Ugryzienie kleszcza, poparzenie przez meduzę za granicą. Co robić?

ugryzienie-kleszcza-co-robic

Ugryzienie przez komara, kleszcza czy pająka? Poparzenie meduzy lepiej zostawić i przeczekać z tym do powrotu do Polski? Co trzeba zrobić? Z kim się kontaktować? Przeczytasz właśnie w tym artykule.

Ugryzienie kleszcza

1. Gdzie występuje największe zagrożenie?

Problem kleszczy dotyka nie tylko Europę. Przykładowo kleszcze z Cypru przenoszą tzw. gorączkę od ugryzienia kleszcza – która nie jest boreliozą – ale wywołuje podobne objawy do stanu grypowego, a później uszkodzenie skóry. Najwięcej ugryzień kleszczy i przypadków zachorowań (borelioza, odkleszczowe zapalenie mózgu) odnotowuje się w Europie, w Afryce i Stanach Zjednoczonych. Do 2008 roku jedynie w Nowej Zelandii nie odnotowano żadnego zachorowania na skutek ugryzienia kleszcza.

Mapa występowania kleszczy w Europie. Dane z czerwca 2018 r. Zgodnie ze stroną European Centre for Disease Prevention and Control.

2. Co robić po ugryzieniu kleszcza za granicą?

Przede wszystkim zachować spokój i obserwować siebie. Jeśli znajdziemy na ciele kleszcza – można samodzielnie spróbować go usunąć. Ważne jest przy tym, aby absolutnie nie smarować miejsca żadnymi maściami czy drażnić kleszcza. Trzeba zrobić to umiejętnie – korzystając z pęsety, wyciągnąć go tuż przy miejscu ugryzienia. Jeśli boisz się samodzielnie usuwać kleszcza lub w miejscu ugryzienia pojawił się rumień wędrujący – udaj się do najbliższej placówki medycznej. W takiej sytuacji na pewno przyda się dobre ubezpieczenie turystyczne.

>> WYBIERZ UBEZPIECZENIE TURYSTYCZNE ZA GRANICĘ TUTAJ <<

Jeśli nie operujesz dobrze językiem obcym lub nie wiesz jaką wybrać placówkę – koniecznie zachowaj numer alarmowy ubezpieczyciela. Dostaniesz pomoc tłumacza oraz zostaniesz skierowany do odpowiedniej placówki w okolicy.

Poparzenie przez meduzę

1. Co robić po poparzeniu meduzy?

Kto nie lubi popływać w wakacje? Spędzając urlop w krajach leżących nad Adriatykiem, Morzem Śródziemnym czy Oceanem Atlantyckim i Pacyfikiem należy się liczyć z ewentualnym poparzeniem przez meduzę. Konsekwencje takiego uszkodzenia mogą być niebezpieczne i niezwykle bolesne. Mamy kilka rad bezpośrednio po poparzeniu:

  1. nie dotykać poparzonego miejsca
  2. lepiej nie wykonywać gwałtownych ruchów
  3. miejsca poparzonego nie polewać słodką wodą czy spirytusem

2. Telefon po pomoc

Po ugryzieniu nie warto się wiele zastanawiać, tylko wykonać szybko telefon alarmowy – na numer 112 lub do Centrum Alarmowego Twojego ubezpieczyciela. Parzydełek meduzy nie powinno się usuwać samodzielnie. Można samodzielnie usunąć „czubek parzący” – który wygląda jak kawałek różowej lub fioletowej nitki. Trzeba to zrobić palcami koniecznie owiniętymi w kawałek grubszego materiału i potem najlepiej zakopać w piasku.

Pamiętaj, żeby przed wyjazdem zawsze wykupić ubezpieczenie turystyczne – na wypadek podobnej sytuacji.

Wyjeżdżasz za granicę?

Czuj się bezpiecznie i porównaj oferty 29 ubezpieczeń podróżnych.