Iran

Iran

Podziemne miasto Nushabad

Kompleks podziemnych korytarzy i pomieszczeń nieopodal miasta Kaszan to odkrycie sprzed zaledwie kilku lat. Dzięki temu próżno szukać o nim rozległych informacji w przewodniku, a co z tym idzie – tłumów turystów. Czas powstania tego podziemnego miasta nie jest znany, chociaż mówi się o okresie między III a VII w. Poza ochroną przed okropnym upałem, korytarze pełniły funkcję schronu przed częstymi atakami wrogów. Wejścia były ukryte w prywatnych domach, a dzięki bogatej infrastrukturze i systemowi wentylacji, można było przetrwać pod ziemią wiele dni. Do zwiedzania udostępniona jest jedynie część miasta, jednak niewątpliwie warto się tam wybrać, zanim zjadą się tam tłumy turystów.

Wieża milczenia

Wieże milczenia to budowle charakterystyczne dla wyznawców zaratusztrianizmu, występujące w wielu miejscach na świecie. Jednak najsłynniejsza z nich znajduje się w mieście Jazd, w Iranie. Wieże były miejscami, w których zaratusztrianie przynosili ciała swoich zmarłych krewnych, aby te mogły zostać oczyszczone, czyli po prostu czekano, aż ptaki i inne zwierzęta wydziobią ciało i zostaną same kości. Zabierano wówczas szkielet do miejsca właściwego pochówku, czyli najczęściej do ossuarium. Cały proces został zakazany w latach 70., jednak nie wszyscy od razu zastosowali się do nowych praw i jeszcze niedawno od czasu do czasu można było natknąć się na ciało. Dzisiaj wieża milczenia w Jazdzie jest dostępna dla zwiedzających, podobnie jak liczne ossuaria w okolicy.

Disco meczet

Hasło “meczet” raczej nie wywołuje ekscytacji wśród zwiedzających Iran – wszak meczetów zdaje się być tam więcej niż ludzi. Jednak meczet Szach Czerag w mieście Sziraz wyróżnia się spośród pozostałych i naprawdę warto go zobaczyć. Za jego powstaniem kryje się oczywiście legenda, która tylko dodaje smaczku. Mianowicie – meczet powstał w XIV w. w miejscu pochówku dwóch braci i… absolutnie niczym się nie wyróżniał. Jednak pewnego dnia Ajatollah Dastghaib zobaczył, że z grobów wydobywa się światło. Szybko meczet stał się celem pielgrzymek szyickich muzułmanów. Królowa Tashi Khatun zażyczyła sobie, aby miejsce zostało należycie ozdobione, w związku z czym…kazała wyłożyć wnętrze kolorowymi szkiełkami. Dzięki temu meczet wygląda, jakby w środku wybuchło sto kul dyskotekowych. O gustach się nie dyskutuje, ale na pewno jest to widok niezwykle ciekawy i wart zobaczenia. Meczet jest dzisiaj ważnym miejscem pielgrzymkowym oraz jest siedzibą szkoły teologicznej.

Chodnik dla pieszych? Niekoniecznie.

Spacerując po irańskich miasteczkach można się porządnie zdziwić. Panuje tu bowiem zwyczaj jeżdżenie motocyklem…po chodniku. Oczywiście nie tylko, ale jednak – to dość nietypowy sposób poruszania się. Warto o tym pamiętać i uważać.

Ubierz się ładnie

W Iranie panuje prawo szariatu, które narzuca pewien kanon ubioru. Kobiety powinny mieć bezwzględnie zasłonięte włosy, łokcie i kolana. W mniej turystycznych miejscach zgorszenie może budzić brak tuniki lub płaszcza. Panowie z kolei powinni unikać ubierania szortów i krótkich rękawków. Wyjątkiem są plaże i bardzo turystyczne miejsca.

Cash only

W Iranie akceptowane są jedynie irańskie karty. Dlatego należy mieć ze sobą zapas gotówki. Zarówno dolary jak i euro są łatwo wymienialne. Złym pomysłem jest za to płacenie dolarami w miejscach, gdzie jest to możliwe. Ceny są wówczas mocno zawyżone.

Ramadan

Ramadan to najważniejsze święto w islamie. Trwa miesiąc i niesie za sobą sporo restrykcji. Dla turystów najważniejszą zmianą jest to, że wiele miejsc jest za dnia pozamykanych. A co za tym idzie – ramadan to nie jest najlepszy czas na odwiedzanie Iranu. Lepiej przed zaplanowaniem podróży sprawdź, kiedy w danym roku wypada ramadan i…przyjedź kiedy indziej.

Wyjeżdżasz za granicę?

Czuj się bezpiecznie i porównaj oferty 29 ubezpieczeń podróżnych.