Ubezpieczenie narciarskie – jakie wybrać?

Zdecydowanie warto nabyć ubezpieczenie narciarskie przynajmniej z podstawowym zakresem ubezpieczenia. To wszystko, aby móc zapewnić sobie i swojej rodzinie przyjemną zimową rozrywkę, bez obawy o nieprzyjemne konsekwencje finansowe przykrych zdarzeń.
ubezpieczenie-narciarskie-jak-wybrać

Zimowe wyjazdy na narty czy snowboard to nie tylko rozrywka, ale i pewne ryzyko. Warto o nim pamiętać i zabezpieczyć się na wypadek przykrych zdarzeń na stoku,  wykupując ubezpieczenie narciarskie. Podpowiadamy na co warto zwrócić uwagę poszukując dobrego ubezpieczenia narciarskiego?

Ubezpieczenie narciarskie czy EKUZ – czy warto?

Czy zakup ubezpieczenia narciarskiego się opłaca? Choć większość ludzi ma świadomość tego, że koszty usług medycznych za granicą są bardzo wysokie, wciąż mają oni wątpliwość czy warto zakupić ubezpieczenie podróżne z rozszerzeniem o narciarstwo. Optymistycznie zakładają oni bowiem, że w trakcie wyjazdu pomoc medyczna za granicą nie będzie im potrzebna i nie dążą do tego, aby w jakikolwiek sposób zabezpieczyć się na wypadek czarnego scenariusza. Często liczą oni także na to, że koszty ewentualnego leczenia za granicą zostaną pokryte w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Należy także wziąć pod uwagę to, że w zagranicznych kurortach narciarskich, które znajdują się w mniejszych miejscowościach, znalezienie publicznego ośrodka zdrowia może być trudne. Wówczas konieczne może stać się skorzystanie z prywatnej opieki medycznej, która to nie jest objęta EKUZ. Dodatkowo EKUZ nie pokrywa transportu ze stoku do szpitala oraz kosztów ratownictwa i poszukiwań. W takich sytuacjach ubezpieczenie podróżne z rozszerzeniem na narty może okazać się niezwykle pomocne.

Koszty leczenia za granicą a ubezpieczenie z rozszerzeniem na narty

Wysokość sumy kosztów leczenia, warto uzależnić m. in.: od kraju, do którego się wybierasz oraz jak długi trip planujesz. Tak na krótki, weekendowy wyjazd do Czech czy Słowacji optymalna i sugerowana przez nas wysokość ubezpieczenia kosztów leczenia zaczyna się od 200 000 tys. zł w górę. Na dłuższy wyjazd w Alpy np. do Szwajcarii, Austrii czy Francji – ze względu na wyższe koszty leczenia i szacowane wyższe koszty transportu medycznego do Polski – ubezpieczenie KL powinno być wyższe. W ubezpieczeniu kosztów leczenia zawarte są koszty poszukiwań i ratownictwa. Dlatego należy mieć na uwadze, że jeśli część z kwoty ubezpieczenia KL zostanie przeznaczona na ratownictwo, mniejsza suma pozostanie na samo leczenie szpitalne.

Koszty ratownictwa i poszukiwań

Wypadek na stoku za granicą może skończyć się interwencją służb medycznych. Jeśli Twoja kontuzja będzie bardzo poważna, możliwe, że nie będziesz mieć szansy uzyskać należytej pomocy w okolicy. Wtedy zostaniesz ewakuowany do najbliższej placówki medycznej oddalonej może kilkadziesiąt kilometrów od miejsca wypadku. Dobrze wiedzieć, że sam transport śmigłowcem w Alpach do szpitala zapłacimy co najmniej kilkanaście tysięcy złotych. Jak się chronić przed takimi kosztami? Zadbać, aby w Twojej polisie narciarskiej kwota przeznaczona na ratownictwo i poszukiwania przed wyjazdem na narty opiewała na sumę minimum 50 000 zł.

