Koronawirus w Chinach. Które ubezpieczenie podróżne chroni nawet przy wybuchu epidemii?

Koronawirus, Chiny, bezpieczeństwo

Na którego ubezpieczyciela można liczyć, jeśli wybieramy się do Chin lub do krajów Azji Południowo-Wschodniej? Czy po powrocie do Polski ubezpieczenie wciąż będzie nas chronić? Gdzie i kiedy ubezpieczenie podróżne zadziała, jeśli zauważymy u siebie objawy zarażenia koronawirusem? O tym dowiecie się z naszego artykułu.

Czym jest epidemia według ubezpieczycieli?

Dla jasności, watro przypomnieć sobie definicje samej epidemii (zgodnie z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia):

Za „epidemię choroby zakaźnej” uważa się:

wystąpienie na danym obszarze zakażeń lub zachorowań na chorobę zakaźną w liczbie wyraźnie większej niż we wcześniejszym okresie albo wystąpienie zakażeń lub chorób zakaźnych dotychczas niewystępujących.

Za „pandemię” uważa się:

epidemię choroby zakaźnej obejmującą swoim obszarem znaczną część kontynentu lub kilka kontynentów.

Epidemia a działanie ubezpieczenia podróżnego

W związku ze zmożonymi zachorowaniami na koronawirusa od 2019 roku w Chinach i na całym świecie, Światowa Organizacja WHO postanowiła ogłosić stan zagrożenia dla międzynarodowego zdrowia publicznego. Podobne decyzje podjęto w 2009 roku przy wirusie świńskiej grypy czy w 2019 przy zagrożeniu ebolą. W samym Wuhan i na całym terytorium Chin, gdzie wciąż diagnozuje się osoby z podejrzeniem zarażenia koronawirusem.

Nie mamy oficjalnie ogłoszonego stanu epidemii. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe podjęły ważne decyzje w związku z wyłączeniem odpowiedzialności za skutki zarażenia nowym wirusem.

Które ubezpieczenie turystyczne chroni na skutek zarażenia koronawirusem?

Czas na porównanie ofert ubezpieczycieli, u których polisy możemy kupić na Gorilo.pl

AXA Travel

Kupując ubezpieczenie AXA na podróż zagraniczną możemy liczyć na wsparcie i pokrycie kosztów leczenia nawet po ogłoszeniu epidemii (!). Tym samym ochrona kosztów leczenia podczas zagranicznej podróży nie jest wyłączona. Jest to jedyny ubezpieczyciel, którego polisy możemy kupić na Gorilo.pl z aktywną ochroną KL.

Stąd polecamy polisy turystyczne AXA dla wszystkich, którzy wybierają się np. do Azji Południowo-Wschodniej i obawiają się koronawirusa.

ALLIANZ

Zgodnie z oficjalnym stanowiskiem ALLIANZ wszyscy turyści, którzy obecnie znajdują się poza granicami Polski są objęci pełną ochroną ubezpieczeniową. Przeczytamy:

Jeśli wirus z rodziny koronawirusów zostanie wykryty u któregoś z naszych Klientów, będzie on podlegał pełnej ochronie jak w przypadku innej choroby.

UWAGA: Ochrona dotyczy jedynie osób, które będą leczyć się na miejscu (tj. za granicą) i nie wracają do kraju. Ubezpieczyciel wyjaśnia tę kwestie następująco:

W przypadku podróżnych, którzy chcieliby zrezygnować z wyjazdu lub wcześniej wrócić do kraju informujemy, że na chwilę obecną nie przewidujemy możliwości organizacji i pokrycia kosztów takich działań.

Stanowisko towarzystwa ubezpieczeniowego ALLIANZ może się zmienić w chwili ogłoszenia przez instytucje państwowe danego kraju wybuchu epidemii lub jej skrajnej formy, czyli pandemii.

ERGO

Zgodnie z zapisem z OWU ubezpieczyciela z ochrony wyłączone są koszty: leczenia chorób powstałych wskutek epidemii chorób zakaźnych, które wybuchły i zostały ogłoszone przez władze docelowego kraju podróży w środkach masowego przekazu przed rozpoczęciem podróży przez Ubezpieczonego (…)”

SIGNAL IDUNA

Ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie koszty poniesione przez Ubezpieczonego bez zgody Centrali Alarmowej. Wyłączenie odpowiedzialności związane jest w przypadku zachorowania Ubezpieczonego na choroby weneryczne, choroby wynikające z zakażenia wirusem HIV oraz w przypadku epidemii i pandemii.

Generali i Proama

Ubezpieczyciele nie ponoszą odpowiedzialności za koszty leczenia i koszty usług assistance powstałe wskutek chorób i wypadków wynikających z epidemii oraz skażeń. Nie ma tu znaczenia, kiedy została ogłoszona epidemia.

Podsumowanie ofert

W obecnej chwili, każdy kto wyjeżdża do państw, miejsc, terenów, gdzie ogłoszona jest epidemia przez służby lokalne, państwowe lub WHO musi liczyć się z tym, że od większości towarzystw ubezpieczeniowych nie zostaną mu zwrócone koszty za leczenie (w tym przypadku koronowirusa). Co istotne, nie liczy się stan wiedzy w momencie zakupu ubezpieczenia, tylko na chwilę wyjazdu za granicę.

Dlatego na bieżąco zalecamy obserwowanie i czytanie komunikatów dotyczących zagrożenia koronawirusem. Gdzie monitorować aktualne zagrożenie? Najlepiej na oficjalnych stronach:  Głównego Inspektoratu SanitarnegoŚwiatowej Organizacji Zdrowia oraz Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.

Jakie są zalecenia MSZ przed podróżą do Chin?

MSZ odradza wszelkie podróże do prowincji Hubei. Również odradza wszelkie podróże, które są niekonieczne na pozostałe terytorium Chińskiej Republiki Ludowej (poza Hongkongiem i Makau). W prowincji Hubei obowiązuje czwarty w czterostopniowej skali ostrzeżeniem dla podróżujących. Dodatkowo MSZ zaleca monitorowanie komunikatów dotyczących wyjazdów w tym okresie do krajów wschodnio- i południowoazjatyckich.

Co powinniśmy uwzględnić w ubezpieczeniu podróżnym do Chin i krajów azjatyckich przed wyjazdem?

Przed wyjazdem do Chin, powinniśmy pamiętać, że koszty leczenia w Chinach są bardzo wysokie, stąd podróż do tego kraju może być bardzo niebezpieczna bez polisy turystycznej. Aktualnie sama doba w szpitalu państwowym w Chinach to koszt od 60 do 200 dolarów wzwyż. Za samą konsultację lekarską zapłacimy ok. 100 dolarów (nie uwzględniając tym samym kosztów leków, badań, transportu, leczenia ambulatoryjnego etc.).

Zalecamy, aby ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Chin najlepiej opiewało na kwotę od 200 000 zł kosztów leczenia. Ubezpieczenie powinno pokrywać transport z i do szpitala oraz ewentualny transport powrotny do Polski. Bardzo istotny (zwłaszcza w razie zarażenia się wirusem) szeroki zakres ochrony assistance. Na Gorilo.pl bardzo dokładnie wskazujemy, jaki zakres obejmuje każda z polis turystycznych. Nie wolno też zapominać o rozszerzeniach ochrony, zwłaszcza, jeśli w Polsce leczyliśmy się np. na choroby przewlekłe.

Wyjeżdżasz za granicę?

Czuj się bezpiecznie i porównaj oferty 29 ubezpieczeń podróżnych.