Gdzie odetchnąć śwież(sz)ym powietrzem?

Jesień i zima w Polsce nie straszą już wyłącznie ulewami, niskimi temperaturami, oblodzonymi jezdniami czy zaspami śniegu. Od dawna mamy zdecydowanie poważniejszy problem: koszmarny smog, który truje nas przez kilka miesięcy w roku . Jak, a może raczej gdzie możemy przed nim uciec?
Szwecja

Jesień i zima w Polsce nie straszą już wyłącznie ulewami, niskimi temperaturami, oblodzonymi jezdniami czy zaspami śniegu. Od dawna mamy zdecydowanie poważniejszy problem: koszmarny smog, który truje nas przez kilka miesięcy w roku. Jak, a może raczej gdzie możemy przed nim uciec?

Kraków

Europejskie zagłębie smogu

Polska jest zdecydowanie najbardziej zanieczyszczonym krajem w Unii Europejskiej. Jak pokazuje raport Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), wśród 50 europejskich miast i miasteczek z najgorszym powietrzem aż 33 znajduje się właśnie w Polsce. To m.in. Kraków, Bielsko-Biała, Zabrze i Żywiec. Z poważnymi problemami zmagają się również miasta górskie i uzdrowiskowe, jak Zakopane, Białka Tatrzańska, Rabka Zdrój czy Krynica Górska.

Czym jest smog? – Mówiąc najprościej: smog to mgła, która śmierdzi i w której źle się oddycha. Składa się z pyłów i szkodliwych związków chemicznych – tłumaczyła w rozmowie z Newsweekiem Agnieszka Drozd z Warszawskiego Alarmu Smogowego.

Główną przyczyną powstawiania smogu w Polsce jest tzw. niska emisja. To nic innego, jak spaliny pochodzące z pieców i kotłów działających w naszych domach. Jak czytamy na stronie Polskiego Alarmu Smogowego, szacuje się, że w Polsce działa około 3 miliony „kopciuchów”, czyli niskiej jakości kotłów, w których spalać można nie tylko fatalnej jakości węgiel, ale praktycznie dowolny rodzaj odpadów.

Wysoki poziom stężenia pyłów zawieszonych w powietrzu (zwłaszcza najdrobniejszych PM 2,5, które mogą przenikać do krwiobiegu) jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia. – Smog nie zabija od razu, ale gromadzi się w organizmie i powoli go wyniszcza. Toksyczne pyły przedostają się do naszych płuc, oskrzeli, krwi, a razem z nią do mózgu. Powoduje choroby układu oddechowego oraz krążenia. Odkładany w płucach powoduje długotrwałe problemy, jak astma, przewlekłe choroby płuc oraz nowotwory – wskazuje Agnieszka Drozd. Według szacunków, z powodu fatalnego stanu powietrza w naszym kraju przedwcześnie umiera 45 tys. osób.

Jak uciec od smogu?

Właściwsze byłoby jednak pytanie: „gdzie”. Bo choć postulaty rozprawienia się ze smogiem pojawiają się od lat, a kolejne miasta wprowadzają programy walki z niską emisją, to wciąż brakuje ogólnopolskich rozwiązań, które przyniosłyby realne rezultaty. Wprawdzie na początku 2017 roku rząd ogłosił rozpoczęcie realizacji składającego się z 14 punktów programu „Czyste Powietrze”, jednak w ciągu 10 miesięcy nie wiele w tej sprawie zrobił. – Tempo prac budzi poważne zaniepokojenie. Od ogłoszenia programu minęło już 10 miesięcy, a wciąż w pełni nie zrealizowano żadnej z obietnic. Oznacza to, że czeka nas jeszcze wiele sezonów grzewczych ze smogiem – uważa Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego.

Gdzie uciec od smogu?

Jeśli w okresie jesienno-zimowym chcemy odetchnąć naprawdę świeżym powietrzem, to najbliższym kierunkiem jest Szwecja. Według rankingu stworzonego wspólnie przez WHO i Międzynarodową Agencję Energetyki, Szwedzi, jak nikt inny w Europie mogą naprawdę oddychać pełną piersią. Czystsze powietrze na świecie mają jedynie Nowozelandczycy oraz mieszkańcy niewielkiej Brunei. Wśród 10 krajów z najczystszym powietrzem na świecie znajdują się jeszcze Australia, Kanada, Finlandia, Stany Zjednoczone, Islandia, Estonia i Hiszpania.

Sztokholm, Szwecja 

Inni mają gorzej

Polska pod względem jakości powietrza w Europie wygląda naprawdę fatalnie. Na szczęście mimo wszystko wciąż jeszcze daleko nam do liderów niechlubnego rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie. Tutaj niezagrożoną pozycję ma Arabia Saudyjska, a następne są Katar, Egipt, Bangladesz i Kuwejt. Co ciekawe, w pierwszej 10 tego zestawienia nie znalazły się Chiny.

Rijad, Arabia Saudyjska

Opublikowano: 2018-02-09

Wyjeżdżasz za granicę?

Czuj się bezpiecznie i porównaj oferty 29 ubezpieczeń podróżnych.