Czym jest według ubezpieczyciela choroba przewlekła?

Czym jest choroba przewlekła?

Wypełniając kolejne pola w polisie, rzuca się w oczy opcja „Choroby przewlekłej”. Nie wiem jak Wam, ale definiowanie siebie jako osoby „chorej” nikomu nie sprawia przyjemności, a tym bardziej „przewlekle”. Stąd pytanie – jak traktować tę definicję? Kiedy powinno się uwzględnić tę zwyżkę w polisie? Dowiesz się tego z naszego tekstu!

1. Jak to się określa?

Definicje ubezpieczycieli na „chorobę przewlekłą” nieco się różnią, aczkolwiek można wyodrębnić kilka uniwersalnych zasad. Oto one:

choroba ma przebieg: trwały, ma wpływ na inwalidztwo, wymaga stałego leczenia, charakteryzuje ją powolny rozwój, wymaga trwałej rehabilitacji, wymaga długiego nadzoru i opieki, choroba może nawracać.

Ok, jak widać dosyć sporo tego… Warto sobie zadać pytanie, od kiedy liczy się czas poprzedzający diagnozę choroby przewlekłej? Z tym u ubezpieczycieli bywa różnie. U jednych są to 2 lata, a czasem nawet do 5 lat poprzedzających datę zawarcia umowy ubezpieczenia.

2. Lista „popularnych” chorób przewlekłych

Oto mini-lista najpopularniejszych chorób przewlekłych: nadciśnienie, choroby wieńcowe, cukrzyca, kamica moczowa, pęcherzyka żółciowego, niedoczynność/nadczynność tarczycy, anemia, choroby nowotworowe, wszelakie zwyrodnienia kręgosłupa i stawów oraz trwałe uszkodzenia narządów wewnętrznych.

Dobrze – to teraz jak to wygląda w praktyce.

Sytuacja 1. Jeśli dostaniesz nagłego zapalenia wyrostka robaczkowego np. po zjedzeniu ciężkostrawnego jedzenia w Tajlandii – a wcześniej nie leczyłeś/aś się na chorobę przewlekłą – to kupują standardową polisę bez rozszerzenia – możesz się ubiegać o pokrycie kosztów operacji za granicą.

Sytuacja 2. Dwa lata przed wyjazdem w góry leczyłeś się na nadciśnienie – byłeś na zdrowej diecie, brałeś leki – objawy ustały, w efekcie odłożyłeś leki. Teraz planujesz wspinaczkę w Alpach. Wchodząc pod górę, odczuwasz ból w klatce piersiowej – spowodowany szybką zmianą ciśnienia i dużym wysiłkiem fizycznym. Wyobraź sobie – przed wyjazdem kupiłeś polisę, ale nie wykupiłeś specjalnej zwyżki dla osób chorych przewlekle, a w Twojej medycznej kartotece ubezpieczyciel zobaczy, że leczyłeś się przewlekle w ciągu ostatnich 2 lat. No i w ten sposób z Twojej ochrony (a dokładnie z Twojej polisy) może zostać jedynie świstek papieru… tymczasem horrendalne koszty leczenia pozostają na Twojej głowie…

3. Niska świadomość społeczna

Niestety. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak bardzo ważny jest ten parametr… i czym w ogóle jest ta „choroba przewlekła”. Mamy nadzieje, że nasz tekst nieco rozwieje Wasze przyszłe wątpliwości przy zakupie polisy.

Oddajemy też w Wasze ręce naszą porównywarkę ubezpieczeń, gdzie możecie zobaczyć, czy w kosztach leczenia ubezpieczyciel przewiduje dla Was specjalną zwyżkę dla osób chorych przewlekle w ramach zwykłej, podstawowej polisy.

Podróżuj bezpiecznie i płać tylko za to, co chcesz. www.Gorilo.pl

Wyjeżdżasz za granicę?

Czuj się bezpiecznie i porównaj oferty 29 ubezpieczeń podróżnych.