Z akwalungiem – czyli 15 top miejsc do nurkowania

najlepsze-miejsca-do-nurkowania-na-swiecie

Szukasz najlepszych miejsc do nurkowania na świecie? Mamy kilka ciekawych propozycji.

Egipt – Shark and Yolanda Reef

Nurkowanie w egipskim Morzu Czerwonym to nie tylko szansa na podziwianie podwodnego miasta, ale także na bliskie spotkania z rekinami. Prądy morskie ułatwiają poruszanie się nurkom, ale również rybom pelagicznym. Najbardziej popularnym miejscem na nurkowanie jest Anemone City – miejsce zamieszkania amfiprionów plamistych (nazwanych też błazenkami). Niestety, istnieje ryzyko, że miejsce zniknie w ciągu następnej lub dwóch dekad. Jeśli kusi Cię nurkowanie w Morzu Czerwonym – najlepiej zrób to w towarzystwie doświadczonego przewodnika, który wskaże Ci miejsce, gdzie nie będzie dużych tłumów oraz gdzie można z bliska podziwiać żarłacze czarnopłetwe.

>> Porównaj ceny ubezpieczeń turystycznych do Egiptu <<

Belize – Great Blue Hole

Położona na Morzu Karaibskim rafa oddalona jest od Belize City około 80 metrów wgłąb morza. Wyobraź sobie – 30-metrowa rafa koralowa, z widocznością nad ciepłą rafą o żywych kolorach. Podczas epoki lodowcowej mieściła się tutaj położona ogromna jaskinia. Możliwe, że pod wpływem trzęsień ziemi i ciśnienia wody – jaskinia załamała się – a na skutek wytworzył się lej krasowy. Można oglądać tam z bliska m.in.: ogromne tuńczyki, ośmiornice, a jeszcze niżej stalagmity i stalaktyty. Miejsce jest widoczne z kosmosu i zostało objęte patronatem UNESCO.

>> Porównaj ceny ubezpieczeń turystycznych do Belize <<

Niezwykłe formy życia w wodach Belize

Australia – The Yongala

Nurkowanie i podziwianie z bliska wraku SS Yongala pozostanie na pewno na długo w Twojej pamięci. Statek zatonął podczas cyklonu w 1911 roku, zabijając 121 osób. Wrak prawie nienaruszony od zatonięcia pozostał na terenie parku narodowego Wielkiej Rafy Koralowej przez prawie 50 lat. W 1981 r. Yongala otrzymała oficjalną ochronę na podstawie ustawy o historycznych wrakach. Dzisiaj statek stał się miejscem życia koralowców oraz węży morskich, żółwi czy rekinów tygrysich.

>> Porównaj ceny ubezpieczeń turystycznych do Australii <<

Meksyk – The Riviera Maya

Położona na meksykańskim półwyspie Jukatan, według wielu turystów Riviera Maya jest najlepszym kurortem wypoczynkowym w Meksyku. Miejsce przyciąga również nurków z całego świata, a to wszystko za sprawą bardzo rozbudowanego systemu jaskiniowego z głębokimi wgłębieniami zwanymi „cenotami”. W miesiącach zimowych pływają tu żarłacze tępogłowe, żaglice, a latem mnóstwo żółwi czy rekinów wielorybich, odwiedzających pobliską wyspę Isla Mujeres.

>> Porównaj ceny ubezpieczeń turystycznych do Meksyku <<

Widoki w meksykańskich jaskiniach

Indonezja – Wyspy Raja Ampat i Alor

Indonezja w sumie składa się z ponad 13 000 wysp. Jako część Trójkąta Koralowego, z najbardziej zróżnicowanym biologicznie siedliskiem oceanicznym – kraj może może się szczycić najlepszymi na świecie miejscami do nurkowania. Raja Ampat, położona niedaleko Nowej Gwinei – stanowi dom dla ponad 75% wszystkich znanych gatunków koralowców oraz ponad 1500 gatunków ryb. Z kolei Wyspie Alor pod wodą zaobserwujemy rekiny młoty. Wszystkie wyspy podatne są na działanie silnych prądów, więc lepiej zanurkować wcześniej z przewodnikiem.

>> Porównaj ceny ubezpieczeń turystycznych do Indonezji <<

Palau – Blue Corner, German Channel

Malutkie wyspiarskie państwo Palau położone na Oceanie Spokojnym – często opisywane jako „podwodny raj” z pięknymi rafami koralowymi. Delfiny, manty, rożne gatunki ślimaków – to wszystko czeka na nurków w tej niezwykle różnorodnej i tętniącej życiem rafie koralowej. Blue Corner często pojawia się jako numer jeden według wielu czasopism nurkowych. Miejsce obmywane jest przez silne prądy, a nurkowie przypinają się hakami do rafy na skraju urwiska, aby lepiej obserwować rekiny. Niezwykły spektakl – zwłaszcza, że widoczność w tym miejscu wynosi od 18 do 45 metrów! Natomiast w German Channel (sztucznym kanale utworzonym w miejscu, gdzie woda z wewnętrznej laguny swobodnie przepływa do oceanu) można spotkać m.in.: manty, rekiny oraz wiele ryb tropikalnych – barakudy, snapery czy karanksy.

>> Porównaj ceny ubezpieczeń turystycznych do Palau <<

Bliskie spotkanie z Wargaczem garbogłowym – zwanym również Napoleonem. Jest to gatunek zagrożony wyginięciem, którego można spotkać właśnie w okolicach Palau.

