Podróżujesz po Polsce? Ubezpiecz się!

… i to wcale nie dlatego, że podróże po Polsce są szczególnie niebezpieczne – ale po prostu dlatego, że zawsze i wszędzie można mieć pecha. Nawet po feralnym 2020 roku, nawet po zakończonych: pandemii i lockdownie – a raczej zwłaszcza wtedy! Po długich miesiącach bez wyjazdów chętnie ruszymy się z własnych domów, ale… wcale niekoniecznie na odległe kontynenty. Wiele wskazuje na to, że Polacy dużo chętniej będą podróżować po Polsce. 


No dobrze, ale po co mi ubezpieczenie na podróż po Polsce? Jeżeli przytrafi mi się nieszczęśliwy wypadek lub nagłe zachorowanie – opiekę medyczną mam zapewnioną. Gdybym miał spowodować stłuczkę własnym samochodem – mam obowiązkowe OC.
Co jeszcze może być mi potrzebne?

A po co jedziesz na wakacje? 


Aby wypocząć.

I właśnie dlatego potrzebujesz ubezpieczenia podróżnego na podróże po Polsce! Dla przykładu załóżmy, że ulegniesz nieszczęśliwemu wypadkowi podczas relaksowania się na plaży w Międzyzdrojach. 

Bez ubezpieczenia czeka Cię jazda do najbliższego szpitala (jeżeli wezwanie karetki nie jest zasadne), a następnie oczekiwanie w kolejce, doraźna pomoc lekarzy, po której zapewne na własny koszt będziesz musiał udać się do lekarza (którego wcześniej będziesz musiał znaleźć). I na własny koszt wykupić leki. To ogromna strata czasu i pieniędzy!

Z ubezpieczeniem w pierwszej kolejności będziesz mógł szybko skorzystać z porady medycznej przez telefon. Jeżeli będzie to zasadne, lekarz przyjedzie do Ciebie i przeprowadzi badanie. Koszt przepisanych leków zostanie pokryty przez Ubezpieczyciela, a Ty spokojnie wrócisz do relaksowania się. Jak widzisz – z ubezpieczeniem oszczędzisz nie tylko pieniądze, ale i czas!


Ok, a jeśli podczas spaceru na Giewont złamię nogę? Jak będzie z polisą, a jak bez polisy?W takim wypadku dzwonisz na Górskie Pogotowie Ratunkowe, które przysyła po Ciebie helikopter i transportuje Cię do szpitala, gdzie następuje leczenie. 

Bez ubezpieczenia: Po zakończonym leczeniu szpitalnym sam pokrywasz koszty leków oraz ewentualnej rehabilitacji. 

Z ubezpieczeniem: aby polisa pokryła koszty wypadku, do którego doszło na górskim szlaku, musisz mieć ochronę podczas uprawiania tej aktywności oraz późniejsze koszty rehabilitacji. W tym przypadku treking do 3000 m npm. Jeżeli masz go w swoim ubezpieczeniu to po zakończonym leczeniu część ubezpieczycieli pokrywa również koszty ewentualnej rehabilitacji, leków oraz inne koszty leczenia skutków wypadku. Dodatkowo, w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu otrzymujesz również świadczenie pieniężne. 


Wspaniale! To ja poproszę rehabilitację w Tajlandii, bo przecież masaże tajskie są najlepsze na świecie!

Być może, ale ubezpieczyciel pokryje tylko koszty rehabilitacji na terenie Polski. Sprawdz tylko wcześniej czy wybrana przez Ciebie polsa ma również rechabiltację. 


No trudno. A jeśli łamiąc sobie nogę na Giewoncie potrącę elegancką panią w szpilkach, która wskutek tego dozna obrażeń?

Jeżeli masz ubezpieczenie, które zapewnia odpowiedzialność cywilną podczas trekingu do 3.000 m, to koszty leczenia obrażeń pokryje właśnie to OC. Ubezpieczyciel zapłaci również za ewentualne uszkodzenie szpilek oraz np. iPhona poszkodowanej. 


Ok, w takim razie aby uniknąć spotkania z panią w szpilkach, wejdę na Giewont przez północną ścianę, to znaczy będę wspinał się ze sprzętem. Dzięki temu ominę też tłumy!

Ostrożnie! – I to nie tylko dlatego, że taka wspinaczka byłaby szczególnie niebezpieczna! Chodzenie po górach poza wyznaczonymi szlakami ze sprzętem kwalifikuje się jako sport wysokiego ryzyka lub sport ekstremalny (w zależności od Ubezpieczyciela). Jeżeli chcesz być chroniony podczas takiej wspinaczki musisz ją dokupić do polisy (wspinaczka skalna lub wspinaczka wysokogórska).


A jeśli zejdę ze szlaku tylko na kilka metrów, bo zgubiłem drogę w związku ze spożyciem herbaty po góralsku?

To tym gorzej! W takim przypadku jesteś nie tylko poza szlakiem, ale i pod wpływem alkoholu! Część ubezpieczycieli nie pokrywa kosztów żadnych zdarzeń, do których doszło pod wpływem alkoholu!


A jeśli musiałem się napić alkoholu!

