Covid-19 albo zmiana planów? – Sprawdź ubezpieczenia rezygnacji z podróży!

Bilety zarezerwowane, noclegi opłacone, wycieczki wykupione, a walizki spakowane. Już cieszysz się na upragniony wyjazd, a tu nagle Twoja żona zaczyna rodzić, a Ty dostajesz wezwanie do służby wojskowej! Babcia zaczyna kichać, a córka zakwalifikowała się do olimpiady międzyszkolnej, która odbędzie się w terminie wakacji! Dostajesz nową, atrakcyjną pracę, a Twój syn dostaje alergii na szczepienie! Co robić? Jechać, czy nie jechać? Z ubezpieczeniem rezygnacji z podróży nie musisz się zastanawiać. 

Życie pisze różne scenariusze i nie zawsze wszystko da się zaplanować. W dzisiejszych czasach podróżnicze plany pokrzyżować może nawet kaszel i gorączka, z którymi nie wpuszczą nas na lotnisko. Czy to znaczy, że musimy pożegnać się z podróżami aż do czasu, gdy skończy się epidemia? Nie! To znaczy, że wykupienie ubezpieczenia rezygnacji z podróży jest teraz ważniejsze, niż kiedykolwiek! Sprawdź, co dokładnie możesz ubezpieczyć i na jaki zwrot kosztów możesz liczyć!

Dobre ubezpieczenie rezygnacji z podróży zapewni nam 100% zwrotu wydatków, jakie ponieśliśmy na zaplanowany wyjazd. Ubezpieczyć można wczasy, wycieczkę lub rejs, a także bilety lotnicze, autobusowe i promowe. Ubezpieczeniu podlegają również noclegi – niezależnie od tego, czy wykupiliśmy pobyt w hotelu, apartamencie, czy też wynajmujemy cały dom. W przypadku, gdy ubezpieczamy wczasy lub wycieczkę – do pokrycia kosztów rezygnacji z podróży wystarczy nam jedna polisa. Natomiast jeżeli samodzielnie organizujemy nasz wyjazd – musimy wykupić osobne polisy na: bilety (lotnicze lub np. autobusowe) i na noclegi. 


W jakich przypadkach otrzymamy zwrot wydatków?


Po pierwsze: zdrowie.

Ubezpieczyciel pokryje nasze koszty zawsze wtedy, gdy wystąpią problemy zdrowotne, a w szczególności: wypadek lub nagłe zachorowanie ubezpieczonego, współuczestnika podróży, a także osoby bliskiej ubezpieczonego lub współuczestnika podróży. Oznacza to, że jeżeli osoba ubezpieczona podróżuje z koleżanką, która nie posiada ubezpieczenia – ubezpieczona otrzyma pełen zwrot kosztów w sytuacji choroby swojej, choroby koleżanki, a także choroby np. siostry koleżanki. 


A co w przypadku epidemii, jak ta związana z koronawirusem?

Część polis od rezygnacji pokrywa również zachorowania na Covid-19. Wystarczy sprawdzić to w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU), ale łatwiej w porównywarce ubezpieczeń. Na Gorilo.pl można bez problemu porównać, które polisy wymagają dopłaty, a które to zachorowanie mają w cenie.

Dodatkową kwestią zdrowotną są reakcje na szczepienia. Chodzi tu o szczepienia, które są wymagane lub rekomendowane przed podróżą w dany rejon świata. Jest to np. szczepienie przeciwko żółtej febrze, obowiązkowe dla osób podróżujących w rejon występowania tej choroby. Mogą to być również inne szczepienia np. przeciw grypie, lub obowiązkowe oraz nieobowiązkowe szczepionki dla dzieci. Jeżeli przed wyjazdem wykonaliśmy szczepienie, na które wystąpiła reakcja alergiczna – również w tej sytuacji otrzymamy zwrot za rezygnację z podróży.


Czy jest coś dla rodzin planujących ciąże?

Polisa rezygnacji z podróży nabiera jeszcze większego znaczenia, gdy osoba ubezpieczona lub współuczestnik podróży jest w ciąży, albo planuje być. Ubezpieczyciel wypłaci zwrot za rezygnację z podróży w każdym z poniższych przypadków:

 • powikłania ciąży,
 • wyznaczenie daty porodu: w terminie / przed lub w niedługo czasie po terminie planowanego wyjazdu,
 • wyznaczenie daty przedwczesnego porodu: w terminie / przed lub niedługo po terminie planowanego wyjazdu.


Warto wspomnieć, że kwestie dotyczące powikłania ciąży dotyczą nie tylko samych podróżujących, lecz również osób im bliskich – w praktyce oznacza to, że zwrot zostanie wypłacony również wtedy, gdy np. pojawią się powikłania ciąży córki ubezpieczonego (która wcale nie wybierała się w podróż). 


Pozostałe zdrowotne przypadki:

Inną sprawą związaną ze zdrowiem jest pobyt w sanatorium – ubezpieczyciel przewidział sytuację, w której musimy zrezygnować z wyjazdu z powodu wyznaczenia terminu leczenia lub rehabilitacji uzdrowiskowej. Nasza polisa obejmuje również tą sytuację. 

