Uprawiasz sport w podróży? Jeśli tak, to przeczytaj ten tekst!

Ubezpieczenie podróżne zawiera kilka podstawowych elementów, bez których trudno jest sobie wyobrazić wyjazd. Te elementy to:

 • Koszty Leczenia (KL) – pokryją koszty w sytuacji, gdy podczas podróży nagle zachorujesz lub ucierpisz wskutek nieszczęśliwego wypadku. KL pokrywa również m.in. koszty transportu do i ze szpitala, hospitalizację oraz koszty leków.
 • Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków (NNW) – świadczenie, które zostanie wypłacone, jeżeli wskutek zdarzenia podczas wakacji Twoje zdrowie zostanie trwale uszkodzone, lub  na wypadek śmierci. 
 • Odpowiedzialność Cywilna (OC) – pokryje koszty naprawienia szkód, które nieumyślnie wyrządzisz na osobie trzeciej oraz na jej rzeczach.

Poza tym w polisach znaleźć można również ubezpieczenie bagażu podróżnego, sprzętu sportowego oraz inne “dodatki”, które mają być zachętą do zakupu. Nie należy jednak zapominać o tym, że najważniejsze elementy dobrego ubezpieczenia to KL, OC oraz NNW. 

To jasne jak słońce, że potrzebujesz wszystkich, podstawowych elementów. Czy każda polisa je zapewnia? KL i NNW znajdziesz w każdej polisie, a łącznie z OC – w zdecydowanej większości polis. Wystarczy więc, że zadbasz o odpowiednio wysokie kwoty wszystkich tych 3 elementów – i jesteś pod ochroną. Czy to na plaży, na spacerze, czy w muzeum. A także w kawiarni, w lobby hotelowym, w poczekalni i na lotnisku. 


A jeżeli uprawiam sport?

Jeżeli uprawiasz sport, to już niekoniecznie. Zdarza się, że najtańsze polisy nie obejmują ochroną żadnych zdarzeń, do których doszło podczas uprawiania sportu. Nie masz więc KL, NNW ani OC, jeżeli do wypadku dojdzie podczas uprawiania sportu, nawet rekreacyjnego.

To znaczy, że jeżeli w podróży np. z Twojej winy zderzysz się z kimś jadąc na deskorolce, to z własnej kieszeni pokryjesz koszty:

 • swojego leczenia (wraz z ewentualnym transportem do szpitala i lekami)
 • leczenia osoby z którą się zderzyłeś
 • naprawy jej uszkodzonych rzeczy.

Nie otrzymasz również żadnego świadczenia, jeżeli Twoje zdrowie zostało trwale uszkodzone, czyli nie dostaniesz pieniędzy z NNW. A naprawy uszkodzonych rzeczy zostaną pokryte z twojej własnej kieszeni, a nie z OC Ubezpieczyciela.


Skąd mam wiedzieć, czy moja polisa podróżna pokryje KL, NNW i OC podczas uprawiania sportów?

Z Ogólnych Warunków Ubezpieczenia (OWU), które dostałeś od ubezpieczyciela – tam zawarte są wszystkie informacje na ten temat. Warto zapoznać się z tym dokumentem, bo dowiesz się z niego, czy Twoja polisa w ogóle ubezpiecza zdarzenia podczas uprawiania sportu. Jeżeli nie, to musisz dokupić tzw. zwyżkę za uprawianie sportów, aby być w pełni chroniony podczas sportowych szaleństw na urlopie.

Ale sport sportowi nierówny – ubezpieczyciele rozróżniają grupy sportowe. Gdy więc kupujesz polisę, w przypadku większości ubezpieczycieli musisz sprawdzić w OWU, do jakiej grupy sportowej należy sport, który zamierzasz uprawiać. Następnie, podczas zakupu danej polisy, musisz wybrać grupę sportów, w której znajduje się Twój sport. Jeżeli zamierzasz uprawiać kilka różnych sportów – musisz sprawdzić, w której grupie sportów znajduje się każdy z nich. Powinieneś również sprawdzić, czy dany ubezpieczyciel nie ma wyłączeń jeżeli chodzi o Odpowiedzialność Cywilną podczas uprawiania wybranych przez Ciebie sportów. 


A co to są te grupy sportowe?

