OC na sport w podróży – a jeśli go nie mam, to kłopot duży?

Tak! Jeżeli podczas podróży zamierzasz uprawiać sport, odpowiedzialność cywilna (OC) chroniąca Cię podczas jego uprawiania jest Ci bardzo potrzebna. Dlaczego? Ponieważ ryzyko wyrządzenia szkód na osobach trzecich i ich rzeczach podczas uprawiania sportów jest wysokie.

Wyobraź sobie, że schodzisz spokojnie krętym szlakiem ze stromej góry (a jest to jednocześnie szlak pieszy i rowerowy). Nagle zza zakrętu wychodzą dwie osoby – przystajesz ty i przystają one. Nawet, jeżeli ścieżka jest wyjątkowo wąska – najwyżej się o siebie otrzecie, więc o szkodzie na ciele i rzeczy nie ma mowy!

A teraz wyobraź sobie, że tą samą ścieżką zjeżdżasz szybko na rowerze – czyli uprawiasz downhill. Nagle zza zakrętu wychodzą dwie osoby… łatwo wyobrazić sobie, co będzie dalej. Zderzenie, upadek, koziołkowanie w dół stromym zboczem, a po drodze kamienie, drzewa i uskoki. Powiedzmy, że podczas tego zdarzenia uszkodziłeś jedną z osób oraz jej rzeczy (np. Iphona za  5000 zł!). Jeżeli Twoja polisa podróżna nie zawierała OC podczas uprawiania sportu downhill, za wyrządzone szkody zapłacisz z własnej kieszeni…


A co, jeżeli uprawiam downhill, ale to we mnie ktoś wjedzie rowerem, czyli do zderzenia dojdzie z winy innej osoby?

Wtedy koszty Twojego leczenia zostaną pokryte z OC tej osoby… jeżeli oczywiście jej ubezpieczenie podróżne zawierało OC! Jeżeli nie – to mamy problem! A przecież – jak wiadomo – nikt nie nosi ubrania z napisem “Spokojnie, mam OC podczas uprawiania sportu”, ani z napisem “Uważaj na mnie! Nie mam OC podczas uprawiania sportu!”. Dlatego zawsze, na każdy swój wyjazd warto zakupić polisę – właśnie po to, aby nie ponosić samemu kosztów swojego leczenia (albo uniknąć chodzenia po sądach z osobą, która spowodowała wypadek, a nie miała OC i nie poczuwa się do odpowiedzialności). 


Skąd mam wiedzieć, czy moja polisa podróżna zawiera OC podczas uprawiania sportów?

Jeżeli już kupiłeś polisę, te informacje znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, które dostałeś do zakupionej polisy od ubezpieczyciela. Jeżeli jeszcze nie kupiłeś polisy – wystarczy, że wejdziesz na Gorilo.pl – tam, po dodaniu konkretnego sportu, od razu zobaczysz polisy, które będą chronić Cię podczas jego uprawiania. Zobaczysz również zakres ochrony i kwoty Kosztów Leczenia, Następstw Nieszczęśliwych Wypadków oraz OC podczas uprawiania sportu. 

UWAGA! Nie bądź “Polakiem mądrym po szkodzie”! Sprawdź dokładnie zawartość swojej polisy przed jej zakupem – a unikniesz zastanawiania się “po fakcie”, czy zakupiona polisa na pewno dobrze Cię chroni. 

Innymi słowy: dopasuj polisę do swojego wyjazdu, abyś po jej zakupie nie musiał dopasowywać wyjazdu do ubezpieczenia (i zrezygnować np. z uprawiania danego sportu, jeśli okaże się, Twoja polisa go nie obejmuje).


A czy sport rekreacyjny to bieganie po parku, jazda na rowerze po ścieżce rowerowej albo spacer Doliną Chochołowską?

Tak.


A czy sport rekreacyjny to również jazda konna, kolarstwo górskie, czy wejście na Mount Blanc?

Nie, to są sporty, na które musisz wykupić rozszerzoną ochronę. Jeżeli tego nie zrobisz, a podczas ich uprawiania dojdzie do przykrego zdarzenia, poskutkuje to nie tylko brakiem ochrony OC, lecz również wspomnianych powyżej, KL i NNW! 


