Afryka: 7 tanich i mało popularnych miejsc na kitesurfing i windsurfing

urfing-i-windsurfing-w-Afryce

Afryka kojarzy się głównie z wysokimi temperaturami i słoneczną pogodą. Kiedy w naszych okolicach górują temperatury bliskie 0 stopni Celsjusza – to idealny czas, żeby rozpocząć podróż na kontynent afrykański. Afryka coraz bardziej kojarzy się również ze sportami wodnymi. 

Organizowane są tu przecież światowej sławy zawody King of the Air i stale pobijane są rekordy prędkości osiąganej przez wind- i kitesurferów. Oprócz miejsc znanych z tych sportowych wydarzeń, można też znaleźć swój własny kawałek plaży, a te przedstawiamy poniżej.

Cape Town, RPA

Jest światowej sławy miejscem docelowym dla kitesurferów. Niekwestionowanym atutem jest wiatr – zazwyczaj odczuwalny dopiero w porze popołudniowej, pozwalający w pełni cieszyć się zapierającymi dech w piersiach widokami Góry Stołowej, który podczas pływania jest jednym z najbardziej urokliwych miejsc na świecie. Nadmienić należy, że wspomniany wiatr bywa tu ekstremalnie silny, a fale sięgają tu do 4m. Stąd nie jest to najlepsze miejsce dla osób początkujących. 

Kiedy warto się wybrać do Cape Town? Od listopada do końca marca. W tym okresie to świetna alternatywa dla europejskich miejsc, które cichną w porze zimowej.

Langebann, RPA

Dla osób nieco mniej zaawansowanych godną do polecenia miejscówką jest znajdujący się 100 km na północ Langebann. Popularnie określany “klejnotem zachodniego wybrzeża” z książkowymi biało-piaszczystymi plażami. Jest celem dla wielu osób chcących spróbować swoich sił w kitesurfingu. Stały, sprzyjający do uprawiania sportu wiatr, dostępny jest tu przez cały sezon. Zamknięty z trzech stron akwen niemal zapewnia spokojną powierzchnię wody przy wietrze pozwalającym czerpać garściami z definicji sportów ekstremalnych!

Le Morne, Mauritius

Kierując się dalej w kierunku północnym wartym polecenia miejscem, jest wyspa znajdująca się za wschodnią granicą kontynentu. To 900 kilometrów od wybrzeży Madagaskaru. Białe plaże i lazurowe wody Oceanu Indyjskiego w południowo zachodnim krańcu wyspy. Znajduje się tam płytka laguna, gdzie początkujący surferzy mogą stawiać swoje pierwsze kroki pod okiem profesjonalnych instruktorów. Temperatura wody przeciętnie waha się w przedziale 23-29 stopni Celsjusza, z wiatrem o sile 16-24 węzłów.

Główny sezon trwa od maja do października.

Zanzibar, Tanzania

Kontynuując podróż ku północy warto zajrzeć do Tanzanii, a mianowicie do jej największej wyspy – Zanzibar, znajdującej się na wschód od kontynentalnej części kraju. Ze swoimi krystalicznie czystymi wodami, wybrzeża Zanzibaru powinny znaleźć się wysoko na liście każdego gotowego poznać Afrykę od strony surfera. Wszystkie wydarzenia związane z kitesurfingiem odbywają się na Paje Beach i to właśnie tam należy skierować swoje kroki po przybyciu do tego urokliwego miejsca.

Natomiast kiedy jest najlepszy czas na wypad na Zanzibar? Otóż sezony są dwa, jeden rozpoczyna się od połowy czerwca i trwa do końca października, drugi (krótszy) przypada na grudzień i kończy się wraz z końcem europejskiej zimy w Europie – lutym.

Essaouira, Maroko

Świetne miejsce dla początkujących, gdyż nawet w najmniej przewidywalnych miesiącach (grudzień-styczeń) można robić to co się lubi i po co się przyjechało. Najlepsze warunki są po “lewej” stronie zatoki, z dala od starego miasta. Tutaj plaża jest mniej przeludniona i wiatr jest bardziej stabilny. Zakrzywiony kształt zatoki i często występujący kierunek wiatru gwarantuje bezpieczeństwo, ale w razie potrzeby szkółki oferują swoją motorowodną pomoc.

Soma Bay, Egipt

Ulokowane 28 kilometrów od lotniska w Hurghadzie u wybrzeży Morza Czerwonego wybrzeże Soma Bay jest popularnym celem kitesurfingowych obozów. Płytkie, ciepłe wody o średniej temperaturze 28 stopni Celsjusza, białe plaże o miękkim piasku i wiejący przez cały rok wiatr, przyciąga jak magnes.

Uwaga dla początkujących surferów jest następująca – od maja do października wiatry przybierają na sile i potrafią sięgać nawet do 22 węzłów, co wystawia umiejętności początkujących na próbę.

El Gouna, Egipt

Szeroki akwen i płytka woda gwarantuje tutaj odpowiednie warunki do nauki dla osób początkujących w sportach wodnych. Atmosfera tutaj jest przyjazna i otwarta dla nowo przybyłych entuzjastów. Niewątpliwym plusem jest krótki lot z Europy. To właśnie sprawia, że to miejsce staje się coraz chętniej odwiedzanym, szczególnie przez Europejczyków.

To tylko część urokliwych miejsc, które można jeszcze odkryć wśród wybrzeży Afryki. Warto jednak pamiętać, że przy wyjeździe w nieznane trzeba być odpowiednio przygotowanym. Chociażby w odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym z rozszerzeniem ochrony o sport, który zamierzasz uprawiać np. surfing czy nurkowanie.

Wejdź na Gorilo.pl i kup ubezpieczenie on-line w swoją podróż do Afryki!

Wyjeżdżasz za granicę?

Czuj się bezpiecznie i porównaj oferty 29 ubezpieczeń podróżnych.