Ubezpieczamy bagaż podróżny. Sprawdź czy warto!


Niektórzy myślą: – po co mi ubezpieczenie bagażu? Przecież zawsze mam go przy sobie, więc nie może mi zginąć. Otóż nie zawsze masz go przy sobie – podczas podróży swój bagaż: 

  • nadajesz, czyli powierzasz linii lotniczej na czas lotu
  • chowasz do bagażnika podczas jazdy autobusem
  • zostawiasz w bagażniku swojego samochodu lub na żaglówce
  • zostawiasz w schowku na dworcu lub na lotnisku
  • przechowujesz w hotelowej przechowalni
  • zostawiasz w pokoju hotelowym lub w wynajmowanym apartamencie. 

Sporo tego, prawda? Dołóż do tego fakt, że część bagażu którą zawsze masz pod ręką, też nie jest w 100% bezpieczna! Słyszałeś chyba o złodziejach i o tzw. zdarzeniach losowych?

Pamiętaj: zagubienie, albo pozostawienie bagażu gdzieś na ławce w parku nie będzie kwalifikowało się do wypłaty odszkodowania!


No dobrze, to jak działa to ubezpieczenie bagażu podróżnego?

Bardzo dobrze – pod warunkiem, że je masz! Część polis (zwłaszcza tych budżetowych) nie zawiera ubezpieczenia bagażu podróżnego, choć rzeczywiście jest to mniejszość. Gdy już znajdziesz polisę, która Twój bagaż ochroni – sprawdź, do jakiej kwoty będzie on chroniony. Ale – jak to zwykle bywa – nie sama kwota jest ważna, lecz również zakres ochrony. Aby poznać ów zakres, na Gorilo.pl kliknij w “strzałkę” obok pozycji “Ochrona Bagażu Podróżnego” – a zobaczysz, jak dokładnie dana polisa ubezpieczy Twój bagaż. 


A jak może ubezpieczyć? Przecież jeśli bagaż mi zginął, to zginął – i należy mi się wypłata świadczenia!

To nie jest takie proste. Wyobraź sobie, że podczas podróży zgłaszasz Ubezpieczycielowi, iż zgubiłeś torbę, której wartość wyceniasz dokładnie na maksymalną kwotę, którą możesz otrzymać z ubezpieczenia. Przy czym nie musisz dostarczyć żadnego dowodu na to, że taka torba w ogóle istniała. Dla niektórych byłaby to duża pokusa do nadużycia, prawda?


No tak…

Właśnie dlatego ubezpieczyciel pokryje koszty bagażu tylko w sytuacji, w której wie, że dana torba rzeczywiście istniała, a Ty należycie zadbałeś o jej bezpieczeństwo. 


Czyli w jakiej sytuacji?

Na przykład wtedy, gdy Twój bagaż został skradziony z zamkniętego pokoju hotelowego lub z hotelowej przechowalni. Na monitoringu widać dokładnie, że wszedłeś z torbą – widać również złodzieja, który z tą torbą wyszedł. 
Albo wtedy, gdy bagaż zostanie skradziony z zamkniętego bagażnika samochodu, przyczepy lub łodzi. W tym konkretnym przypadku część Ubezpieczycieli pokryje koszt skradzionego bagażu tylko wtedy, gdy pojazd znajdował się na strzeżonym parkingu!
Również wtedy, gdy powierzyłeś swój bagaż linii lotniczej, przekazałeś przewoźnikowi autobusowemu lub innemu zawodowemu przewoźnikowi do przewozu, na podstawie dokumentu przewozowego. 


Czyli jeżeli mój bagaż zostanie nadany na azjatycką rikszę, a potem uszkodzony podczas wypadku – otrzymam odszkodowanie? 

Tak – pod warunkiem, że była to licencjonowana riksza, a rikszarz dał ci dokument przewozowy. 


A jeśli podczas spaceru spotka mnie huragan, lawina, trzęsienie ziemi, powódź, uderzenie pioruna lub zalanie? Czy mój bagaż będzie chroniony w takim przypadku?

Tak, ubezpieczyciele biorą odpowiedzialność za straty w bagaży powstałe na skutek takich zdarzeń losowych. 


A jeśli mój bagaż spłonie podczas pożaru stodoły, w której nocowałem?

