6 najlepszych miejsc do biegania na nartach w Czechach i Słowacji

Gdzie na narty biegowe blisko Polski - do Czech i Słowacji? Zaraz dowiesz się i poznasz najlepsze trasy biegowe blisko naszej granicy.
6-miejsc-na-narty-biegowe-w-Słowacji-i-w-Czechach

Sezon narciarski zbliża się wielkimi krokami. Wielu entuzjastów przygotowuje już swój ekwipunek, ostrzy krawędzie, poleruje gogle i wykupuje ubezpieczenie z Gorilo.pl

Oto kilka miejsc zdecydowanie wartych odwiedzenia i to tuż za południowymi granicami Polski!

Magistrala Karkonoska, Czechy

 • Odległość od Polskiej granicy: ~5km
 • Skąd najwygodniej dojechać: Szklarska Poręba

Miejsce to jest przygotowane do uprawiania każdego z zimowych sportów. Wspaniałe stoki narciarskie, snow parki, wyciągi, ale także ponad 80 kilometrów świetnie przygotowanych tras do narciarstwa biegowego. Trasy te sięgają od Harrachova aż po Śnieżkę! 

Jizerska Magistrala, Czechy

 • Odległość od Polskiej granicy: ~30km
 • Skąd najwygodniej dojechać: Szklarska Poręba

Mekka narciarzy biegowych. 170 kilometrów wysokiej jakości tras w niesamowitych terenach Gór Izerskich. Nieprzerwanie od 1968 roku odbywa się tu corocznie Izerska Pięćdziesiątka – jedne ze słynniejszych zawodów narciarskich w Czechach. Wysokiej jakości ośrodki i piękna przyroda zachęcają do odwiedzania.

Magistrala Jesioników, Czechy

 • Odległość od Polskiej granicy: ~10km
 • Skąd najwygodniej dojechać: Prudnik (jadąc od strony Katowic) lub Paczków (od strony Wrocławia)

Wśród 60 kilometrów ścieżek i szlaków każdy może wybrać coś dla siebie. Znaleźć tu można dość wymagającą trasę z przełęczy Ramzovskiej w stronę szczytu Serak, o różnicy poziomu niemalże 600 metrów. Dla tych, którym może zabraknąć tchu przewidziane są też łatwiejsze do pokonania ścieżki, a także i wiele zabytków do zwiedzenia w niedalekiej okolicy.

Góry Orlickie, Czechy

 • Odległość od Polskiej granicy: ~20km
 • Skąd najwygodniej dojechać: Lewin Kłodzki

250 kilometrów tras wiodących po szczytach Gór Orlickich gwarantuje piękne widoki nie tylko na kotlinę czeską, ale nawet wypatrzymy stąd polskie Kłodzko. Oprócz narciarskiego szaleństwa możemy tu zobaczyć jeden z trudniejszych w Europie wyścigów psich zaprzęgów. Zawodnicy pokonują całe wyżej wspomniane 250 kilometrów w dwa dni.

Szczyrbskie Jezioro, Słowacja

 • Odległość od Polskiej granicy: ~50km
 • Skąd najwygodniej dojechać: Białka Tatrzańska

Ze względu na położenie ponad 1300 m n.p.m. można znaleźć tu śnieg, nawet gdy w okolicy go jeszcze nie ma. Można spotkać tam trenujących zawodników, ale też i narciarzy biegaczy-amatorów wraz z rodziną. Na uwagę zasługuje 3-kilometrowa trasa biegnąca po zamarzniętym jeziorze, a także oświetlony nocą chodnik biegnący po jego obwodzie. Dojechać tu można również tatrzańską koleją elektryczną. Później skibusy pomogą w transporcie z dworca na upragnioną trasę.

Zuberec, Słowacja

 • Odległość od Polskiej granicy: ~30km
 • Skąd najwygodniej dojechać: Chyżne

Spokojna miejscowość w Tatrach Zachodnich. Brak tłumów jest zachęcający szczególnie dla początkujących narciarzy biegowych i zjazdowych. Wokół Zuberca znajduje się kilka tras biegowych o różnym stopniu zaawansowania, a także kilka wyciągów i stoków narciarskich co czyni to miejscem często wybieranym przez rodziny z dziećmi.

Pamiętajmy, że nawet najprostsze z tras biegowych biegną po górach, a natura bywa nieprzewidywalna. Warto więc odpowiednio wybierać szlak, tak aby przez całą długość przynosił nam przyjemność i stabilną dawkę dobrych emocji!

Wyjeżdżasz za granicę?

Czuj się bezpiecznie i porównaj oferty 29 ubezpieczeń podróżnych.