Soczi – czarnomorska perła

Od sąsiadującego z Polską Kaliningradu po położony daleko na wschodzie Jekaterynburg. Od zachwycającego Petersburga na północy po położone u wybrzeży Morza Czarnego Soczi. Zapraszamy w podroż po 12 rosyjskich miastach, które będą gospodarzami piłkarskich mistrzostw świata. To podróż przez tysiące kilometrów i 3 strefy czasowe. Zaczynamy od Soczi, gdzie najprawdopodobniej swoją bazę będzie mieć reprezentacja Polski.
Miasta na trasie Mistrzostw Świata.

Od sąsiadującego z Polską Kaliningradu po położony daleko na wschodzie Jekaterynburg. Od zachwycającego Petersburga na północy po położone u wybrzeży Morza Czarnego Soczi. Zapraszamy w podroż po 12 rosyjskich miastach, które będą gospodarzami piłkarskich mistrzostw świata. To podróż przez tysiące kilometrów i 3 strefy czasowe.

Zenit Arena – jeden z 12 stadionów piłkarskich mistrzostw świata w Rosji  

– Odkrywamy nowe lądy – tłumaczył w 2010 roku wybór Rosji na gospodarza mundialu były szef FIFA (Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej) Sepp Blater. Po raz pierwszy w historii mistrzostwa świata odbędą się bowiem w Europie Wschodniej. Do tej pory największą piłkarską imprezą w tej części świata były rozgrywane w Polsce i na Ukrainie mistrzostwa Europy w 2012 r. Mundial, na który zjadą się 32 reprezentacje z całego świata, to jednak zdecydowanie większe wyzwanie. – Nie zawiedziecie się. Razem napiszemy historię – zapewniał zaraz po wyborze rosyjski wicepremier Igor Szuwałow. Czy rzeczywiście tak będzie? 

Nie ma wielu przesłanek by w słowa rosyjskiego polityka wątpić. Choć na kilka miesięcy przed rozpoczęciem imprezy media donoszą o kolejnych problemach przy budowie stadionów, w połowie przyszłego roku wszystko powinno być dopięte na ostatni guzik. W końcu podobnie było przed Igrzyskami Olimpijskimi w Soczi w 2014 roku, które ostatecznie zostały bardzo pozytywnie ocenione. Bez większych problemów Rosjanie zorganizowali też Puchar Konfederacji 2017 (turniej najlepszych reprezentacji piłkarskich ze wszystkich kontynentów). 

Jak naprawdę zapisze się rosyjski mundial na kartach historii przekonamy się dopiero między 14 czerwca a 15 lipca 2018 roku. Ale już teraz zapraszamy w podróż po miejscach, gdzie ta historia będzie się rozgrywać. Prezentujemy nowy cykl Gorilo.pl – „Podroż przez Rosję tropem mundialu”. Na początek zapraszamy do Soczi. 

Soczi – doświadczony gospodarz 

Konsekwencje organizacji igrzysk dla rosyjskiego kurortu w książce „Soczi. Igrzyska Putina” opisuje Wacław Radziwinowicz, wieloletni korespondent „Gazety Wyborczej” w Rosji. Wśród nich wymienia m.in. przymusowe wysiedlanie mieszkańców z miejsc, gdzie budowane były olimpijskie obiekty, czy zniszczenie środowiska naturalnego (według wielu ekspertów gigantyczne prace budowlane naruszyły cyrkulację podziemnych wód leczniczych, dzięki którym Soczi stało się uzdrowiskiem). Trzeba jednak oddać również pozytywne skutki organizacji zimowych igrzysk, czyli poprawę infrastruktury, komunikacji czy budowę elektrowni, która mocno przyczyniła się do poprawy problemów z dostawami prądu.

Luskusowa baza Polaków?  

Podczas mistrzostw świata w Soczi rozegranych zostanie 6 spotkań – 4 mecze fazy grupowej oraz rozgrywki 1/8 i 1/4 finału. Wszystkie odbędą się oczywiście na Stadionie Olimpijskim „Fiszt”, obiekcie, na którym w 2014 r. z wielką pompą otwierano zimowe igrzyska. Stadion, którego budowa kosztowała około 630 milionów dolarów może pomieścić ponad 45 tysięcy widzów. 

