Najciekawsze kurorty narciarskie na Słowacji i w Czechach – ranking Gorilo.pl

Kurorty narciarskie i zimowy wypoczynek to hasła, które nieodzownie będą kojarzone z Alpami. Problemem najsłynniejszych ośrodków narciarskich w Alpach jest jednak fakt, iż spędzenie urlopu w austriackich lub szwajcarskich kurortach to spory wydatek.
Najlepsze miejsca na narty w Czechach i Słowacji.

Kurorty narciarskie i zimowy wypoczynek to hasła, które nieodzownie będą kojarzone z Alpami. Problemem najsłynniejszych ośrodków narciarskich w Alpach jest jednak fakt, iż spędzenie urlopu w austriackich lub szwajcarskich kurortach to spory wydatek. Tymczasem tańszej alternatywy nie trzeba szukać daleko. Wystarczy zajrzeć do naszych południowych sąsiadów, aby cieszyć się śnieżnymi trasami i wyjątkową atmosferą panującą w zimowych kurortach. W Czechach i na Słowacji znajduje się kilka interesujących ośrodków narciarskich, które zapewnią wypoczynek na wysokim poziomie.

Przed wyjazdem do Czech lub Słowacji – nie zapominaj o zakupie ubezpieczenia narciarskiego. Ceny polis łatwo porównasz na Gorilo.pl

Harrachov

Jeszcze kilka lat temu Harrachov był miastem goszczącym najlepszych skoczków narciarskich na świecie. Słynny kompleks skoczni stanowi do dziś znak rozpoznawczy miasta, choć ostatnie zawody w lotach narciarskich odbyły się w Harrachovie w 2014 roku. Niemniej należy pamiętać o tym, że miasto ma wciąż wiele do zaoferowania. Dla Polaków szczególnie istotnym atutem jest położenie Harrachova, gdyż kurort znajduje się zaledwie kilka kilometrów od południowej granicy naszego kraju. Dostępna baza noclegowa sprawia, że każdy turysta może znaleźć placówkę o określonym standardzie. Dla narciarzy najważniejszym miejscem jest Čertova hora, która stanowi lokalne centrum sportów zimowych. Łączna długość tras zjazdowych wynosi ponad siedem kilometrów. Oczywiście porównanie Harrachova do kurortów alpejskich wyjdzie na niekorzyść czeskiego miasta, ale mniej wymagający turyści z pewnością będą usatysfakcjonowani spędzeniem urlopu w tym miejscu.

Červenohorské sedlo

Trasy zjazdowe są bez wątpienia istotnym elementem każdego zimowego kurortu. Jednak szczególnie dużym zainteresowaniem turystów cieszą się ośrodki, które posiadają wyjątkowo malowniczą okolicę i unikalną aurę. Takim miejscem jest Červenohorské sedlo. Przełęcz zlokalizowana w Sudetach przecina dwa masywy górskie, dzięki czemu turyści mogą nacieszyć się spokojem i majestatycznym pięknem gór. Co istotne, ośrodek narciarski został zaprojektowany w taki sposób, aby dostosować się do różnych potrzeb gości. Do dyspozycji turystów oddano zarówno łagodne stoki, jak i strome trasy zapewniające dużą dawkę adrenaliny. Sześć kilometrów tras zjazdowych to dość uboga propozycja, ponieważ znacznie lepiej prezentuje się infrastruktura przeznaczona dla narciarzy biegowych (ponad 60 kilometrów malowniczych tras). Niemniej urokliwa przełęcz będzie doskonałą alternatywą dla ludzi, którzy pragną wytchnienia od tłumów ludzi i hałasu wielkiego miasta.

Černa Hora

Wymagający narciarze mogą narzekać, że prezentowane kurorty posiadają wyjątkowo ubogą ofertę tras zjazdowych. Odpowiedzią na wszelkie zarzuty jest Černa Hora, czyli ośrodek będący częścią największego regionu narciarskiego w kraju. Łączna długość tras zjazdowych należących do kompleksu to ponad 40 kilometrów. Černa Hora to miejsce doskonale przygotowane do przyjęcia turystów, czego najlepszym dowodem są nowoczesne kolejki zapewniające szybki wjazd na szczyt trasy. Rozwinięta infrastruktura turystyczna i mnogość atrakcji pozwala urozmaicić czas spędzany w ośrodku, przez co Černa Hora zasługuje na miano uniwersalnego kurortu, z którego mogą korzystać zarówno narciarze poszukujący mocnych wrażeń, jak i rodziny z dziećmi.

Špindlerův Mlýn

Każdy kraj posiada nieoficjalną zimową stolicę, którą w przypadku naszych południowych sąsiadów jest właśnie Špindlerův Mlýn. Jest to najbardziej kompleksowa propozycja dla turystów. Bogactwo tras zjazdowych oraz biegowych, stoki o zróżnicowanym poziomie trudności, multum dodatkowych atrakcji (m.in. tor saneczkowy i lodowisko) oraz szereg obiektów turystycznych; wszystkie wymienione czynniki powodują, że zupełnie zrozumiałe staje się powiedzenie, według którego Špindlerův Mlýn jest czeskim odpowiednikiem naszego Zakopanego.

Mosty u Jablunkova

Idealna propozycja na weekendowy wypad na narty lub snowboard. Kurort Mosty u Jablunkova jest położony w odległości zaledwie kilkunastu kilometrów od polskiej granicy, dlatego doskonale sprawdzi się w przypadku ludzi, którzy poszukują miejsca na jednodniowy wyjazd. Trasy narciarskie nie należą do najdłuższych (nieco ponad 2 kilometry długości), jednak każdy stok posiada oświetlenie, a więc turyści mogą korzystać z tras także po zachodzie słońca.

Jasná – Chopok

Ośrodek narciarski Jasná – Chopok znajduje się w południowej części Słowacji. Stosunkowo duża odległość od polskiej granicy nie umniejsza atrakcyjności lokalnej stacji narciarskiej, gdyż jest ona uznawana za największy i najnowocześniejszy słowacki ośrodek sportów zimowych. W ciągu kilku minionych lat przeprowadzono liczne prace modernizacyjne, które znacząco poprawiły infrastrukturę turystyczną stacji Jasná Chopok. Dla narciarzy przygotowano ponad 35 kilometrów tras o różnym poziomie trudności. Wszystkie wyciągi działające w ośrodku są bardzo nowoczesne, dzięki czemu słowacki kurort może śmiało konkurować z innymi popularnymi stacjami narciarskimi.

Tatrzańska Łomnica

Drugim interesującym ośrodkiem narciarskim zlokalizowanym na terytorium Słowacji jest Tatrzańska Łomnica. Podróż do malowniczego miasteczka nie będzie zbyt czasochłonna, ponieważ odległość dzieląca stację narciarską od polskiej granicy wynosi nieco ponad 30 kilometrów. Ośrodek narciarski stworzono nieopodal masywu górskiego Tatr Wysokich, przez co okolica kurortu potrafi zaskoczyć swoją malowniczością. Stacja zapewnia narciarzom dostęp do niespełna 7 kilometrów tras zjazdowych. W bliskim sąsiedztwie wyciągów znajduje się baza gastronomiczna, dzięki której turyści znajdą chwilę wytchnienia i zyskają możliwość skosztowania specjałów lokalnej kuchni.

Wyjeżdżasz za granicę?

Czuj się bezpiecznie i porównaj oferty 29 ubezpieczeń podróżnych.