Podróż samochodem za granicę a alkohol

podroz-samochodem-za-granice-a-alkohol

Kierowco – ile możesz wypić podczas zagranicznej podróży, tak aby chroniło Cię ubezpieczenie podróżne? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie!

Ile możesz wypić, żeby ubezpieczenie podróżne chroniło Cię za kółkiem?

Zanim wnikniemy głębiej ten temat – trzeba się liczyć z dwoma faktami.

  1. Bez względu czy w polisie turystycznej znajduje się klauzula alkoholowa – mamy obowiązek przestrzegać prawa w danym kraju.
  2. Po alkoholu nie wsiadamy do samochodu – proste, prawda? Nawet posiadanie polisy z Ochroną po spożyciu alkoholu dla kierowców podczas zagranicznej podróży – ma bardzo jasno określone ograniczenia dotyczące spożycia alkoholu. Przekroczenie tych granic – oznacza wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela – czyli brak ochrony.

Na Gorilo.pl jako jedyni (co do promila) dokładnie pokazujemy, ile możesz wypić, aby czuć się chroniony w trakcie zagranicznej podróży.

UbezpieczycielProwadzenie samochodu pod wpływem alkoholu
Signal Idunaod 0,5 promila brak ochrony dla wszystkich ryzyk
Generaliod 0,2 promila brak ochrony KL, NNW, OC,BP, SS
Allianzod 0,2 promila brak ochrony KL, NNW, OC
Europaod o,2 promila NIE KL, NNW, OC
Proamaod 0,2 promila brak ochrony KL, NNW, OC, BP, SS
AXA Travelod 0,5 promila NIE
Ergo Ubezpieczenie Podróżnebrak ochrony
AXA Multitravelod 0,5 promila NIE

Jak to działa w praktyce?

Spróbujemy zademonstrować przykład, który będzie można łatwo zrozumieć, jak w praktyce działa Ochrona po spożyciu alkoholu dla kierowców z Polski znajdujących się za granicą i prowadzących pojazd pod wpływem alkoholu.

Przykładowa sytuacja:

Anna, 30 lat. Kobieta wracając wieczorem po powrocie do hotelu ze spotkania biznesowego w Szwecji (na którym wypiła 2 małe lampki wytrawnego wina) – i uderzyła w słup. W trakcie kolizji kobieta złamała obojczyk i uszkodziła słup. Później trafiła do szpitala. Dopuszczalna maksymalna zawartość alkoholu we krwi kierowcy w Szwecji wynosi do 0,2 promila. Kobieta wykupiła wcześniej w Polsce polisę z wysoką sumą kosztów leczenia i z Ochroną po spożyciu alkoholu (gdzie dozwolone stężenie alkoholu we krwi kierowcy określono na ≤ 0,5 promila). W szpitalu badanie krwi wykazało u kobiety zawartość alkoholu 0,4 promila (to równoznaczne z popełnieniem wykroczenia w Szwecji), ale wartość ta nie przekraczała górnej normy określonej w ubezpieczeniu dla kierowcy pod wpływem alkoholu. Efekt? Kobieta nie została obciążona kosztami leczenia obojczyka w szpitalu (pomógł jej ubezpieczyciel). Natomiast za wykroczenie – otrzymała wysoki mandat i musiała pokryć koszty zniszczenia słupa z własnej kieszeni.

Limity alkoholu dla kierowców na świecie

Ile można mieć alkoholu we krwi, żeby legalnie prowadzić samochód w Polsce? Jest to dokładnie do 0,2 promila alkoholu. Od 0,5 promila alkoholu we krwi – wg polskiego prawa popełnia się przestępstwo. Przygotowaliśmy poniżej w tabeli informację, jakie jest dozwolone stężenie alkoholu we krwi u kierowcy – w zależności od kraju na świecie.

Prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholuDozwolona zawartość alkoholu we krwi
Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Brazylia, Chorwacja, Czechy, Estonia, Etiopia, Georgia, Kolumbia, Mołdawia, Nepal, Panama, Rosja, Rumunia, Słowacja, Ukraina, Węgry0,0 promila
Mongolia, Norwegia, Polska, Szwecja0,2 promila
Bośnia i Hercegowina, Indie, Japonia, Turkmenistan, Urugwaj0,3 promila
Argentyna, Australia, Austria, Belgia, Bułgaria, Chiny, Dania, Filipiny, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Islandia, Izrael, Kambodża, Kirgistan, Łotwa, Macedonia, Mauritius, Niemcy, Peru, Portugalia, Republika Południowej Afryki, Salwador, Słowenia, Szwajcaria, Tajlandia, Turcja, Uganda, Wenezuela, Włochy0,6 promila
Botswana, Gwatemala, Irlandia, Kanada, Kenia, Luksemburg, Malezja, Malta, Meksyk, Nikaragua, Nowa Zelandia, Paragwaj, Singapur, USA, Wielka Brytania, Zimbabwe 0,8 promila

Źródło: alcolife.pl/pl/informacje/item/389-jaka-jest-dopuszczalna-zawartosc-alkoholu-we-krwi-kierowcy

Wyjeżdżasz za granicę?

Czuj się bezpiecznie i porównaj oferty 29 ubezpieczeń podróżnych.