Ubezpieczenie na narty a klauzula alkoholowa

ubezpieczenie-narciarskie-a-alkohol

Wybierasz się na narty w Alpy, a może gdzieś bliżej – do Słowacji lub Czech? Dowiedz się, czy podczas zagranicznej podróży możesz sobie pozwolić na małego grzańca na stoku. 

Jak ubezpieczenie alkoholowe w polisie chroni narciarza?

Oczywiście nie istnieje takie sformułowanie jak „ubezpieczenie alkoholowe” czy „klauzula alkoholowa”. Natomiast ubezpieczyciele postanowili nieco wyjść na przeciw oczekiwaniom klientów i w swoich ofertach dodali informację dotyczącą Ochrony po spożyciu alkoholu. Jeszcze do niedawna wypadek ubezpieczonego na zagranicznym stoku pod wpływem alkoholu – był równoznaczny dla ubezpieczycieli z nieprzyznaniem mu odszkodowania. Od niedawna większość towarzystw ubezpieczeniowych zmienia zapisy w OWU i dostosowuje je do bardziej realnych wymagań klientów.

Poniższa tabela przedstawia, jakie stężenie alkoholu we krwi jest dopuszczalne, aby chroniła nas polisa każdego z wymienionych ubezpieczycieli:

UbezpieczycielKL
(Koszty Leczenia)
NNW
(Następstwo Nieszczęśliwych Wypadków)
OC (Ochrona Cywilna)BP (Bagaż Podróżny)SS (Sprzęt Sportowy)
Signal IdunaTAKTAKNIETAKTAK
GeneraliTAKTAKod 0,2 NIEod 0,2 NIEod 0,2 promila NIE
Allianzpowyżej 0,2 NIEpowyżej 0,2 NIEpowyżej 0,2 promila NIETAKTAK
ProamaTAKTAKod 0,2 promila NIEod 0,2 promila NIEod 0,2 promila NIE
AXA Travelpowyżej 0,5 promila NIEpowyżej 0,5 promila NIEpowyżej 0,5 promila NIEpowyżej 0,5 promila NIEpow. 0,5 promila NIE
Ergo Ubezpieczenia PodróżneNIENIENIENIENIE
AXA Multitravelpowyżej 0,5 promila NIEpowyżej 0,5 promila NIEpowyżej 0,5 promila NIEpowyżej 0,5 promila NIEpowyżej 0,5 promila NIE

Picie na nartach za granicą

Niestety, polscy narciarze chętnie sięgają po alkohol podczas zagranicznych podróży i nie obawia się konsekwencji tego czynu. Jeśli podczas uprawiania narciarstwa przekroczona zostanie norma stężenia alkoholu we krwi w danym kraju  – to od konsekwencji (takich jak mandat) nie uchroni nas nawet Ochrona po spożyciu alkoholu. W Polsce, Francji czy Austrii – dozwolone stężenie alkoholu we krwi dla narciarzy / snowboardzistów na stoku wynosi do 0,5 promila. Limit spożycia alkoholu przez narciarzy nie określono w takich krajach jak w np. w Czechy, Niemcy czy Szwajcaria. Natomiast, jeśli obsługa stacji narciarskiej uzna, że narciarz stanowi zagrożenie na stoku – może mu odebrać skipass i wyprosić z ośrodka. Za nieostrożną jazdę w Alpach policja może nałożyć na narciarzy wysoką grzywnę. W niektórych Stanach w USA za stwarzanie zagrożenia podczas jazdy pod wpływem alkoholu można nawet trafić do więzienia. Najczęściej jednak takie zachowanie kończy się grzywną od 200 do nawet 1000 dolarów.

Nie zapomnij zaznaczyć narciarstwa w polisie

Nie bardziej niż nad myśleniem o klauzuli alkoholowej i ciepłym grzańcu na stoku, lepiej skupić się nad wskazaniem rozszerzenia ochrony o sport, który zamierzasz uprawiać. Na Gorilo.pl wskazujemy informację, gdzie przysługuje Ci OC sportowe dla konkretnego sportu – bardzo istotne na wypadek nieplanowanej stłuczki z innym narciarzem bądź snowboardzistą.

Wyjeżdżasz za granicę?

Czuj się bezpiecznie i porównaj oferty 29 ubezpieczeń podróżnych.