Jeżeli nocowałeś w hotelu lub resorcie o nazwie “Stodoła” – wówczas Twój bagaż będzie chroniony, gdyż znajdował się w hotelu i uległ uszkodzeniu wskutek zdarzenia losowego. Jeśli natomiast spałeś na sianie u cioci – niestety Twój bagaż nie podlega ochronie. 

Ale jeżeli podczas pożaru albo innego Nieszczęśliwego Wypadku tudzież Nagłego Zachorowania nie będziesz w stanie opiekować się bagażem ze względu na swój stan zdrowia – wówczas odpowiedzialność za bagaż przejmuje Ubezpieczyciel. W takiej sytuacji otrzymasz odszkodowanie. 


A jeśli mój bagaż zostanie skradziony z namiotu?

Niestety ubezpieczyciele nie wypłacą Ci odszkodowania w takiej sytuacji.


Ale to był bardzo dobry namiot! I do tego zamknięty!

Nic z tego – ubezpieczyciele nie uznają namiotów za wystarczająco bezpieczne miejsca. 


A jeżeli biorę udział w protestach, rozruchach, blokadach dróg, bójkach strajkach lub aktach sabotażu?

Twój bagaż nie jest chroniony w takich sytuacjach. Podobnie, jeśli szkody na bagażu powstały wskutek zatrzymania, zniszczenia lub konfiskaty przez organa celne lub inne władze. 


A co, jeśli trafię na nie uprzejmego pracownika hotelowego, który specjalnie uszkodzi mój bagaż?

W tej sytuacji Twój bagaż będzie podlegał ochronie… no chyba, że dokonana szkoda będzie bardzo niewielka. W przypadku szkód o wartości poniżej kwoty minimalnej (zwanej franszyzą), Twój bagaż nie jest chroniony w żadnej sytuacji opisanej w tym tekście. Każdy ubezpieczyciel indywidualnie ustala kwotę franszyzy – np. jeśli Twój ubezpieczyciel ustalił ją na 100 zł, to  uszkodzenia bagażu wycenione na 99 zł nie zostaną przez niego pokryte. Ale za uszkodzenie na kwotę 101 zł otrzymasz świadczenie!


A jeśli szkoda przekracza jednak te 100 zł, to czy cała zawartość bagażu będzie chroniona?

To zależy, co masz w bagażu! Jeśli bieliznę, kosmetyki, kanapki, buty, ulubioną maskotkę, książkę, garnek i kaczuszkę do kąpieli – to tak. 


A jeśli mam w bagażu sztabkę złota, gotówkę, karabin maszynowy, dzieła sztuki, diamenty, wiolonczelę (lub inny instrument muzyczny), paliwo napędowe, karty płatnicze i dokumenty?

Jeśli rzeczywiście masz w bagażu to wszystko – mam złą wiadomość. Twój bagaż nie jest chroniony. Jeżeli zostanie skradziony lub zniszczony – nie otrzymasz żadnego zwrotu kosztów.


Żadnego? Nawet za torbę, w której znajdowały się te rzeczy?

Niestety nie. Ubezpieczyciele nie odpowiadają za szkody, podczas których uszkodzeniu uległy jedynie pojemniki (czyli torby i plecaki). 


A jeśli mam w bagażu laptopa oraz sprzęt foto i video?

W takim wypadku wszystko zależy od Twojej polisy! Niektóre polisy dają ochronę na elektronikę – ale tylko do 50% sumy ubezpieczenia bagażu podróżnego. Inne w ogóle nie obejmują ochroną elektroniki.


A jeśli mam w bagażu sprzęt do nurkowania i narty wodne?

W takim razie powinieneś wykupić rozszerzoną ochronę na sprzęt sportowy! Przeczytasz o tym w artykule o ubezpieczeniu sprzętu sportowego:
Rower, wrotki oraz narty – polisa na sprzęt sportowy to nie żarty!Wiesz już wszystko? Pakuj bagaż i ubezpiecz go jeszcze przed podróżą – wybierając dobrą polisę podróżną na Gorilo.pl !


Wyjeżdżasz za granicę?

Czuj się bezpiecznie i porównaj oferty 29 ubezpieczeń podróżnych.