Bośnia i Hercegowina

Bośnia i Hercegowina

Atrakcje

Stary most w Mostarze

Most swoją sławę zawdzięcza ponad 450 letniej tradycji skoków do przepływającej pod mostem rzeki Neretwy. Raz do roku, pod koniec lipca, odbywa się tam konkurs skoków do wody, którego uczestnicy to niejednokrotnie członkowie mostarskich rodów, w sztukę skakania przekazuje się z pokolenia na pokolenie. Jednak te wyczyny można obserwować też poza konkursem – jako atrakcję dla turystów. Wówczas pokazy połączone się ze zbiórką datków od gapiów. Dla odważnych istnieje możliwość oddania własnego skoku po krótkim przeszkoleniu i uiszczeniu “drobnej opłaty” na rzecz Klubu Skoczków.

Pozostałości po igrzyskach

Tor saneczkarsko-bobslejowy na zboczu góry Trebević znajduje się na obrzeżach Sarajewa. Wybudowany w 1984 r. miał służyć sportowcom podczas XIV Igrzysk Olimpijskich oraz oczywiście przynieść chwałę demokracji ludowej jako typowa budowla sowieckiej myśli architektonicznej. Tor był używany aż do 1992 r., kiedy to wybuchła wojna, a obiekty sportowe podczas oblężenia Sarajewa stały się stanowiskami artyleryjskimi. Współcześnie tor jest nieużywany i stanowi raj dla grafficiarzy oraz miłośników eksploracji opuszczonych obiektów. W 2015 r. na górze Trebević odbyły się zawody downhillowe, a trasa zjazdu przebiegała częściowo po torze, dlatego zostały przeprowadzone minimalne konieczne prace remontowe.

Piramidy w Bośni

30 km od Sarajewa, w miejscowości Visoko, znajdą się zagadkowe obiekty przypominające piramidy. Ich “odkrycie” ogłosił domorosły archeolog Semir Osmanagić, wg którego budowle pochodzą sprzed 14 000 lat, mają swój odpowiednik w meksykańskich budowlach z Teotihuacan i są jedynymi piramidami na terenie Europy. Ponadto odkrywca twierdzi iż piramidy są dziełem tajemniczej cywilizacji i kryją się w nich uciekinierzy z Atlantydy oraz energia kosmiczna kumulowana przez piramidy. Odkrycie stanowiło promyczek nadziei dla zniszczonej wojną Bośni – druga Dolina Królów przyciągnęłaby bowiem tłumy turystów, a wraz z nimi – pieniądze. Problem w tym, że odkrycie Osmanagicia ma bardzo wątpliwą wartość naukową i podważa je większość szanowanych archeologów, którzy wykazują liczne nieścisłości i błędy badaniach. Wciąż jednak pochodzenie budowli jest nieznane, co czyni je ciekawym punktem na mapie kraju.

Hercegowińskie Himalaje

Masyw Prenj w Górach Dynarskich to zespół malowniczych szczytów górskich, z których najwyższy osiąga wysokość 2155 m. i został zdobyty dopiero w 2003 r., co czyni go najpóźniej zdobytym dwutysięcznikiem w Europie. Ze względu na swój nietypowy kształt i ostre wierzchołki Masyw Prenj nazywany jest Hercegowińskimi Himalajami i stanowi jedną z większych atrakcji dla amatorów wspinaczki i górskich wędrówek. Mimo niewielkich wysokości są to wymagające góry i do ich zdobywania należy się gruntownie przygotować.

Bezpieczeństwo

Achtung minen!

Bośnia jest krajem, w którym nie tak dawno panowała wojna i ogromne obszary były zaminowane. Dziś, chociaż wiele miejsc zostało rozminowanych, a pozostałe są oznaczone, należy zachować szczególną ostrożność. Należy unikać samotnych wędrówek po bezdrożach i lasach, a podróżując samochodem, starać się korzystać tylko z utwardzonych dróg.

Wyjeżdżasz za granicę?

Czuj się bezpiecznie i porównaj oferty 29 ubezpieczeń podróżnych.