Zwrot za rezygnację z podróży zostanie wypłacony również w przypadku śmierci ubezpieczonego lub współuczestnika podróży, a także w przypadku śmierci osoby bliskiej ubezpieczonego lub osoby bliskiej współuczestnika podróży.

Warto dodać, że jeżeli chorujemy na choroby przewlekłe, należy wykupić rozszerzoną ochronę. Zapewni nam zwrot za rezygnację z podróży w sytuacji, gdy choroba przewlekła osoby ubezpieczonej, współuczestnika uniemożliwi nam podróż.  


Po drugie: finanse.

Czasem bywa tak, że decydujemy się na rezygnację z podróży ze względów czysto finansowych. Sąsiad zalał nam mieszkanie lub wystąpiła inna szkoda w naszym mieniu, straciliśmy pracę lub dostaliśmy nową pracę (z wyznaczeniem daty rozpoczęcia, która koliduje z terminem wyjazdu) – w tych sytuacjach również przysługuje nam zwrot kosztów podróży. Warto wiedzieć, że osoba ubezpieczona otrzyma zwrot również wtedy, gdy nie ona sama, lecz współuczestnik podróży ucierpi na mieniu, straci pracę lub otrzyma nową (z wyznaczeniem daty rozpoczęcia, która koliduje z wyjazdem). 


Po trzecie: życie!

Samo życie bywa nieprzewidywalne, a wszystkich możliwych niespodzianek nie da się ująć w określone kategorie. Na szczęście ubezpieczyciele w swej zapobiegliwości ujmują również inne, nieprzewidziane sytuacje, w przypadku których wypłacony zostanie zwrot:

 • kradzież dokumentów – a bez dokumentów podróż jest niemożliwa,
 • wyznaczenie daty egzaminu,
 • wezwanie na policję lub do sądu,
 • otrzymanie wezwania do rozpoczęcia służby wojskowej.

W przypadku powyższych sytuacji, nie mamy wyjścia – jeśli nie chcemy ponosić określonych konsekwencji, podróż musi zostać odwołana. Ale czasem życie szykuje dla nas tak cudowne niespodzianki, że sami dla nich jesteśmy gotowi zrezygnować z najwspanialszych wakacji.


Czy otrzymasz zwrot, jeżeli rezygnujesz z podróży, by zrealizować inne upragnione marzenia? Tak, ale tylko w ściśle określonych sytuacjach:

 • jesteś sportowcem i po latach ćwiczeń otrzymujesz upragnione powołanie do sportowych rozgrywek międzynarodowych!
 • starasz się o adopcję – i otrzymujesz wymarzoną propozycję adopcji dziecka!
 • Twoje najzdolniejsze na świecie dziecko zakwalifikowało się do olimpiady międzyszkolnej!

W powyższych przypadkach zwrot zostanie wypłacony pod warunkiem, że wyznaczony termin rozgrywek, adopcji i olimpiady kolidują z terminem wyjazdu!


Dużo? Dużo! Jak się okazuje, ubezpieczenie rezygnacji z podróży obejmuje całkiem dużo możliwych powodów – zostaje więc pytanie, czy kosztuje również dużo? Tu wszystko zależy przede wszystkim od ceny, jaką zapłaciliśmy za wczasy, bilet lub nocleg, który ma podlegać ubezpieczeniu.

A co dokładnie możemy ubezpieczyć?

Możemy ubezpieczyć zarówno usługi kupione w całości w tzw. pakiecie, jak i usługi kupowane oddzielnie, składające się naszą podróż.
Są to najczęściej:

 • impreza turystyczna, czyli wyjazd. który kupujemy u organizatora podróży np. wczasy, wycieczka objazdowa, obóz sportowy. itp…)
 • bilet lotniczy, autokarowy, promowy,
 • apartament, hotel,
 • szkolenie, kurs


Aby łatwiej zobrazować cenę takiego ubezpieczenia poniżej podajemy kilka przykładów:

 • Ubezpieczenie powrotnych biletów lotniczych o wartości 500 zł do Paryża dla 1 osoby to koszt 14 zł 75 gr.
 • Polisa na dwa noclegi o wartości 700 zł w Pradze dla 1 osoby to koszt 20 zł 30 gr. 
 • Ubezpieczenie 5 dniowej wycieczki do Włoch o wartości 2 000 zł dla 1 osoby to koszt 59 zł.
 • Polisa rezygnacji z 2-tygodniowej wycieczki do USA o wartości 10 000 zł dla 1 osoby to koszt 280 zł.


Zaciekawieni? Tu możecie wykupić ubezpieczenie rezygnacji z podróży! 
W łatwy sposób zobaczysz, która z polis uwzględnia również zachorowania na COVID w swojej cenie.


Z zakupem ubezpieczenia rezygnacji z podróży nie warto zwlekać.
Ubezpieczyć można tylko usługi zakupione do 14 dni przed datą zakupu ubezpieczenia.
Jeżeli planujemy wyjazd w trybie last minute, czyli do jej rozpoczęcia zostało mniej niż 30 dni, to polisę musimy wykupić w dniu zakupu wczasów, biletów lub noclegów.

Wyjeżdżasz za granicę?

Czuj się bezpiecznie i porównaj oferty 29 ubezpieczeń podróżnych.