Alkohol, zagraniczna podróż a ubezpieczenie turystyczne

alkohol-zagraniczna-podroz-a-ubezpieczenie-turystyczne

Lampka wina w Toskanii i piwo w Berlinie – nikt nie chce odmawiać sobie chwili przyjemności podczas zagranicznej podróży. Ochrona po spożyciu alkoholu w polisie nazywana też kolokwialnie „klauzulą od piwa” czy „klauzulą alkoholową” wskazuje jaka ochrona przysługuje nam „po kilku głębszych” w ubezpieczeniu podróżnym.

Co obejmuje ochrona po spożyciu alkoholu w polisie?

Ochrona po spożyciu alkoholu to informacja w polisie turystycznej dotycząca odpowiedzialności ubezpieczyciela za wydarzenia popełnione przez ubezpieczonego pod wpływem alkoholu. Dzięki Ochronie po spożyciu alkoholu, wiemy czy jesteśmy chronieni, jeśli np. stanie nam się krzywda podczas zagranicznego urlopu, a wcześniej wypiliśmy alkohol. Niektórzy ubezpieczyciele – bez względu na to, ile wypiłeś (bądź wypiłaś) – oferują w polisach pełną ochronę, w tym ubezpieczenie kosztów leczenia (KL), ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) i bagażu podróżnego (BP). W przypadku ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) należy się liczyć z pewnymi ograniczeniami u wszystkich ubezpieczycieli. Dla tych, którzy nie wiedzą – ubezpieczenie OC – chroni na wypadek nieumyślnego wyrządzenia szkody na osobie trzeciej lub jej rzeczy. 

Na Gorilo.pl jako jedyni (co do promila) dokładnie pokazujemy jaką zawartość alkoholu we krwi możesz mieć, aby zachować ochronę w trakcie zagranicznej podróży:

Ubezpieczyciel Signal Iduna Generali Allianz Proama AXA Travel ErgoAXA Multitravel
Koszty leczenia (KL)TAKTAKpowyżej 0,2 promila NIETAKpowyżej 0,5 promila NIENIEpowyżej promila 0,5 NIE
Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków (NNW)TAKTAKpowyżej 0,2 promila NIETAKpowyżej 0,5 promila NIENIEpowyżej promila 0,5 NIE
Ochrona Cywilna (OC)NIEod 0,2 promila NIEpowyżej 0,2 promila NIEod 0,2 promila NIEpowyżej 0,5 promila NIENIEpowyżej 0,5 promila NIE
Bagaż Podróżny (BP)TAKod 0,2 promila NIETAKod 0,2 promila NIEpowyżej 0,5 promila NIENIEpowyżej 0,5 promila NIE
Sprzęt Sportowy (SS)TAKod 0,2 promila NIETAKod 0,2 promila NIEpowyżej 0,5 promila NIENIEpowyżej 0,5 promila NIE

Porównaj oferty ubezpieczycieli tutaj

Ile możesz wypić za granicą, żeby chroniło Cię ubezpieczenie podróżne?

Aby ocenić stopień swojej trzeźwości podczas zagranicznej podróży, przyda Ci się alkomat do użytku domowego. Jeśli go nie posiadasz – pozostaje kalkulator alkoholu online. Jeśli chcesz podróżować samochodem pod wpływem alkoholu za granicą i sprawdzić, czy chroni Cię wtedy klauzula alkoholowa – sprawdź nasz artykuł: Podróż samochodem za granicę a alkohol.

Kiedy obejmuje nas ochrona po spożyciu alkoholu? Przykłady:

Po wieczorze w pubie udajemy się na długi spacer i będąc pod wpływem alkoholu łamiemy nogę – to z odpowiednią polisą z klauzulą alkoholową – nasze ubezpieczenie wciąż działa i problem z zapłatą kosztów leczenia w szpitalu nie zostanie na naszej głowie.

Podczas Oktoberfest oddajemy się degustacji piwa – i nagle zauważamy, że nasz plecak oddala się od nas na czyichś plecach! Podejmujemy próbę dogonienia złodzieja, ale ten szybko znika za rogiem najbliższego budynku, a my zostajemy z pustymi rękami. Czy jesteśmy chronieni? Tak – jeśli wykupiona przez nas polisa zawiera ochronę bagażu podróżnego po spożyciu alkoholu, a w naszej krwi znajduje się dopuszczalna przez polisę ilość promili (maksymalna dopuszczalna ilość promili to 0,5).

Jesteśmy na nartach, podczas pięknego popołudnia oddajemy się apres ski, a następnie zjeżdżamy po słonecznym stoku – i nagle ulegamy wypadkowi! Koziołkujemy w dół, suniemy na plecach i na brzuchu, a po zatrzymaniu się stwierdzamy, że niestety odnieśliśmy obrażenia. Ratownicy udzielają nam pierwszej pomocy i wiozą nas do szpitala – i gdzieś po drodze zauważamy brak nart. Czy jesteśmy chronieni na wypadek utraty sprzętu? Tak – jeśli nasza polisa zawiera ochronę sprzętu sportowego po spożyciu alkoholu, a w naszej krwi znajduje się dopuszczalna przez polisę ilość promili (maksymalna dopuszczalna ilość promili to 0,5).

Kiedy nawet ochrona w polisie może nie pomóc?

To wszystko zależy od kraju do którego się wybieramy – ubezpieczyciel nie odpowiada za złamanie przez nas prawa w danym kraju. Przykładowo, jeśli jedziemy do USA czy do Indii, należy pamiętać, że pełnoletniość liczy się w tych krajach od 21 r.ż. – dlatego nieletni wg. tamtejszego prawa – może liczyć się z aresztem lub mandatem za picie. Bardzo restrykcyjne w kwestii alkoholu są kraje arabskie – gdzie za spożycie w miejscach publicznych możemy liczyć się (nawet) z karą pozbawienia wolności.

Wyjeżdżasz za granicę?

Czuj się bezpiecznie i porównaj oferty 29 ubezpieczeń podróżnych.