Wakacje w pociągu. Ranking 10 najpiękniejszych tras kolejowych na świecie

10-najpiekniejszych-tras-kolejowych-na-swiecie

Jeśli jazda pociągiem to Twój ulubiona forma transportu – wygląda na to, że mamy dla Ciebie świetny artykuł! A jeśli do tego lubisz podróżować – to trafiliśmy jeszcze bardziej w dziesiątkę!

1. Kolej Transsyberyjska, Rosja

Marzenie wielu podróżników. Główna trasa Kolei Transsyberyjskiej rozpoczyna się w Moskwie, a kończy się we Władywostoku. To nie wszystko. Dla spragnionych dalszej podróży można jechać dalej – do Pekinu czy Ułan-Bator. Łączna długość kolei to 9300 km i 120 przystanków wzdłuż całej Rosji. Aby przejechać całą trasę trzeba poświęcić 6 dni – w ciągu których przecina się 8 stref czasowych. Dla komfortu podróży warto zagospodarować kilka dni na odpoczynek na trasie.

Nagrodą za wytrwanie do końca trasy są widoki na jezioro Bajkał

2. Glacier Express, Szwajcaria

Wspomniana trasa łączący dwa najbardziej malownicze górskie kurorty Szwajcarii: Zermatt i St. Moritz. To zdecydowanie najlepszy sposób na poznawanie uroków i podziwianie oszałamiającej scenerii Alp Szwajcarskich (oprócz wspinaczki). Z ciekawostek jest to przejażdżka najwolniejszym pociągiem na świecie. Trasa prowadzi przez 91 tuneli i 291 mostów, które przemierzają alpejskie łąki południowej Szwajcarii, nieskazitelne górskie jeziora i malownicze wioski. Najbardziej emocjonującym punktem podróży jest przejazd przez przełęcz Oberalp – która stanowi najwyższy punkt na trasie. Innym punktem jest słynny wiadukt Landwasser – który z tunelu, prowadzi prosto na zbocze wysokiej góry. Miejsce wpisane jest do światowej listy dziedzictwa UNESCO.

Glacier Express w Szwajcarii zachwyca widokami.

3. Konkan Railway, Indie

Całość trasy prowadzi z Bombaju do Mangalore. Konkan to wąska nizina na zachodnim wybrzeżu Indii, mająca w najszerszym miejscu 75 kilometrów. Leży między Morzem Arabskim a Ghatami Zachodnimi. Kolej Konkan – teraz prowadzi przez największą atrakcją w tym regionie, którą jest wodospad Dudhsagar. 600-metrowy cud natury, którego nazwa nawiązuje do charakterystycznego, mlecznego koloru wody oraz występujących dookoła basenów otoczonych lasami. Chłodna bryza w tym punkcie trasy przynosi ulgę zmęczonym turystom, a tym samym tworzy prawdziwy spektakl i niezwykłą aurę.

Widoki na wodospad Dudhsagar

South Indian Railway, Indie

Trasa uważana za jedną z najniebezpieczniejszych na świecie. Prowadzi przez Most Morski, znany również jako Most Pamban. Jest jednym z pięciu mostów morskich w Indiach. Linia stanowi jedną łączność Indii z równoległym mostem biegnącym przez cieśninę Palk. Most Morski (o długości 2,3 km) do 2010 r. był najdłuższym mostem w Indiach. South Indian Railway kursuje codziennie, na trasie z Mandapam do Pamban. Bilety można rezerwować na oficjalnej oficjalnej stronie przewoźnika.

TranzAlpine, Nowa Zelandia

Zdecydowanie jedna z najpiękniejszych tras na świecie, którą będzie Wam dane zobaczyć. Gratka dla miłośników Władcy Pierścieni (bo to właśnie na tej trasie było kręconych wiele scen z filmu). Prowadzi przez Alpy Wyspy Południowej. Rozpoczyna się w Christchurch, skąd kieruje dalej na północny zachód przez żyzne pola Równin Canterbury wzdłuż rzeki Waimakariri. Potem trasa prowadzi w góry, gdzie przecina potężny wiadukt. Przechodząc przez wspaniałe, pokryte śniegiem góry Parku Narodowego Arthur’s Pass, TranzAlpine ciągnie się przez subtropikalne lasy deszczowe zachodniego wybrzeża. Trasa kończy się w miejscu dawnego miasta, które kiedyś słynęło z wydobycia złota – Greymouth. Łączny czas trasy to ok. 5 godzin.

Australijskie wzgórza

Expo Rail, Sri Lanka

Niezwykle malownicza trasa w Azji Południowej. Podróż pociągiem na linii Kolombo-Kandy-Ella będzie dla Was na pewno niezwykłym doświadczeniem. Trasa, uważana za jedną z najlepszych atrakcji na Sri Lance, a prowadzi przez góry, łąki, rozległe plantacje herbaty i wspaniałe wodospady. 6-godzinna podróż jest równie fascynująca, jak na fotografii. Na trasie warto zatrzymać się w Nuwara Eliya – która jest niedużą miejscowością wypoczynkową położoną wśród licznych wzgórz i plantacji herbaty.

Rozległe plantacje herbaty – z tego zapamiętacie na pewno Sri Lankę

El Chepe, Meksyk

Przepiękne krajobrazy Sierra Tarahumara czekają na miłośników meksykańskiej trasy El Chepe – która na pewno plasuje się w czołówce najpiękniejszych tras kolejowych na świecie. Podczas 15-godzinnej podróży pociągiem na trasie można podziwiać różne wspaniałości natury. Za najpiękniejsze uważa się stacje: El Fuerte i Divisadero – podczas których można zatrzymać się i obserwować otaczające piękno natury.

Rocky Mountaineer, Kanada

Na tę malowniczą trasę należy poświęcić łącznie 2 dni. Podróż pociągiem prowadzi po czterech różnych trasach przez Góry Skaliste, nad starą linią kanadyjskiego Pacyfiku do Vancouver. Na trasie mijamy jeziora polodowcowe, nieskończenie długie lasy, pędzące rzeki i obfitość dzikiej przyrody. Fani starych północnoamerykańskich pociągów mogą zarezerwować bilet „Gold Leaf” na przejażdżkę i posiłek w tradycyjnym stylu.

Górscy mieszkańcy Kanady. Na pewno spotkasz niejednego na trasie.

Black Sea Express, Bułgaria

Podróż na pokładzie królewskiego pociągu z największą lokomotywą tego typu na świecie, tuż u stóp stromych gór – brzmi wspaniale, prawda? Specjalne wagony carskie powstały z rozkazu Borys III w latach 30. Polowania na lokomotywę, napędzaną silnikiem 12-parowym, nie są jedynymi rozkoszami, które podsycają entuzjastów tej trasy. Podczas 11-dniowej podróży przez malowniczą Bułgarię, można skorzystać z uroków lata i zanurzyć się w palcach w ciepłych wodach Morza Czarnego. Trasa prowadzi ze stolicy Bułgarii Sofii, przez historyczne Wielkie Tyrnowo aż do Burgas.

Bułgarskie widoki na Morze Czarne
Wyjeżdżasz za granicę?

Czuj się bezpiecznie i porównaj oferty 29 ubezpieczeń podróżnych.