Ubezpieczyciele najczęściej rozróżniają:

 • amatorskie uprawianie sportów rekreacyjnych – znajdują się tam np. aerobik, bieganie, koszykówka czy miejska jazda na rowerze. Niektóre polisy podstawowe zawierają je w swoim zakresie, dlatego uprawiając sport znajdujący się w tej grupie, nie musisz wykupywać rozszerzonej ochrony
 • amatorskie uprawiania sportów zimowych – tę grupę wybierają narciarze i snowboardziści jeżdżący po oznaczonych trasach, a także miłośnicy hokeju na lodzie, czy jazdy na łyżwach
 • amatorskie sporty wysokiego ryzyka, czyli np. trekking powyżej 3.000 m, sporty walki,  jazda konna, czy kajakarstwo górskie
 • amatorskie sporty ekstremalne, jak downhill, canyoning, ekstremalne maratony biegowe, czy loty paralotnią
 • zawodowe uprawiania sportu – są to sporty uprawiane regularnie i intensywnie. Zalicza się do nich udział w treningach, zawodach sportowych, a także różnych wyjazdach w ramach przynależności do klubów sportowych. Do zawodowego uprawiania sportu zalicza się także czerpanie dochodu z uprawianej dyscypliny sportu.

Nazwy poszczególnych grup sportowych, a także ich zawartość, różnią się w zależności od Ubezpieczyciela. Na przykład alpinizm lub narciarstwo poza trasami u jednego Ubezpieczyciela mogą należeć do sportów wysokiego ryzyka, a u innego do sportów ekstremalnych. Z tej przyczyny, aby dobrze wybrać polisę – musisz wszystko dokładnie sprawdzić w OWU każdego z Ubezpieczycieli. Odpowiedni dobór grupy sportowej nie tylko zapewni ochronę, ale również ma wpływ na cenę naszej polisy. Każda z tych grup ma inną cenową zwyżkę i jest inaczej wyceniana w zależności od Ubezpieczyciela.


Dużo roboty! A czy jest prostszy sposób?

Jest oczywiście. Gorilo.pl ! Jeśli korzystasz z Gorilo.pl – nie musisz przejmować sie grupami sportowymi. Wystarczy, że zaznaczysz odpowiednie sporty, które chcesz uprawiać, a system pokaże polisy, które dają Ci ochronę podczas ich uprawiania. Łatwo zobaczysz również, które z polis zapewniają ochronę Odpowiedzialności Cywilnej podczas ich uprawiania, jeżeli dojdzie do uszkodzenia osoby lub jej rzeczy. To pozwala na ochronę Twoich własnych pieniędzy , szczególnie jeśli trafisz na roszczeniową osobę.


Czyli, jeżeli wykupię dodatkową zwyżkę za dany sport, to mogę być spokojny o moje leczenie podczas jakiegoś nieszczęśliwego zdarzenia?

Tak, mając taką polisę będziesz pewien, iż w razie nieszczęśliwego zdarzenia, do którego dojdzie podczas ubezpieczonego sportu, nie będziesz miał problemów. Ubezpieczyciel pokryje koszty leczenia, zapewni odpowiedni transport, a także – w zależności od twego stanu po leczeniu – wypłaci pieniądze z NNW. 


A jeżeli w ramach szkolenia sportowego jadę na obóz treningowy albo na zawody sportowe?

W takiej sytuacji, aby to ubezpieczenie nadal działało i abyś miał ochronę podczas treningów lub zawodów, musisz wykupić dodatkową zwyżkę za zawodowe uprawianie sportu. Dopiero wtedy będziesz miał pewność, że koszty leczenia zostaną pokryte z zakupionej polisy.


A czy polisy, które zawierają rekreacyjne uprawianie sportu, mają również OC podczas ich uprawiania?

Niestety nie zawsze. Nie wszyscy ubezpieczyciele zapewniają OC podczas uprawiania sportów – nawet tych sportów rekreacyjnych, które często są zawarte w polisie .


A co z OC w polisach z wykupioną zwyżką za ich uprawianie.

Tutaj jest podobnie. Nie wszyscy ubezpieczyciele zapewniają ochronę OC podczas sportów, nawet w polisach ze zwyżką za ich uprawianie. Inni ubezpieczyciele oferują OC, ale nakładają limity na zdarzenia, do których doszło podczas uprawiania sportu! Np. masz OC do wysokości 100 000 zł i skorzystasz z niego w 100%, jeśli przypadkiem uszkodzisz kogoś podczas opalania się na plaży. Ale jeśli uszkodzisz kogoś podczas jazdy na nartach – skorzystasz z OC tylko w 25%!


To może wystarczą mi tylko KL i NNW? Czy naprawdę muszę mieć OC podczas uprawiania sportu?

Naprawdę powinieneś! A dlaczego? 
O tym przeczytasz w naszym artykule “OC  na sport w podróży – a jeśli go nie mam, to kłopot duży?”

Wyjeżdżasz za granicę?

Czuj się bezpiecznie i porównaj oferty 29 ubezpieczeń podróżnych.