Jedziesz za granicę na narty? Poznaj najczęstsze urazy i sposoby ich zapobiegania

Narciarstwo, jako sport sezonowy, naraża nas chociażby ze względu na nieprzygotowanie naszego aparatu ruchu na długotrwałe przebywanie na stoku. Na szczęście możemy się odpowiednio "uzbroić" przed sezonem, aby uniknąć wiele przykrych niespodzianek.
najczestsze-sposoby-zapobiegania-urazom-na-nartach

Najczęstsze urazy na nartach

Niestety upadków nie da się przewidzieć. Zapoznanie się z zasadami panującymi na stoku, planem tras i dekalogiem narciarza ułatwia bezpieczne przebywanie na stoku i uniknięcie wielu nieprzyjemnych sytuacji. Niestety sport ten wymaga od uprawiającego dużo siły i stabilności w kończynach dolnych, szczególnie podczas szybkiej jazdy. Wśród narciarzy, doświadczonych i mniej doświadczonych, najczęściej przytrafiają się urazy stawu kolanowego. Skręcenia, naciągnięcia więzadeł, a także uszkodzenia łąkotki.

Ekspert radzi

Pamiętaj, że gdy dojdzie do wypadku narciarskiego za granicą i będziesz potrzebować pomocy medycznej – zostaniesz obciążony wszystkimi kosztami leczenia oraz transportu do szpitala. Dlatego pamiętaj o dobrym ubezpieczeniu turystycznym ze wskazaniem na narciarstwo.

Jak zapobiegać urazom kolana?

Nasze „białe szaleństwo” często planujemy długo przed rozpoczęciem się sezonu narciarskiego. Wtedy też powinniśmy pomyśleć o wprowadzeniu w swoją codzienność chociaż kilku ćwiczeń, które wzmocnią nasze nogi. Nawet godzina czy dwie w tygodniu może przynieść duże zmiany i nie musimy od razu wykupować pełnego pakietu treningów personalnych – chociaż jest to najlepsza forma przygotowania. Można też ćwiczyć w zaciszu własnego domu. Przysiady w różnej formie są wspaniałym rozwiązaniem, szczególnie na nierównym podłożu (łóżku, bosu czy poduszkach), gdzie aktywizujemy więcej mięśni stabilizujących. Ważne, żeby świadomie pomyśleć o tym, że nasze nogi, w szczególności kolana, będą obciążone podczas sezonu i warto zadbać o ich prawidłowe funkcjonowanie. Oczywiście pamiętając o odpowiedniej formie treningu i rozgrzewce.

Co z ochroną nadgarstków oraz kręgosłupa?

Początkującym narciarzom często dokuczają urazy nadgarstków ze względu na częste upadki i podpieranie się przy nich. Jest bardzo proste rozwiązanie tego problemu – ochraniacze. W sklepach spotkać można nawet rękawiczki z „wkomponowanym” systemem zapobiegającym nadmierne zgięcie nadgarstka. Popularnym wśród narciarzy jest również tzw. „żółw” – czyli ochraniacz kręgosłupa. Zabezpiecza nas szczególnie podczas upadków spowodowanych przez nieodpowiedzialnych narciarzy, którzy może nie zapoznali się z dekalogiem narciarza i często stwarzają niebezpieczeństwo na stoku.

Wyjeżdżasz za granicę?

Czuj się bezpiecznie i porównaj oferty 29 ubezpieczeń podróżnych.