Szukasz szczęścia? Znajdziesz je na Północy!

Piaszczyste plaże, słońce, urokliwe nadmorskie knajpki i sjesta w ciągu dnia. Myślisz, że we Włoszech, Hiszpanii lub innym kraju Południa odnajdziesz prawdziwe szczęście?
Gdzie żyją najszczęśliwsi ludzie na Ziemi?

Piaszczyste plaże, słońce, urokliwe nadmorskie knajpki i sjesta w ciągu dnia. Myślisz, że we Włoszech, Hiszpanii lub innym kraju Południa odnajdziesz prawdziwe szczęście? Nic bardziej mylnego! Najbardziej zadowoleni ze swojego życia są mieszkańcy Północy.


Norwegia na czele

Tak przynajmniej wynika z raportu World Happiness Report 2017 opracowanego przez Organizację Narodów Zjednoczonych (OZN). W raporcie pod uwagę branych uwagę branych jest kilka wskaźników zaczerpniętych z danych pracowni sondażowej Gallupa. Wśród nich znajdują się m.in. PKB na jednego mieszkańca, oczekiwana długość życia w zdrowiu, dostęp do opieki medycznej, relacje rodzinne, bezpieczeństwo zatrudnienia, przestrzeganie praw obywatelskich i poziom korupcji.

Gdzie zatem żyją ludzie najbardziej zadowoleni ze swojego życia? Aż 4 z 5 krajów, których mieszkańcy są najszczęśliwsi położonych jest na północy Europy. Listę otwierają Norwedzy, a tuż za nimi znajdują się Duńczycy i Islandczycy. Kolejne miejsca „szczęśliwości” to Szwajcaria i Finlandia. 

Według World Happiness Report 2017 najlepiej żyje się mieszkańcom Norwegii

W pierwszej dziesiątce rankingu znalazły się jeszcze Holandia, Kanada, Nowa Zelandia, Australia i Szwecja. Na dalszych miejscach znalazły się Stany Zjednoczone (14.), Niemcy (16.) i Francja (31.).

Ranking szczęśliwości zamykają natomiast kraje ogarniętę konfliktami –  Rwanda, Syria, Tanzania, Burundi i Republika Środkowoafrykańska.


Szczęśliwy jak Polak?

A jak w rankingu wypadli mający tendencję do narzekania Polacy? Nie najgorzej. Plasujemy się na 46. miejscu, wyprzedzając m.in. Włochy (48. miejsce), Japonię (51.), Koreę Południową (55.) i Portugalię (89.). To, że coraz lepiej postrzegamy swoje życie, a jednocześnie lepiej siebie postrzegamy może potwierdzać badanie „Polacy o sobie”, przeprowadzone dla tygodnika „Polityka” przez Kantar Public w lipcu 2017 r. Z badania wynika, że postrzegamy siebie przede wszystkim jako gościnnych, pracowitych i patriotycznych. 

Nie popadajmy jednak w przesadny optymizm, bo szczęśliwsi od nas są m.in. mieszkańcy Panamy, Nikaragui, Salwadoru oraz Trynidadu i Tobago.
Polacy są szczęśliwsi m.in. od Włochów, ale mniej zadowoleni z życia niż mieszkańcy m.in. Nikaragui i Trynidadu i Tobago

Ministerstwa szczęścia

Pierwszy ranking najszczęśliwszych krajów świata został opublikowany już w 2012 roku. Od tego czasu pięć państw na świecie utworzyło ministerstwa, których zadaniem jest promowanie szczęśliwości jako ważnego celu polityki społecznej. Znajdują się Butan, Ekwador, Szkocja, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Wenezuela.

Ekwador jest jednym z krajów, który utworzył „Ministerstwo Szczęścia” 

Wyjeżdżasz za granicę?

Czuj się bezpiecznie i porównaj oferty 29 ubezpieczeń podróżnych.