Ubezpieczenie NNW

Podstawowe warianty polisy ubezpieczenia narciarskiego często obejmują także następstwa nieszczęśliwych wypadków. Aczkolwiek warto upewnić się czy NNW wchodzi w skład polisy narciarskiej, którą zamierzamy nabyć. Narciarskie ubezpieczenie NNW to gwarancja otrzymania odszkodowania w razie wypadku, który spowoduje trwały uszczerbek na zdrowiu. Jeśli w wyniku wypadku na stoku stracimy życie, nasza rodzina otrzyma wsparcia finansowe z tytułu ubezpieczenia narciarskiego NNW.

Ubezpieczenie OC – a stłuczka z innym narciarzem

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej to także ważny element ubezpieczenia narciarskiego, który może okazać się bezcenny np. w razie zderzenia z innym użytkownikiem stoku, kiedy z naszej winy ucierpi ta obca osoba. Bez ubezpieczenia OC w polisie narciarskiej, na naszej głowie zostaje poniesienie opłat (za jej lub jego) koszty leczenia szpitalnego, zakup protez czy odpowiednich leków. Dodatkowy wydatek, który spoczywa na sprawcy wypadku – to odszkodowanie za doznaną krzywdę. Jego wysokość może być wielokrotnie wyższa od opłat za leczenie osoby poszkodowanej. Stąd pytanie – jak wysokie powinno być ubezpieczenie OC dla narciarza? Im wyższe – tym lepsze. Na zagraniczną podróż na narty zalecamy, aby wynosiło najlepiej od 200 000 zł. wzwyż.

Ubezpieczenie narciarskie – ochrona sprzętu sportowego i bagażu

Jeśli wyjeżdżasz na narty za granicę i zabierasz w podróż drogie narty czy deskę snowboardową, warto przemyśleć, czy nie warto ubezpieczyć ich wcześniej na wypadek zdarzeń, jakie mogą się Ci się przytrafić. Ubezpieczenie sprzętu sportowego – ochroni Twój sprzęt sportowy na wypadek kradzieży z miejsca zakwaterowania, z zamkniętego bagażnika samochodowego czy z przechowalni. Możesz domagać się zwrotu za uszkodzenie, zniszczenie lub pozostawienie nart czy deski na stoku – jeśli wynikało ono z wcześniejszego wypadku lub nagłego zachorowania. Może się bowiem zdarzyć, że podczas wypadku Twój sprzęt narciarski zostanie skradziony lub ulegnie uszkodzeniu – a wtedy ubezpieczenie z rozszerzeniem na sprzęt sportowy może okazać się na miarę złota!

Ubezpieczenie narciarskie – jak wybrać?

Jeśli wybór najkorzystniejszego ubezpieczenia narciarskiego wyda nam się trudny, warto pamiętać o opcji skorzystania z takich dobrodziejstw jak porównywarka ubezpieczeń podróżnych, np. Gorilo.pl. Dzięki niej zyskujemy możliwość szczegółowego porównania zakresu ubezpieczeń narciarskich oraz ich wysokości, bez konieczności wyszukiwania tych informacji samodzielnie na stronach internetowych poszczególnych ubezpieczycieli.

Ubezpieczenie narciarskie staje się coraz bardziej powszechne, a myśl o jego nabyciu przychodzi do głowy coraz większej ilości osób wybierających się na wojaże po stokach narciarskich. Zdecydowanie warto nabyć ubezpieczenie narciarskie przynajmniej z podstawowym zakresem ubezpieczenia. To wszystko, aby móc zapewnić sobie i swojej rodzinie przyjemną zimową rozrywkę, bez obawy o nieprzyjemne konsekwencje finansowe przykrych zdarzeń.

Wyjeżdżasz za granicę?

Czuj się bezpiecznie i porównaj oferty 29 ubezpieczeń podróżnych.