Filipiny – Palawan, Cebu, Snake, Pandan i Starfish

W Filipian istnieje wiele ciekawych miejsc do nurkowania. Wśród tych najciekawszych wskazuje się m.in. Malapascua – małą wyspę przy brzegach Cebu, przy której można swobodnie obserwować rekiny młoty. W całych Filipinach żyje ponad 500 różnych gatunków miękkich i twardych koralowców. Innymi mieszkańcami wód w pobliżu wysp są takie zwierzęta jak: manty czy barracuda. Nurkować w wodach Filipin można przez cały rok.

>> Porównaj ceny ubezpieczeń turystycznych do Filipin <<

Selfie w takim miejscu może być naprawdę wyjątkowe… 🙂

Wyspy Galapagos

Wyspy Galapagos, należące do Ekwadoru i oddalone około 900 kilometrów od jego wybrzeża są domem dla ogromnej populacji gatunków endemicznych. Wyjątkowe położenie wyspy i jej status sprawia, że według wielu ludzi można tu doświadczyć najpełniej przyjemności płynącej z nurkowania. W tamtejszych wodach można spotkać rekiny wielorybie, lwy morskie, pingwiny i legwany.

>> Porównaj ceny ubezpieczeń turystycznych do Ekwadoru <<

Malezja – Barracuda Point, wyspa Sipadan

Ściana koralowa, w której pływają rekiny, a otaczają cię barakudy wielkie. Tak w skrócie można opisać atrakcje czekające na nurków w Barracuda Point. Od czasu do czasu silne podwodne prądy rozbijają się na podwodnej prerii, na której rosną białe koniki, żółwie, papugoryby i oczywiście barrakudy. Miejsce należy do jednego z pięciu malezyjskich parków narodowych. Aby lepiej chronić te tereny, rząd Malezji zezwala na maksimum 120 nurków dziennie, którym wolno odwiedzać różne miejsca nurkowe w tym rejonie. Malezja jest wciąż jednym z niewielu miejsc na świecie, gdzie można spotkać wirujące ławice karanksów (Jack Fish). Widok jest niewiarygodny: setki ryb pływają zgodnie, doskonale zsynchronizowane. 

>> Porównaj ceny ubezpieczeń turystycznych do Malezji <<

Nurkowanie w Barracuda Point

Hawaje – Kailua Kona

Świetne miejsce na nurkowanie zarówno dla początkujących, jak również dla doświadczonych płetwonurków. Najlepszy na świecie punkt do podziwiania mant (diabłów morskich) w bliska. Stworzenia te mierzą od 8 do nawet 12 metrów długości! Z bliska można tam również podziwiać np. delfiny.

>> Porównaj ceny ubezpieczeń turystycznych na Hawaje <<

Pływanie z mantami – tylko na Hawajach!

Tajlandia – Rock Richelieu

Miejsce słynne z możliwością obserwacji rekinów wielorybich oraz dużych szkół ryb pelagicznych, takich jak walety czy barrakudy. Idealne dla miłośników makrofotografii – w tajskich wodach pływają przeróżne koniki wodne, krewetki arlekinowe i żabie. Podobnie jak na Hawajach można tu obserwować z bliska manty. Najlepszy czas na nurkowanie to okres od grudnia do kwietnia.

>> Porównaj ceny ubezpieczeń turystycznych do Tajlandii <<

Bliskie spotkanie z mieszkańcami tajskich wód w
Rock Richelieu gwarantowane.

Malta – Gozo i Comino

Maltańskie wyspy ze swoimi podwodnymi jaskiniami, łukami, niezwykłymi podwodnymi wrakami i świetną widocznością sprawiają, że miejsce to pretenduje do najbardziej niezwykłego podwodnego terenu na półkuli północnej. Przyjemny klimat Malty pozwala na całoroczne nurkowanie, choć zimą jest tam dość chłodno. Bardziej wprawionym nurkom i poszukiwaczom sportowych przygód polecamy, spokojną i piękną wyspę Gozo. Dla nowicjuszy i niedoświadczonych w nurkowaniu z kolei – jaskinie Comino.

>> Porównaj ceny ubezpieczeń turystycznych na Maltę <<

Nurkowanie w maltańskich wodach to również podróż przez historię… 🙂

Antyle Holenderskie – Curaçao, Bonaire, Saba

Jeśli chodzi o najlepsze miejsca do nurkowania na Karaibach nie sposób ominąć właśnie Antyli Holenderskich. Dużym plusem tych miejsc jest stosunkowo mniejsza liczba turystów i niższe ceny niż w najbardziej popularnych kurortach na wyspach. To co wyróżnia te tereny to: nieskażony system raf koralowych, których kolor pozostaje intensywny i żywy cały rok – z niewielkim prądem morskim.

>> Porównaj ceny ubezpieczeń turystycznych do Holandii tutaj <<

Gdzieś pod wodą na wyspach Curaçaoa

Malediwy – Maaya Thila

Niezwykłe rafy koralowe, bogactwo fauny i flory – to wszystko czeka na podróżujących na rajskie Malediwy. Pod wodą czekają różne rodzaje ryb, w tym idol mauretański, plataksy indyjskie i papugi. Tamtejsze wody to również miejsce życia żarłaczów szarych (jednymi z najniebezpieczniejszych rekinów świata), choć rzadko któremu nurkowi zdarza się je zobaczyć na własne oczy.

>> Porównaj ceny ubezpieczeń turystycznych na Malediwy <<

Wody Maaya Thila
Wyjeżdżasz za granicę?

Czuj się bezpiecznie i porównaj oferty 29 ubezpieczeń podróżnych.