A jeżeli wybieram się na Kamczatkę i podczas podróży planuję uprawiać heli-ski, nurkowanie z aparatem tlenowym oraz downhill – to skąd mam wiedzieć, że moja polisa da mi OC podczas uprawiania tych wszystkich sportów?

Na Gorilo.pl to bardzo proste: gdy zaznaczysz sporty, które zamierzasz uprawiać podczas podróży – zobaczysz polisy, które dadzą Ci ochronę podczas ich uprawiania. Zobaczysz również dokładny zakres ochrony. Zrobisz to w jedyne 3 minuty!

W innych porównywarkach ubezpieczeń musisz sprawdzić, do jakich grup sportowych należą te sporty. Następnie musisz wyszukać informację, czy ubezpieczyciel obejmuje ochroną OC te konkretne grupy sportów. A zrobisz to w około 30 minut…


A jeżeli się okaże, że dany Ubezpieczyciel nie oferuje OC podczas wybranego przeze mnie sportu?

To musisz zainteresować się innym Ubezpieczycielem, a także sprawdzić grupy sportowe oraz wyłączenia w jego Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. 

Albo skorzystać z Gorilo.pl i w prosty sposób znaleźć ubezpieczyciela, który da Ci OC na Twój sport. 


Czyli może się zdarzyć, że Ubezpieczyciel da mi OC podczas heli-ski i nurkowania, ale nie podczas downhillu?

Tak, niektórzy Ubezpieczyciele nie oferują OC na wszystkie sporty. W takim wypadku najrozsądniej byłoby znaleźć polisę, która obejmie Cię OC podczas uprawiania wszystkich tych sportów. 


A jeżeli zamierzam uprawiać himalaizm, wspinaczkę wysokogórską lub wybieram się na ekspedycję ekstremalną – czy znajdę polisę z OC, które obejmie mój sport?

Raczej znajdziesz, choć nie będziesz miał wielkiego wyboru. Część firm ubezpieczeniowych nie oferuje OC podczas uprawiania sportów ekstremalnych i sportów wysokiego ryzyka.

UWAGA: Musisz pamiętać że ekspedycja jest traktowana jako zawodowe uprawianie sportu i większość ubezpieczycieli może nie chronić po kątem OC tej grupy sportów.


Czyli, jeżeli będą uprawiał sport podczas wyjazdu treningowego, albo podczas zawodów sportowych, to nie znajdę polisy, która da mi ochronę?

Abyś został objęty ubezpieczony podczas zawodowego uprawiania sportu, musisz wykupić odpowiednią zwyżkę – dopiero dzięki niej będziesz chroniony pod kątem chociażby Kosztów Leczenia. Natomiast to, czy dana polisa zapewni Ci również OC podczas ich uprawiania, zależy od Ubezpieczyciela. Część firm ubezpieczeniowych oferuje ochronę OC również podczas zawodowego uprawiania sportów.


No to prostszy temat: jadę na narty i snowboard!

Super! Podczas wyszukiwania polisy na Gorilo.pl dodaj zwyżkę za narciarstwo i snowboard, a potem po lewej stronie znajdź pozycję „OC podczas narciarstwa / snowboardu”. Od razu zobaczysz, które polisy mają OC podczas narciarstwa / snowboardu. Ale zanim klikniesz i kupisz – sprawdź, do jakiej kwoty jesteś chroniony podczas narciarstwa / snowboardu! Może to być kwota niższa, niż „ogólne” OC podczas podróży.


To już wszystko?

Jeszcze jedno! Narciarstwo narciarstwu nierówne! Ubezpieczyciele rozróżniają „narciarstwo/snowboard po oznaczonych trasach”, „narciarstwo/snowboard poza trasami” oraz „heli-skiing / snowboarding”.
Pamiętaj, aby dodać wszystkie sporty, które zamierzasz uprawiać! A po ich zaznaczeniu – wybierz najlepszą polisę, kup i ruszaj na swój wymarzony wyjazd!

Wszystkie sporty i polisy znajdziesz na Gorilo.pl !

Wyjeżdżasz za granicę?

Czuj się bezpiecznie i porównaj oferty 29 ubezpieczeń podróżnych.