Niewykluczone, że na Stadionie Olimpijskim w rosyjskim kurorcie swoje spotkania rozegra reprezentacja Polski. O wszystkim zdecyduje losowanie grup mistrzostw świata. Niezależnie od tego Polacy już mogą rezerwować sobie noclegi w rosyjskim kurorcie. Niemal przesądzone jest bowiem to, że Soczi będzie podczas mundialu bazą naszej kadry.  Według „Super Expressu”, Robert Lewandowski i spółka mają zamieszkać w luksusowym hotelu Hyatt. „Hyatt jest pięknie położony – z jednej strony to centrum Soczi, a z drugiej ledwie 200 m od Morza Czarnego, a więc kilkadziesiąt sekund spacerkiem. Hotel ma prywatną plażę, więc kadrowicze mogliby odpoczywać spokojnie” – można przeczytać na stronie „Super Expressu”.  Hotel nie będzie wyłącznie do dyspozycji „Biało-Czerwonych”. Podobnie jak podczas mistrzostw Europy we Francji w 2016 r. piłkarze będą go dzielić z innymi gośćmi hotelowymi. Oczywiście na rezerwację miejsc jest już za późno – hotel od dawna ma pełne obłożenie. 

„Miasto słońca”, czyli najpopularniejszy rosyjski kurort 

Nawet bez mistrzostw świata hotele w Soczi nie muszą obawiać się braku gości. To w końcu największy i najpopularniejszy rosyjski kurort, nazywany też „miastem słońca” czy „czarnomorską perłą”. Rocznie odwiedza go ponad 3 miliony osób. Soczi może naprawdę urzekać. Położone jest nad Morzem Czarnym, w cieniu szczytów Kaukazu, które chronią go przed zimnymi północnymi wiatrami. Łagodny klimat subtropikalny sprawia, że sezon letni trwa tu od maja do końca października. Soczi zachwyca nie tylko przestronnymi piaszczystymi plażami, ale też zielenią. Niemal 80 procent powierzchni kurortu zajmują parki i ogrody. Ponadto Soczi posiada największą liczbę ośrodków uzdrowiskowych i wypoczynkowych w Rosji. W tutejszych sanatoriach leczy się praktycznie wszystkie możliwe dolegliwości – od chorób układu krążenia i układu oddechowego, po choroby dermatologiczne i ginekologiczne.

Austria, Włochy, Szwajcaria, a może jednak Rosja?

Rosyjskie kurorty narciarskie położone w okolicach Soczi nie ustępują wcale popularnym kurortom z Europy Zachodniej. Prym wśród nich wiodą Rosa Khutor, zmodernizowany specjalnie na Igrzyska, a w którym na narciarzy czeka aż 77 kilometrów ras, oraz Krasnaja Polana, w której podczas IO odbywały się wszystkie konkurencje narciarskie.  

Co warto zobaczyć w Soczi? 

Wypoczynek w Soczi nie musi polegać na wylegiwaniu się na plaży, korzystaniu z kolejnych zabiegów w sanatoriach czy jeździe na nartach. Przedstawiamy więc kilka miejsc, które naprawdę warto zobaczyć: 

1. Arboretum

To ogromny ogród botaniczny, w którym można zobaczyć m.in. 76 gatunków sosny, 80 gatunków dębu i 24 gatunki palm tropikalnych. Ogród jest świetnie utrzymany, a między drzewami wiją się alejki, co sprawia, że to idealne miejsce na spacery. 

2. Amfibius Aquapark 

W zajmującym ponad 2 hektary powierzchni parku wodnym nie sposób się nudzić. Znajduje się tu m.in. zjeżdżalnia „Kamikadze”, którą można zjechać z 15 metrów, czy ekstramalna „Blue Hall”, której długość przekracza 100 metrów. 

3. Secrets of the Ocean  

Największe oceanarium w Rosji, zajmujące powierzchnię około 6 tysięcy metrów kwadratowych. W 5 milionach litrów wody, mieszczących się w trzydziestu akwariach, żyje prawie 4 tysiące ryb zarówno morskich, jak i słodkowodnych. 

4. Dacza Stalina 

Dla pasjonatów historii odwiedziny w letniej rezydencji Józefa Stalina zapewne będzie prawdziwą gratką. Co możemy zobaczyć w willi dyktatora? M.in. salę posiedzeń, basen, salę kinową, salę bilardową. Co więcej, można zjeść tu także obiad.

5. Wodospady Agurskie

Znajdują się zaledwie 10 kilometrów na południe od Soczi, na rzece Agur. Jak tam dotrzeć? Najlepiej wyruszyć piechotą z dzielnicy Nizhnyaya Plastunka. Trasa wiedzie wzdłuż wąwozu, przez gęsty las porośnięty m.in. przez lipy i buki.

6.  Bolszoj Achun

To sięgający 663 m n.p.m. najwyższy szczyt w nadmorskiej strefie Soczi. Na jego szczycie znajduje się 30-metrowa wieża widokowa, z której podziwiać można cudowną panoramę – błękitne wody Morza Czarnego i góry Kaukazu. 

Opublikowano: 2017-11-30

Wyjeżdżasz za granicę?

Czuj się bezpiecznie i porównaj oferty 29 ubezpieczeń podróżnych.