Koszty leczenia, OC, a może NNW – co jest najważniejsze w polisie narciarskiej?

Narty, rękawice, kombinezon, bielizna termiczna… Wszystko spakowane na zimowy urlop na stoku? Na pewno o niczym nie zapomniałeś...? A polisa?!
jakie-ubezpieczenie-narciarskie-wybrać

Ale, ale… co jest najważniejsze w polisie dla narciarza? Po czym poznać, że ubezpieczenie, które wybrałeś, jest dobre? NNW, OC, koszty leczenia, a może zupełnie coś innego? Jak nie pogubić się w gąszczu ubezpieczeniowych pojęć? Spokojnie, już odpowiadamy!

Koszty leczenia na pierwszym planie

Przy wyborze ubezpieczenia narciarskiego warto zwrócić uwagę na wszystkie elementy z jakich składa się polisa, jednak decydującym czynnikiem powinna być suma kosztów leczenia, w skrócie KL. Tu obowiązuje zasada – im więcej, tym lepiej! Dlatego w Gorilo.pl rekomendujemy kupno polisy z KL od 200 tys. zł na wypad do Czech czy Słowacji, a w Alpy do Francji, Austrii czy Szwajcarii ze względu na wyższe koszty leczenia od 300 tys. zł. Dlaczego?

Wypadki mogą drogo kosztować

Wyobraź sobie taką sytuację: jeden wypad na narty i potem potoczyło się… jak z górki. A właściwie to Tobie powinęła się noga, przez co przypadkiem potoczyłeś z samego szczytu stromego zbocza… Ups! Helikopter, akcja ratownicza, operacja złamanego kolana… Z pewnością ten urlop przejdzie do niezapomnianych. A do tego jeszcze rachunek z zagranicznego szpitala. Chyba nie o takie wspomnienia z nart Ci chodzi, prawda?

A co z kosztami akcji ratowniczej?

W porównywarce ubezpieczeń podróżnych Gorilo.pl koszty poszukiwań i akcji ratowniczej są wyszczególnione osobno w tabeli, którą znajdziesz przy wyborze polisy. Musisz wiedzieć, że koszty te zawierają się w tej samej puli, co koszty leczenia, przez co koszt ewentualnej akcji ratowniczej obniża dostępne pieniądze na leczenie. Dlatego to takie ważne, by kwota KL była jak najwyższa, by w razie potrzeby pokryć nie tylko koszty leczenia i pobytu w szpitalu, ale też poszukiwań i akcji ratowniczej.

EKUZ to nie najlepszy wybór na narty za granicę

Karta Europejskiego Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ przysługuje tylko osobom ubezpieczonym w Narodowym Funduszu Zdrowia (NFZ). Czy sprawdzi się na Twój zagraniczny wyjazd na narty? Bardzo możliwe, że nie. Dlaczego? EKUZ pokrywa wyłącznie podstawową opiekę publiczną i nie pokrywa kosztów leczenia w placówkach niepublicznych. Dodatkowo za koszty ratownictwa i poszukiwań oraz transport medyczny do Polski i przewóz do lokalnego szpitala zapłacisz z własnej kieszeni jeżeli nie będziesz mieć zabezpieczenia w postaci polisy.

Poza utartym szlakiem…

Warto też wiedzieć, że jeżeli wyjeżdżasz z planem uprawiania narciarstwa ekstremalnego, tzw. poza szlakami, czyli freeride, potrzebujesz nieco innego zakresu ochrony. Zawsze bądź szczery przy zawieraniu umowy, bo sporty ekstremalne są zwykle objęte wykluczeniami, i wtedy mimo wykupionej polisy, możesz nie otrzymać wypłaty ubezpieczenia. Stąd też, jeśli planujesz narciarstwo poza szlakami, albo wybierasz się na zawody, czyli zamierzasz uprawiać narciarstwo zawodowe, potrzebujesz innego rodzaju ochrony.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia na narty?

Wiesz już, że koszty leczenia to kluczowy element polisy narciarskiej. Ale nie oznacza to, że inne składniki ubezpieczenia, takie jak OC czy NNW mogą Cię w ogóle nie interesować!

OC, czyli właściwie co i… po co?

OC to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym. Przydaje się, gdy to TY wyrządzisz komuś nieumyślnie szkodę – np. wpadniesz na innego narciarza (lub snowboardzistę) i przez Ciebie złamie on nogę. Wtedy to ubezpieczyciel pokryje koszty tej niefortunnej przygody – do wysokości kwoty OC wymienionej w polisie. Kupując polisę, zabezpieczasz też swoich bliskich od spłacania długu za leczenie kogoś, na kogo niechcący wjechałeś na stoku. Lub gdy przypadkiem wjechałeś w czyjś samochód… parkując nartami pod stokiem.

NNW, czyli bez uszczerbku dla Ciebie… i Twojego portfela!

Ale o co chodzi z tymi następstwami? Jeśli w wyniku wypadku doznasz stałego uszczerbku na zdrowiu – np. złamana ręka już nigdy nie będzie tak sprawna jak wcześniej, przysługuje Ci określony procent z sumy ubezpieczenia. W przypadku Twojej śmierci, najbliżsi otrzymają do 100% kwoty NNW.

Ubezpieczenie sprzętu (nie tylko) sportowego

Skoro już zainwestowałeś w drogi sprzęt, narty lub snowboard też przydałoby się ubezpieczyć, prawda? Dlatego wybierając polisę, zwróć uwagę na to, czy ubezpieczeniem objęty będzie również Twój sprzęt sportowy oraz bagaż. Drogi sprzęt elektroniczny, jak np. kamera czy aparat może wymagać dodatkowej ochrony, więc to też miej na uwadze!

Podsumowując

Jest kilka czynników, na które warto zwrócić uwagę, ale to wysoka suma kosztów leczenia stanowi fundament dobrego ubezpieczenia narciarskiego. Koszty leczenia są tak istotne, ponieważ zaliczają się do nich również koszty akcji ratunkowej i poszukiwań. Dlatego tak samo jak uważnie studiujesz trasy szlaków narciarskich, tak samo wnikliwie zapoznaj się z warunkami ubezpieczenia. Lub wybierz ubezpieczenie na wyjazd z Gorilo.pl, gdzie wszystkie formalności i małe druczki rozpracowaliśmy za Ciebie.

Bezpiecznego szusowania!

Wyjeżdżasz za granicę?

Czuj się bezpiecznie i porównaj oferty 29 ubezpieczeń podróżnych.