W takim przypadku nie idź w góry! Ochrona ubezpieczeniowa w zakresie wszystkich ryzyk nie obejmuje żadnych zdarzeń powstałych w wyniku alkoholizmu ubezpieczonego. Podobnie jest w przypadku zażywania narkotyków, innych środków odurzających oraz leków nie przepisanych przez lekarza, lub przyjmowanych niezgodnie z jego zaleceniami. 


A jeżeli jestem zupełnie trzeźwy, ale ta pani w szpilkach to moja żona?

To mamy problem – i to nawet jeżeli oboje znajdowaliście się na szlaku i oboje byliście zupełnie trzeźwi. Ochrona OC w życiu prywatnym i OC związanym z uprawianiem sportu nie obejmuje szkód wyrządzonych osobom bliskim. 


A jeżeli wskutek tego potrącenia żony doznam traumy i będę wymagał leczenia psychoanalitycznego lub psychoterapeutycznego?

Ochrona ubezpieczeniowa nie pokrywa kosztów takiego leczenia. 


No to może jednak będę trzymał się z dala od Giewontu i wybiorę się na Rysy!

Doskonały pomysł! Po wejściu na szczyt możesz nawet udać się na spacer po słowackiej stronie. Niektórzy ubezpieczyciele pokrywają również koszty ratownictwa w pasie przygranicznym państw sąsiadujących z Polską! Jeżeli więc wybierasz się w rejon przygraniczny, wykup polisę, która te koszty pokryje, a w razie czego unikniesz bardzo wielu kosztów i problemów, jakie mogą się pojawić w razie zaginięcia lub wypadku za granicą.


Na przykład?

Na przykład złamiesz nogę po słowackiej stronie Tatr.

Bez ubezpieczenia: wzywasz helikopter na swój koszt i lecisz do szpitala, gdzie lekarz składa i usztywnia Twoją nogę. Następnie otrzymujesz rachunek na kwotę ok 10 000 Euro. Do tego na własny koszt musisz wrócić do swojego miejsca zakwaterowania (a biorąc pod uwagę złamaną nogę, nie będzie to prosta wycieczka). 

Z ubezpieczeniem: dzwonisz na infolinię Ubezpieczyciela, który przysyła po Ciebie helikopter, a potem pokrywa koszty leczenia Twojej nogi, leków oraz transportu powrotnego do miejsca zakwaterowania. Warto?


I to jak! Ale skoro ubezpieczenie działa w całym pasie przygranicznym, to czyli będąc w Międzyzdrojach mogę skoczyć na piwo do Niemiec! Z Suwałk po chleb litewski na Litwę, z Hajnówki po kołduny na Białoruś, a z Bieszczad na Ukrainę na smalec w czekoladzie?

Smalec w czekoladzie? A gdzie to serwują?


We Lwowie!

Strefa przygraniczna obejmuje 30 km od granicy w głąb terytoriów państw graniczących z Polską, więc Twoja wycieczka do Lwowa nie będzie podlegała ochronie ubezpieczeniowej. Ale wszystkie pozostałe wyprawy, o które pytasz, mogą być chronione – tylko nie zapuszczaj się dalej, niż 30 km od granicy!  


Zapamiętaj: Nie każda polisa zapewnia ochronę w pasie przygranicznym. 
Kupując na gorilo.pl wystarczy, że włączysz ochronę w pasie przygranicznym i już wiesz które polisy to zapewniają.


A jakie inne koszty może pokryć polisa na podróże po Polsce?

Jeżeli podczas rodzinnych wakacji oboje z żoną ulegniecie wypadkowi i konieczna będzie hospitalizacja, polisa pokryje koszty opieki nad dziećmi. Jeżeli to dziecko znajdzie się w szpitalu, niektóre polisy pokryją również koszt odwiedzin osoby bliskiej dziecku. Są również polisy, które pokryją koszt szkód wyrządzonych przez Twoje zwierzę. 


Extra! To nareszcie będę mógł zabrać na wakacje mojego węża boa!

Weź kota, ale węża boa lepiej zostaw w domu! Ubezpieczyciele nie pokrywają szkód wyrządzonych przez zwierzęta egzotyczne. 


Naprawdę? 

Tak! Jeżeli posiadasz broń sieczną, kłującą lub palną – też zostaw ją w domu, ponieważ polisa nie pokryje kosztów żadnych szkód powstałych w związku z posiadaniem przez Ciebie takiej broni. 


Ok, broń zostawię w domu, ale jakiś bagaż przecież muszę ze sobą zabrać. Czy mój bagaż będzie chroniony?

Tak – ochrona ubezpieczeniowa obejmuje Twój bagaż podróżny, który został skradziony z zamkniętego pokoju hotelowego, z przechowalni lub z zamkniętych: bagażnika, przyczepy lub łodzi. W tych przypadkach otrzymasz odszkodowanie. 

Podsumowując – z polisą na podróże po Polsce oszczędzasz czas, pieniądze i unikasz wielu ewentualnych problemów, a dzięki temu zyskujesz to, co na wakacjach jest najważniejsze, czyli święty spokój!

Wejdź na Gorilo.pl i wybierz polisę najlepszą na Twój najbliższy wyjazd w Polsce! 


Wyjeżdżasz za granicę?

Czuj się bezpiecznie i porównaj oferty 29 ubezpieczeń podróżnych.