadczonych kierowców.

Wyjeżdżasz za granicę?

Czuj się bezpiecznie i porównaj oferty 29 ubezpieczeń podróżnych.